VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psychiatrička: Ingr si výpadek paměti vymýšlí

Brno /AKTUALIZOVÁNO, ONLINE/ – Ztrátu paměti si vymyslel. Nejednal v silném afektu, ani netrpí duševní poruchou, která by amnézii mohla zapříčinit. Tak ve čtvrtek u Krajského soudu v Brně okomentovala soudní znalkyně a psychiatrička Marta Holanová výpověď pětačtyřicetiletého Borise Ingra, obžalovaného z vraždy manželky brněnské spisovatelky Simony Monyové.

16.2.2012
SDÍLEJ:

Manžel spisovatelky Simony Monyové Boris Ingr u Krajského soudu v Brně.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Vážení čtenáři, čtvrteční soudní líčení začalo v devět hodin, po celou dobu jsme ho sledovali online. Více pod článkem.

Své chování v době vraždy v srpnu loňského roku tedy mohl ovládat. „Dokazuje to jeho jednání bezprostředně po události. Byl naprosto racionální. Zavolal záchranku. S tou pak mluvil jasně a vše si pamatoval. Kdyby čin spáchal nepříčetný, už v té chvíli by netušil, co se stalo,“ vysvětlila Holanová.

Sanitka dorazila k domu v brněnských Obřanech v jedenáct hodin večer. „Venku seděl muž v zakrváceném tričku. Měl řezná poranění na hrudníku a krku. Uvnitř pak ležela na zemi ubodaná žena bez známek života,“ řekla už ve středu u soudu záchranářka Danuše Borková.

Šest bodnutí, dvě smrtelná

Podle soudního znalce, lékaře Michala Zeleného, měla žena na těle šest bodnutí kuchyňským nožem o délce osmnáct centimetrů. „Dvě rány do hrudníku byly smrtelné. Ani při včasné pomoci by Monyovou lékaři nezachránili. Umírala asi deset minut. Dusila se krví, která vnikla do plic,“ informoval Zelený.

Ingr měl podle něj jen povrchová řezná poranění způsobená o sedm centimetrů kratším nožem. „Rány měl pod krkem, na hrudníku a zápěstí levé ruky. Jsou na místech typických pro sebevraždu. Odpovídá tomu i menší hloubka ran,“ objasnil Zelený.

Obžalovaný měl i četné zlomeniny. „Všechny mohly vzniknout pádem z okna v prvním patře,“ uvedl Zelený. Dodal, že i přes tato poranění se mohl muž pravděpodobně pohybovat.

Z okna podle zjištění soudu Ingr vyskočil dvakrát. Poprvé po hádce s manželkou. To byla Monyová ještě v pořádku. „Přiběhla na zahradu, kde jsem seděla. Chtěla, abych pohlídala jejího syna a tvrdila, že Ingr vyskočil z okna. Pak odběhla a zavřela dveře. Když jsem chtěla jít na záchod, zjistila jsem, že nejdou otevřít,“ uvedla již ve středu kamarádka spisovatelky Gabriela Ondrášková.

Když skákal obžalovaný z okna podruhé, byla už spisovatelka nejspíš mrtvá. Krátce na to totiž přijeli záchranáři a policisté. „Žena zemřela asi půl hodiny před naším příjezdem,“ uvedla Borková.

Podle psycholožky Ivany Holešovské mohla být motivem útoku na ženu Ingrova závislost na ní. A to jak ekonomická, tak společenská.

Poslední svědky chce předsedkyně senátu Dana Kancírová vyslechnout v pátek.

ONLINE

14:50 - Soud ukončil hlavní líčení s Borisem Ingrem. Pokračovat bude v pátek výslechem příbuzných Monyové a dalších svědků.

14:40 - Ingr při vyšetření psycholožce přiznal, že své ženě opakovaně lhal.

14:36 - Podle psycholožky přenášela Monyová zkušenosti z manželství do svých knih. "Psala často i o domácím násilí. Podle Ingra četla také odborné psychologické knihy," uvedla psycholožka.

14:20 - Psycholožka dále ve své výpovědi potvrzuje předchozí závěry psychiatričky. Ingr dává poprvé najevo své emoce a odbornici propaluje pohledem. Její názory se mu nelíbí.

14:08 - Psycholožka uvedla, že Ingr má sklon k agresivnímu jednání. "Přiznal mi hádky s manželkou a vzájemné napadání. O detailech se se mnou ale odmítl bavit," upozornila psycholožka.

14:04 - Podle psycholožky mohla být motivem útoku na ženu Ingrova závislost na ní. A to jak ekonomická, tak společenská.

13:56 - Soud ukončil výslech psychiatričky. Ke stavu Borise Ingra se teď vyjádří psycholožka.

13:35 - Psychiatrička konečně objasnila, kdo po vraždě zavolal záchranáře. Byl to Ingr. Pravděpodobně ještě před tím, než podruhé vyskočil z okna.

13:33 - Obhájce obžalovaného Miroslav Klusáček se snaží dokázat, že jeho klient byl v takovém afektu, že se nemohl ovládat. S tím ale psychiatrička nesouhlasila. "Takový stav je velice vzácný. Muž by si hned po události nic nepamatoval, byl by mimo realitu. Žádal by hned vysvětlení, co se stalo," vysvětlila psychiatrička.

13:10 - Podle psychiatričky v manželství Monyové a Ingra docházelo k násilí. "Spisovatelka ale nebyla typickou obětí týrání. Nebyla na muži závislá. Uměla vyhledat pomoc, ale až ve chvíli, kdy nebyla spokojená v manželství i kvůli žárlivosti a problémům s penězi," vysvětlila psychiatrička.

12:58 - Psychiatrička vyvrátila i tvrzení, že by si Ingr nemusel událost pamatovat kvůli tomu, že byl v umělém spánku. "Paměť se pak později vrací a výpadek se většinou netýká jen posledních událostí," konstatovala znalkyně. Dodala, že nemůže jít ani o vytěsnění. Tedy že by si obžalovaný nechtěl pamatovat bolestivé vzpomínky. To by podle ní zapomněl jen na část večera a ne na polovinu dne. "Tvrzení obžalovaného, že si nic nepamatuje, je účelové," uzavřela téma psychiatrička.

12:50 - To, že by si Ingr večer měl pamatovat, vyvozuje psychiatrička z jeho chování po smrti ženy. "Už před záchranáři se choval racionálně. Reagoval a pamatoval si, co se stalo. Až později ubíral události, které si prý vybavuje," uvedla psychiatrička.

12:35 - Ingr má podle znalkyň ale poruchu osobnosti. "Je narcistický. Vymáhá si pozornost, a to i pláčem nebo pokusy o sebevraždu, což už v minulosti několikrát demonstrativně zkusil. Nesnese, když ho někdo ponižuje," uvedla psychiatrička.

12:32 - Podle psychiatričky, která vyšetřovala Ingra, obžalovaný netrpí žádnou duševní nemocí. Pokud čin spáchal, jednal v prostém afektu. Čin by si tedy měl pamatovat a měl by být schopný se ovládat.

12:24 - Pokračuje hlavní líčení s Borisem Ingrem obžalovaným z vraždy manželky. Na řadě jsou výslechy soudních znalkyň z oboru psychologie a psychiatrie.

11:50 - Předsedkyně senátu na půl hodiny přerušila hlavní líčení.

11:44 - Genetickou analýzou znalci potvrdili, že Monyovou pobodal útočník osmnácticentimetrovým nožem. Krev Ingra našli zase na menším, jedenácticentimetrovém noži.

11:35 - Soud využívá i pomoci jedné z redaktorek. Potřebuje totiž pořídit fotografii pozice Ingra a výpadu, který simuluje soudní znalec, aby ji pak mohl posoudit. Nic ale nakonec nezjistí. Ingr se totiž zachoval jinak než při předchozí simulaci.

11:26 - Ingr znalci Zelenému pro lepší představu ukazuje poranění, která měl na předloktí. Jeho obhájce tím chce dokázat, že to mohla být i obranná poranění. Lékař mu ale vysvětluje, že má jizvy z úplně druhé strany, než kde by mu při obraně vznikly.

11:16 - Umělý spánek, ve kterém Ingra po několik dní udržovali lékaři, mohl podle znalce Zeleného způsobit menší ztrátu paměti. I tím by se tedy dalo vysvětlit, proč neví, co se stalo.

11:12 - Se zlomeninami nohou a v okolí pánve se podle znalce Ingr asi mohl, i když omezeně, pohybovat. "Pád z okna byl ale opakovaný, skočil dvakrát, takže si při každém z nich způsobil pravděpodobně jiná poranění," uvedl Zelený.

10:58 - Znalec uvedl, že poranění si s největší pravděpodobností udělal Ingr sám. "Jsou na místech typických pro sebevraždu. Odpovídá tomu i menší hloubka ran," řekl Zelený.

10:56 - Zlomeniny si Ingr podle lékaře způsobil skokem z okna. Na těle pak měl sedm bodně-řezných ran. Tři povrchové pod krkem, dvě také povrchní na hrudníku a dvě řezné trochu delší rány na předloktí. Jejich délka byla několik centimetrů. Zasahovaly do svalů. Nebyly porušené ani šlachy, ani nervy.

10:49 - Znalec Zelený ukončil svou výpověď týkající se zranění Monyové. Posuzoval ale i zranění jeho manžela Borise Ingra. Uvedl, že muž utrpěl řezná poranění na rukou a hrudníku a zlomeniny nohou, kostrče, stydké kosti a čelisti.

10:42 - Když se Ingr vyptává soudního znalce na možnosti postavení Monyové a pachatele při napadení, používá slova oběť a útočník. Po celou dobu znalcovy výpovědi se v klidu dívá a neprojevuje žádné emoce.

10:32 - Na otázku obhájce Miroslava Klusáčka odpověděl soudní znalec, že si Monyová zranění nemohla způsobit sama. "Jedno možná ano. Ale rozhodně ne všechny," uvedl Zelený.

10:18 - Státní zástupkyně se soudního znalce vyptává, jestli při pitvě našel na ženě starší znamení, která by dokazovala týrání manželem. Zelený uvedl, že žádná poranění nenašel, ale upozornil, že to nemusí být důkazem, že tam žádná nebyla. Mohla se podle něj jen v průběhu času zahojit.

10:05 - Protože záchranáři mrtvé tělo spisovatelky otočili na záda, snažila se předsedkyně senátu Kancírová od soudního znalce zjistit, v jaké poloze bylo tělo před jejich příjezdem. "Jen několik hodin po smrti to z posmrtných skvrn nejde zjistit. Podle zprávy záchranářů ale ležela na břiše až na boku," prohlásil Zelený.

9:44 - V posledních minutách svého života se spisovatelka dusila. "Krev jí vnikla do plic, kde nemá co dělat. Nemohla dýchat a asi i vykašlávala krev. Pocity se dají srovnat s oběšením. Zemřela do deseti minut," popsal děsivou smrt soudní znalec.

9:42 - Ani při včasné lékařské pomoci by podle lékaře Monyová nemohla přežít. "Zranění plíce a přetnutí duté žíly lze označit za neslučitelná se životem," informoval Zelený.

9:39 - Z charakteru ran vyplývá, že útok byl vedený s velkou intenzitou a cíleně. "Jedna rána vedla přes žebro. Protnout kost vyžaduje sílu. Rozhodně nemohla vzniknout náhodně při nějakém máchání rukou," konstatoval soudní znalec Zelený.

9:34 - Při toxikologickém testu zjistil lékař, že Monyová měla v těle v době smrti 1,58 promile alkoholu v krvi.

9:30 - Podle zjištění při pitvě bodl útočník Monyovou šestkrát. Rány byly na hrudníku a rukou. Dvě nejhlubší z nich měly patnáct centimetrů. Ty byly smrtelné. Rány na rukou si však Monyová mohla způsobit i při tom, jak se napadení bránila a chránila se.

9:19 - Boule na hlavě, kterou lékař při pitvě našel, mohla být podle něj i starší a mohla vzniknout jindy než při útoku nožem. Potvrdil tak tvrzení Ingra, který vypověděl, že Monyová se do hlavy udeřila sama o několik dní dříve.

9:17 - Pitvu provedl Zelený 4. srpna o půl jedné odpoledne. Jako příčinu smrti určil protnutí pravé plíce a duté žíly a následné krvácení do plic a břicha.

9:10 - Před senát předstupuje první soudní znalec - lékař Michal Zelený. Ten prováděl soudní pitvu mrtvé spisovatelky.

9:07
- Kancírová zjišťuje, jestli chce státní zástupkyně nebo obhájce vyslechnout některé příbuzné Monyové. Státní zástupkyně na tom trvá, proto budou vypovídat v další dny.

9:00
- Předsedkyně senátu Dana Kancírová zahájila hlavní líčení s Borisem Ingrem obžalovaným z vraždy spisovatelky Simony Monyové. Připomíná, že na dnešek jsou plánované výslechy soudních znalců z oboru psychologie nebo lékařství.

Autor: Zuzana Valíková

16.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Po čtyřech dnech soutěžení ve středu večer slavnostním ceremoniálem v areálu Vysokého učení technického skončily Hry VIII. letní olympiády dětí a mládeže, které pořádalo Brno.
12

Olympiádu dětí a mládeže v Brně ovládli sportovci Jihomoravské kraje

Nové policejní BMW i8, které má zapůjčené jihomoravská dopravní policie.
AKTUALIZOVÁNO
2 23

Jihomoravští policisté převzali nový luxusní supersport. Měsíc po nehodě

Díky nové metodě vědci z Brna lépe rozpoznají leukémii

Brno /FOTOGALERIE/ – Chemoterapie je trápí několikrát týdně, pacienti s leukémií také neustále bojují s únavou. Jaká je šance, že doteď zdravý člověk onemocní rakovinou krve, dokáží zjistit brněnští lékaři díky nejnovější metodě. Představili ji ve středu na konferenci výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity. Leukémii díky ní také dokáží rychleji rozpoznat.

Pes pokousal dítě i matku. Skončily v nemocnici

Brno - Malou holčičku a její matku napadl v úterý odpoledne v Železném na Brněnsku pes. Dívka, i její matka, která se ji před psem snažila chránit, nakonec skončily v rukou lékařů.

Oprava za čtvrt miliardy. Výměna potrubí nebo kolejí na rok zavře Údolní ulici

Brno - Tramvaj číslo čtyři od konce letošního roku návštěvníky na hvězdárnu nepřiveze. Dělníci totiž budou přes rok opravovat Údolní ulici.

Unikát ve střední Evropě. Nový „zabijácký“ festival představí televizní seriály

Brno - Prvním v České republice, a dokonce i ve střední Evropě, se stane festival Serial Killer, který v květnu příštího roku představí na různých místech v Brně televizní seriálovou tvorbu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies