VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vůdce sekty ženy bil a ponižoval

Brno - /AKTUALIZOVÁNO/ - Bití, vulgární nadávky a kopání do zad či do břicha. Trojice žen, které se staly dobrovolnými otrokyněmi sedmasedmdesátiletého Jiřího Adama z Brna, musely snášet tvrdá pravidla sekty několik let.

28.5.2008
SDÍLEJ:
Fotogalerie
17 fotografií

Dům v brněnských Řečkovicích, kde žily týrané ženy.Foto: redakce

Brněnský Deník Rovnost zjistil, že při odhalení případu byl stav zotročených žen natolik žalostný, že byly na pokraji vyčerpání a hrozila jim smrt.

„Ženy snášely od Adama bití pěstí, kopání a hrubé nadávky. Obžalovaný ženy také ponižoval. Musely třeba prosit vkleče o odpuštění,“ píše se mimo jiné v žalobě, do které měl možnost brněnský Deník Rovnost nahlédnout. Jak byly zneužívány, si přitom ženy uvědomily až u výslechu. Do té doby to považovaly za normální.

Zdraví týraných žen bylo podlomené a z otřesných zážitků se vzpamatovávaly dokonce několik měsíců na psychiatrii. „Stav zkoumaných žen byl opravdu velmi vážný. Vyústil až v závažné nepravidelnosti srdečního rytmu s rizikem smrti, případně trvalých následků,“ uvedl znalec z oboru gastroenterologie Pavel Kohout z pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Ve vážném stavu je i sedmasedmdesátiletý Jiří Adam. Leží už čtrnáct dní na anesteziologicko-resuscitačním oddělení břeclavské nemocnice. „Je v tak vážném stavu, že není schopen vůbec mluvit,“ řekl lékař břeclavské nemocnice Petr Vašíček, který odmítl říci další podrobnosti. Redakce respektovala přání lékaře a nesnažila se k Adamovi dále proniknout. Podle zdrojů z nemocnice by mohl být Adam i v klinické smrti.

Muže, který se pasoval do role vůdce sekty vycházející z učení Hnutí Grálu, viní státní zástupce Arne Nekula z týrání a obchodování s lidmi. Ve vězení za to může pobýt až dvanáct let. Adam podle žaloby zotročil minimálně tři ženy. Všechny jsou teď na tom psychicky velmi špatně. Dokonce tak zle, že zřejmě nepůjdou k soudu.

„Státní zástupce jejich výslech ani nenavrhoval. Jejich psychický stav je totiž tak narušený, že by výslech při hlavním líčení zřejmě nezvládly,“ potvrdil mluvčí městského státního zastupitelství Vladimír Kutnohorský. Z vyšetřovacího spisu, který má přes dva tisíce stran, vyplývá, že ženy snášely příkoří minimálně osm let.

Oběti jsou tři. Nejstarší je osmasedmdesátiletá Jarmila Hanáková, která na Adama podala trestní oznámení. Ta vstoupila dobrovolně do sekty společně se svou jedenapadesátiletou dcerou Jarmilou Malochovou. Třetí týranou ženou je devětapadesátiletá příbuzná obou žen, Eva Šafářová. „S Adamem jsme se už dlouho neviděly. To je asi tak všechno, co k tomu mohu říct,“ řekla Hanáková z okna rodinného domku v brněnské Košinově ulici. S mužem uzavřely ženy smlouvu, z které vyplývalo, že se vzdají požitků a budou bezmezně vůdce poslouchat.

Ženy nedostávaly kapesné, žily v chatkách a trpěly hlady. Jedly jen to, co si vypěstovaly. Pokud odmítly poslechnout Adamovy rozkazy, nařídil jim hladovku. Ženy pracovaly na polnostech, které získal po své druhé svatbě z dědictví manželky. Po ní si také nechal příjmení Adam. Narodil se totiž jako Jiří Havlík a pocházel z Dyjákovic na Znojemsku. Tam ho ale už léta nikdo neviděl. Údajně používal i příjmení Kolář.

Redaktoři Deníku Rovnost navštívili všechna místa, kde Adam ženy trýznil. Rodinný dům v ulici Terezy Novákové v Řečkovicích je už týdny opuštěný. Uvnitř to však vypadá, jako by si obyvatelé stavení jen odskočili. Na věšáku pod střechou visí kožené bundy, na zápraží jsou naskládané hrnce. Vila v brněnských Ivanovicích, která měla sloužit jako modlitebna, byla včera rovněž opuštěná.

Na polnostech vůdce sekty v Mikulově ve středu pracovala třicetiletá Iva Adamová, která v sektě žije už jedenáct let. „Nikdo nás hlady netrápil,“ řekla Adamová. Redaktor Deníku Rovnost se včera chtěl na Adama zeptat jeho první manželky. Přestože byla doma, neotevřela ani sousedům. Policie se o případ zajímá od ledna 2005, kdy podala na Adama nejstarší z žen trestní oznámení. Kauzu uzavřela před půl rokem, zveřejnila ji teprve v úterý. Bude se jí zabývat Krajský soud v Brně. Vzhledem k Adamovu stavu ale možná k soudu nedojde.

Sousedé jim říkali pracovití permoníci

S východem slunce si nasadily pracovní šátky, uniformu a začínaly pracovat. Pozdě v noci uléhaly ke spánku v dřevěné boudě za domem. Sousedé si ženy pracující v domě Jiřího Adama v brněnských Řečkovicích, na stavbě vily v Ivanovicích a na vinohradu v Mikulově pamatují jako nešťastné stařenky, které musely od svého „pána“ snášet nejrůznější příkoří.

Nemohly odejít

„Ony strašně dřely. Vyhýbaly se jakémukoliv kontaktu s cizími lidmi. S jednou jsem se blíže bavila. Řekla mi, že nemohou odejít, protože nemají kam,“ vzpomíná Alena Abrahámková, která kousek od Adamovy rozestavěné usedlosti v Ivanovicích bydlí. Podle ní spaly ženy v chatrči za domem, a to dokonce i v zimních měsících.

Adamovi odevzdaly všechen svůj majetek. „Prý jim sliboval, že když dostaví dům, budou tam s ním bydlet. Sám ale pak sousedům říkával, že tam žádné další lidi nechce, že ten dům je pro něj a manželku,“ tvrdí Abrahámková.

To, že se děje něco špatného, zjistila až v okamžiku, kdy se s ní Jiří Adam bavil otevřeněji než obvykle. „Řekl, že těm ženám bere důchod a kupuje jim za to holínky a pracovní nástroje. Došlo mi, že to není normální,“ míní žena.

Ženy dostávaly minimum jídla. „Když jsme se s panem Adamem bavili, vždycky říkával, že je maso nezdravé, že těm ženám vaří jáhlovou kaši. Víc jsme po tom ale nepátrali,“ uvedl manželský pár ze sousedství. To potvrzuje i sousedka. „Dostávaly k jídlu jen to, co si samy nasbíraly. Když pracovaly na statku paní Adamové v Mikulově, nesměli si vzít ani jediné jablko. Zůstávaly pro ně jen zbytky a shnilé ovoce,“ popisuje hrozná muka Abrahámková, která je denně vídala před domem.

K sousedům se ale stařenky často nedostaly. Adam je posílal ven jen pro stavební materiál. „Obešly sousedy, jestli nemáme cihly nebo písek. Často musely vzít do ruky lopatu a smeták a shrabovaly prach ze silnice, který pak na stavbu použily,“ říká Abrahámková.

Obyvatelé Ivanovic jim nevyužitý stavební materiál sami nabízeli. Jiří Adam byl pro některé z nich vzorný soused, který léta tvrdě pracoval, aby si postavil dům. „Bylo známo, že kdo má staré cihly nebo trámy, že Adam si je vždy vezme. S lidmi vycházel dobře, on i jeho společnost byli nenápadní a nikdo si na ně nikdy nestěžoval,“ uvedla starostka Ivanovic Jana Bohuňovská.

Pracovní sílu, kterou sousedé přezdívali „permonicí“, Adam na své stavbě využíval už od roku 1980. „Žil zde se svou druhou ženou pod jménem Havlík. Krátce na to se přejmenoval na Adama. Pak se tady střídaly různé ženy. Většina z nich po nějaké době odešla,“ vzpomíná sousedka.

Zůstaly ale čtyři. Nejstarší z nich pak zemřela. „Podle mě se umořila. Byla to farářka a pracovala prakticky bez zastavení. Ten dům Adamovi vlastně postavila ona a prodělala u toho šest zápalů plic. Pak zemřela,“ říká Abrahámková. Policie ale smrt ženy se špatnými životními podmínkami nespojuje.

Manželka vůdce Jana Adamová naopak podle sousedů na práci ani nesáhla. „Chodívala elegantně oblečená. V zimě nosila kožich, byla hodně na úrovni. Prý pracovala v Černovicích jako psycholožka a tam si vytipovala slabé povahy, které by jejímu muži podlehly,“ myslí si manželský pár ze sousedství.

Jako ve středověku

Adamovi ale využívali pracovní sílu i ve svém domě v Řečkovicích. „Byli to podivíni. Chodili všichni v šátcích a montérkách a oslovovali se pane a paní. Neměli televizi, rádio ani telefon. Bylo jasné, že vyznávají staré metody a způsob života,“ uvedl Jiří Zábrš, který před několika týdny rodině Adamových spravoval střechu. Ani tu ale rodina nechtěla opravit moderními metodami. Dosud Zábršovi za opravu dluží peníze. Naposledy sousedé Adama viděli před pár týdny. „Byl tu s ním nějaký stařeček a opravoval komín,“ dodává Abrahámková.

Nezvyklá komunita tvrdě pracujících žen neunikla pozornosti ani lidem v sousedství Adamova domu a vinohradu v Mikulově. „Někdy se od vedle ozvalo podivné pískaní. Tak se pravděpodobně svolávali na oběd. Adam taky někdy na ženy hlasitě řval a nadával. Ony většinou neodpovídaly,“ řekla žena ze sousedství vinohradu, která si nepřála být jmenována. U Adamových se ale děly i jiné divné věci. „Třeba oknem po žebříku nosil vodu. Byl zvláštní,“ dodává Hrabalová.

(nel, baf)

Autor: Pavel Mokrý

28.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
S ukradeným autem ujížděl policistům, zastavila ho až svodidla.
4

VIDEO: S ukradeným autem ujížděl policistům, zastavila ho až svodidla

Panelová diskuze Deníku Rovnost s jihomoravským hejtmanem Bohumilem Šimkem a pozvanými hosty.
AKTUALIZOVÁNO
3 62

Chceme přitáhnout do kraje mozky, teď se sem ale nemají jak dostat, řekl hejtman

Brno dnes začíná vyplácet příspěvky na levnější roční jízdné MHD

Brno - Brno začíná dnešním dnem vyplácet příspěvek 1425 korun na roční jízdné městskou hromadnou dopravou. V tiskové zprávě to sdělila Zuzana Taušová z tiskového centra brněnského magistrátu. Roční jízdenka stojí 4750 korun. Brňané platící řádně za odpad mohli letos nově zažádat město o příspěvek, díky němuž se jim třetina peněz vrátí. V konečném součtu je tak roční jízdenka vyjde na 3325 korun. Podle Taušové od začátku roku zažádalo o příspěvek přes 19.000 lidí.

AKTUALIZOVÁNO

Výstaviště? Přední část se otevře lidem. A vzniknout má i nový pavilon

Brno /ANKETA/ - Výstaviště, které lidé znají nyní, se má brzy změnit. Přední část areálu u hlavního vstupu plánuje město otevřít lidem. A návštěvníci si za deset až dvacet let možná zajdou na výstavu do nového moderního pavilonu. V pondělí zástupci města a veletrhů poodhalili budoucnost areálu. Navíc pozvali na největší letošní akce.

ČSSD chce jihomoravské krajské nemocnice pod jednou organizací

Brno - ČSSD v Jihomoravském kraji chce sloučit devět krajských nemocnic pod jednu příspěvkovou organizaci. Novinářům to v pondělí řekl krajský radní zodpovědný za zdravotnictví Igor Chlup (ČSSD). Podle něj se tím ušetří peníze, zjednoduší nákupy a organizace bude silnější pro jednání se zdravotními pojišťovnami. Nemělo by to znamenat odchody zaměstnanců. ČSSD svůj návrh projedná s koaličními partnery a v případě schválení by do roka měla vzniknout studie proveditelnosti.

Opilý muž hazardoval na kolejích. Strážníci ho museli spoutat

Brno – Silně opilého muže museli v sobotu z tramvajových kolejí odvést brněnští strážníci. „Hlídka odpoledne objevila v královopolské smyčce opilého sedmapadesátiletého muže, který se choval velmi agresivně. Dechová zkouška ukázala, že má v sobě bezmála 2,5 promile alkoholu," popsal mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Hazardér se do příjezdu sanitky choval nezvladatelně a hlídka ho nakonec musela spoutat. Přivolaná záchranná služba jej poté odvezla na záchytnou stanici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies