Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v pondělí ve 20:00, najdete v úterním vydání jihomoravských deníků Rovnost

Podle mluvčího brněnské policie Petra Nečesánka to v poslední době není ojedinělý případ. „Nejvíc stoupl počet vykradených sklepů v bytových domech. Zloději také hodně využívají toho, že lidé své domy a byty nezamykají,“ konstatoval Nečesánek.

Na sklepy se pachatelé zaměřují kvůli špatnému zabezpečení. Mají také větší šanci, že tam nikoho nepotkají. „Nejčastěji kradou kola, lyže, vrtačky nebo nářadí. Často mizí i alkohol nebo zavařeniny,“ popsal policejní mluvčí.

Se zloději, kteří řádí ve sklepech, má zkušenost i Zdeněk Bakič z brněnské Lesné. „Udělal jsem pokus. Do sklepa za zamčené dveře jsem postavil staré silniční kolo. Přítelkyni jsem koupil nové a starého jsem se chtěl zbavit,“ popsal Bakič.

Blesková krádež

Nechtělo se mu s kolem do sběrných surovin. „Rozhodl jsem se počkat, jak dlouho tam vydrží. Rychlost zlodějů ale předčila má očekávání. Večer jsem kolo ke sklepu postavil a ráno už bylo pryč,“ dodal Bakič. Doplnil, že do prostor u sklepů se mohli dostat jen obyvatelé domu s vlastním klíčem.

Okradení Brňané se často spoléhají jen na to, že z druhé strany dveří není klika, ale jen koule. Proto je nezamykají. „Pouze zabouchnuté dveře umějí ale pachatelé rychle a snadno otevřít,“ varoval mluvčí Nečesánek.

Zamykat obyvatele domů a bytů často donutí až osobní zkušenost. „Bydlím v bytě. Na dveřích do chodby nemám kliku, přesto vždy zamykám. Nespoléhám se na to, protože v našem domě už několik bytů vykradli. Vstupní dveře do domu navíc zůstávají často odemčené,“ konstatoval David Hudeček z Brna-sever.

Podle statistik policisté dopadají zlodějů v Jihomoravském kraji v posledních několika letech stále stejný počet. Proč počet vloupání roste, zatím není jasné.

Přibývá také klientů pojišťoven, kteří ohlašují vykradení bytu. „V Jihomoravském kraji jsme loni řešili hned po Praze a Středočeském kraji nejvíc vloupání, téměř patnáct set,“ informoval mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata.

Roste i riziko vloupání. „Vypočítáme ho z poměru počtu pojištěných domácností a řešených vloupání. Zatímco v roce 2008 bylo riziko půlprocentní, loni se vyšplhalo až na téměř jeden a půl procenta,“ vyčíslil Milata.

Dodal, že zloději nejvíc využívají běžné způsoby vloupání. „Dovnitř se dostávají hlavně vypáčením nebo vyražením dveří. Dál často rozbíjejí skleněné výplně oken a dveří,“ prohlásil Zavoral.