Za týrání svěřené osoby jim hrozilo až osmileté vězení. Část líčení, kdy vypovídaly soudní znalkyně z oboru lékařství a bývalá učitelka týraného, proběhla s vyloučením veřejnosti.

Dnes devítiletého Dominika jeho rodiče podle soudu týrali nejméně rok. „Nejpozději od dubna 2009 do dubna 2010 bili obžalovaní svého syna rukou i páskem. Způsobili mu tak řadu modřin, odřenin i jizev. Minimálně šestkrát mu na paty přilepili páskou několik připínáčků, po kterých musel chodit. Pokaždé mu pak tekla krev,“ sdělil v rozsudku soudce Josef Tatíček.

Syna týrali i hladem. „Denně dostával jen dva krajíce chleba. Vážil v osmi letech to, co váží tříleté dítě. Ve škole matka tvrdila, že má dietu a poruchu růstového hormonu. Lékařská vyšetření prokázala, že chlapec je ale zdravý a může jíst každé jídlo,“ doplnil Tatíček. V lékařské péči pak přibral za měsíc pět kilogramů a za půl roku vyrostl o deset centimetrů.

Mimo Dominika měli obžalovaní další tři děti. Dva starší bratři skončili už ve třech letech v dětském domově, o jedinou sestru se ale rodiče starali dobře. „Bylo to vymodlené dítě. Upřednostňovali ji před ostatními dětmi,“ řekl soudce.

Že rodiče syna týrali, potvrdil Dominik i jeho sourozenci. „Bratr nedostával skoro žádné jídlo, nebyl hubený normálně. Za každou hloupost ho rodiče bili. I několikrát denně. Schovával se před nimi, ale vždy ho našli,“ vypověděl starší bratr s tím, že sám se k rodičům vrátit nechce. „Jsou to blbci. Udělali si děti, o které se neumí starat,“ prohlásil bratr.

Sám týraný chlapec se s policií moc bavit nechtěl. Že ho rodiče bili, ale potvrdil. „Bili mě rukou, páskem i vařečkou vždy, když jsem zlobil. Měl jsem pořád hlad, tak jsem jídlo někdy kradl,“ prohlásil týraný chlapec.

Oba obhájci obžalovaných požadovali, aby je soud zprostil obžaloby. „Soud nezjistil všechny okolnosti případu a zamítl naše další důkazní návrhy. Znalecký posudek lékařky vycházel z neúplné dokumentace. Kontroly sociálních pracovníků, kteří do domácnosti docházeli, nic nezjistily,“ konstatovala obhájkyně Kamila Mesiarkinová.

Právě kontroly sociální pracovnice jsou ale slabým místem obhajoby. Případ řešila na oznámení lékařů i sousedů policie už v roce 2008. Týrání se nepotvrdilo, policie ale doporučila, aby na rodinu dohlížel kolizní opatrovník. Tím měla být sociální pracovnice Lea Petříčková. Poté, co vyšlo najevo, že jako opatrovník selhala, podala výpověď. Státní zástupce zvažuje, zda nebude ženu stíhat.

Rodiče týraného chlapce navíc už několikrát stáli před soudem. Otce soud potrestal v minulosti sedmkrát. Jednou to bylo dokonce za týrání. „V říjnu 2000 dostali osmnáctiměsíční vězení s podmíněným odkladem na třicet měsíců,“ sdělila mluvčí brněnského městského soudu Gabriela Stočková.