Šťastný si třikrát vyslechl rozsudek o své vině, který odvolací soudy třikrát zrušily. Předseda senátu Pavel Göth uznal důkazy za nejednoznačné a zprostil Šťastného všech obvinění.

K podvodu mělo dojít v roce 2003. „Podle obžaloby přišel Michal Šťastný do pobočky zlínské banky, kde předložil příkaz k úhradě, na kterém byl padělaný podpis jeho zaměstnavatele. Stejný čin provedl ještě dvakrát a způsobil tak majiteli účtu, Alexandru Cachovi, škodu přes šest milionů korun,“ vysvětlil obžalobu Göth.

Šťastný se u soudu hájil tím, že jeho zaměstnavatel o převodu peněz věděl a příkazy k úhradě podepsal sám. „Pracoval jsem jako osobní asistent Alexandra Cacha, který byl v představenstvu společnosti Graddo. Společnost dlužila několikamilionovou částku dopravní firmě CargoAir,“ uvedl Šťastný. Podle jeho výpovědi souhlasil Cach s tím, že pohledávky zaplatí ze svého osobního účtu. „Nechal mi předem podepsaný platební příkaz. Společnosti CargoAir, za kterou jednal Marek Pechanec, jsem odeslal přes dva miliony korun,“ řekl Šťastný.

Peníze měli sloužit jen jako záplata na debetní účet. „Pechanec dorovnal na účtu své firmy dluh alespoň na jeden den, pak peníze poslal zpět panu Cachovi,“ dodal Šťastný. Další dva převody, dohromady za čtyři miliony korun, ale zůstaly dopravní společnosti. „Pana Cacha jsem požádal o půjčku a peníze mi na účet převedl Michal Šťastný,“ vypověděl Pechanec.

Cach byl v té době pracovně v zahraničí a o tom, že mu z účtu mizí peníze se dozvěděl až od své účetní. Rozhodně popřel, že by někomu slíbil zaplatit. „Pan Šťastný neměl žádný přístup k mému osobnímu účtu. Nic jsem nepodepsal a nikomu nedal žádný příkaz. Někdo mi prostě vybral peníze z účtu bez mého vědomí,“ uvedl ve své výpovědi Cach.

Při předchozím líčení uznal brněnský soud Šťastného vinným z padělání a odsoudil ho k šesti letům ve věznici s ostrahou. Vrchní soud v Olomouci ale rozhodnutí zrušil a nařídil nové projednávání případu. „Akceptuji vyjádření odvolacího soudu, přesto podle předložených důkazů spáchal obžalovaný trestný čin padělání, a proto znovu navrhuji šestiletý trest odnětí svobody,“ řekl ve své závěrečné řeči státní zástupce Zdeněk Kasal.

Podle obhajoby ale nesvědčily důkazy o vině jednoznačně. „Neexistuje jednoznačný důkaz, že můj klient padělal podpisy,“ uvedla obhájkyně Michala Šťastného. Jestli byly na platebních příkazech skutečně padělky totiž nedokázaly ani grafologické zkoušky. „Podle vyjádření soudních znalců nejde s jistotou dokázat, že podpisy nejsou pravé. Obsahují malé množství porovnávacích znaků,“ vysvětlil soudce Göth.

A právě spornost padělků byla jedním z důvodů pro zproštění viny obžalovaného. „V případu jsou možné dva výklady všech důkazů, které svědčí jak pro vinu, tak pro nevinu obžalovaného. Vzhledem k tomu, že nejde bez pochybností určit, že obžalovaný padělal podpisy na platebních příkazech, musím rozhodnou v jeho prospěch a zprostit ho všech obvinění,“ vysvětlil svoje rozhodnutí Göth. O náhradě škody včera soud nejednal. „Uplynula promlčecí doba,“ dodal soudce.

Státní zástupce se k rozsudku nevyjádřil, Šťastný se vzdal svého práva na odvolání. „Trvalo to šest let, ale jsem spokojený,“ řekl při odchodu ze soudní síně Šťastný.

IVANA MACÍKOVÁ