Nové tresty i sazby za trestné činy přinese od prvního ledna novela zákona. Zpřísní postihy za nejzávažnější trestné činy, jakými jsou vražda, úmyslné ublížení na zdraví, loupeže či znásilnění. Agresivní výtržníci se od ledna na sportovní utkání nedostanou, ale řízení auta nebo motorky bez oprávnění bude jen přestupek.

Novela zákona zřejmě ovlivní délku trestu Jana Podborského. Je obžalovaný z vraždy a verdikt si vyslechne 5. ledna u Krajského soudu v Brně. Pětadvacetiletý muž v červnu 2008 podle obžaloby zabodl nůž do hrudi přítele své matky. „Zraněný pak na dvoře rodinného domu ve Křtinách u Brna zemřel,“ uvedla státní zástupkyně u brněnského krajského soudu. Soudkyně Halina Černá v prosinci odročila projednávání případu na leden.

Novinkou je zabití

„Kvůli novele zákona se dá očekávat, že Podborský vyvázne s nižším trestem. V zákoníku se totiž objeví nový trestný čin – zabití. Bude mít nižší trestní sazbu, a to tři až deset let vězení. Je to podstatně méně než za vraždu,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková. Jde o první závažný trestný čin projednávaný v Brně, který může soud překvalifikovat podle nového zákona. Letos Podborskému za vraždu hrozilo deset až patnáct let vězení.

„Při změně zákona posuzuje soud trestný čin ve prospěch pachatele. Neměl by dostat vyšší trest, než mu hrozí podle zákona z letoška,“ uvedl právník David Šíma. Trest za vraždu se letos pohybuje v rozmezí od deseti do patnácti let, nově vrahům hrozí až osmnáct let za mřížemi, výjimečný trest na třicet let nebo doživotí.

Podobné rozhodování čeká brněnské soudce i při lednovém projednávání případu trojice mužů, kteří ubili v Brně v září 2008 bezdomovce. Pavla Bartuschka letos v červnu poslal brněnský krajský soud za ublížení na zdraví do vězení na devět let. Spoluobžalovaný Ondřej Kšica dostal devět a půl roku a Alois Cink osm a půl roku. Obžalovaní se odvolali a Vrchní soud v Olomouci kauzu vrátil k projednání zpět do Brna.

Ani v tomto případě obžalované zřejmě nečeká přísnější postih. Trestní sazba novelizovaného zákona se dá použít jen tehdy, pokud by obžalovaným dopomohla k nižšímu trestu, což v tomto případě není možné. Za ublížení na zdraví s následkem smrti hrozí od ledna až šestnáct let vězení. O rok více než podle starého zákona.

Vězení také doma

V novém zákoníku se objevily i alternativní tresty, jako prospěšné práce, zákaz činnosti, placení náhrady škody a nově i domácí vězení. „Cílem tohoto trestu je snížit přeplněnost věznic, posílit ochranu společnosti před opakováním trestné činnosti a snížit náklady ve vězeňství,“ uvedla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Až deset let se nepodívají na sportovní nebo kulturní akce návštěvníci, kteří se tam dopustí výtržností. Jde o nový druh trestu. Odsouzení budou mít zákaz vstupu na akce, které soud stanoví. Místo účasti je čeká povinnost hlásit se na nejbližší policejní stanici.

Mezi trestné činy naopak už nebude patřit řízení auta nebo motorky bez řidičského oprávnění, za což dosud hrozil až rok vězení. Teď půjde o přestupek, za který je možné uložit pokutu do padesáti tisíc korun a zákaz řízení až na dva roky. Kromě toho hříšníci přijdou až o sedm bodů v bodovém hodnocení.