Ve středu o tom informoval mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. „Dovolání jsme odmítli jako neopodstatněné. Předchozí rozhodnutí bylo správné a v souladu se zákonem,“ uvedl Knötig.

Lékař je podle soudu zodpovědný za smrt třináctiletého Patrika, který onemocněl v lednu roku 2003 na lyžařském výcviku v Krkonoších. Kurz pořádalo I. zemské německé gymnázium a Havlíček tam byl jako lékařský dozor. „Chlapec tehdy začal zvracet a měl těžký průjem. Nebyl dokonce schopný sám dojít k autobusu, který děti vezl domů. Ani přesto lékař neuvažoval o přivolání rychlé zdravotnické pomoci a dítě předal v Brně rodičům, jako by se nic nedělo,“ popsala sedm let staré události státní zástupkyně Martina Láníčková.

Rodiče poté syna odvezli na dětskou pohotovost do Bílého domu v Brně na Žerotínově náměstí, kde lékařka nařídila jeho převoz do nemocnice. Ani přes veškerou péči lékařů se však Patrikův zdravotní stav nezlepšil a chlapec po čtrnácti dnech zemřel.

Dvouletý trest s podmíněným odkladem na čtyři roky vyměřil lékaři už v červenci roku 2007 brněnský městský soud. Soudkyně Šárka Schinzelová tehdy navíc Havlíčkovi zakázala na čtyři roky pracovat ve zdravotnictví. „Nikdo neříká, že může za chlapcovu smrt. Měl se však o něho mnohem víc starat. Hoch měl totiž komplikované bakteriální onemocnění,“ odůvodnila rozsudek Šárka Schinzelová.

Patrikova matka byla tehdy s verdiktem spokojená. „Chtěla jsem, aby se mi někdo za jeho smrt omluvil. Neudělal to ani doktor, ani vedení gymnázia. V závěrečné řeči se sice obžalovaný omluvil, ale to už bylo pozdě. Jsem ráda, že dostal trest,“ prohlásila tehdy chlapcova matka.

Havlíčkův obhájce Lukáš Prudil před soudem upozorňoval na to, že není zcela jasné, proč přesně chlapec zemřel. „Při Patrikově léčbě mluvili doktoři o několika diagnózách a žádnou z nich se nakonec nepodařilo potvrdit, ani vyvrátit,“ řekl Prudil.

Rodiče chlapce totiž zakázali lékařům, aby dělali pitvu. „To, že se nedělala, je pro mne zarážející. Z vyhlášky vyplývá, že je povinné provést pitvu u člověka mladšího patnácti let, který zemře v nemocnici,“ podotkl Havlíček.

Lékař se proto tehdy proti rozsudku odvolal k brněnskému krajskému soudu, který případ vrátil zpět na městský soud. „Objevily se nové důkazy, které by měli soudci ještě prozkoumat,“ vysvětlil rozhodnutí předseda senátu odvolacího soudu Karel Hortík.

Městský soud poté případ přezkoumal. Místo zákazu práce ve zdravotnictví, odešel pak Havlíček od soudu s tím, že pouze nesmí dělat dozor na akcích, jako je lyžařský výcvik. Dvouletý podmíněný trest ale dostal znovu.

Tento rozsudek potvrdil před půl rokem i brněnský krajský soud. Havlíček však s verdiktem nesouhlasil a spolu se svým obhájcem proto podal dovolání k Nejvyššímu soudu. „Trváme na tom, že lékař nepochybil,“ prohlásil tehdy Prudil.

Nejvyšší soud se však dovoláním odmítl zabývat s tím, že je neopodstatněné. Toto rozhodnutí je konečné a není proti němu žádný opravný prostředek.

IVANA MACÍKOVÁ