VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Znojemskou radnici prověřuje protikorupční policie

Znojmo /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Tajemníka znojemského městského úřadu Vladimíra Krejčíře odvezla ve čtvrtek přímo z radnice protikorupční policie.

23.9.2010 185
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Rozhovor se starostou Petrem Nezvedou najdete pod článkem

Tajemník se spolu s odborem rozvoje stal hlavním cílem, na který se při dopolední razii na radnici soustředili kriminalisté protikorupčního útvaru. Ti nejvýše postaveného úředníka podezírají z manipulací s veřejnými zakázkami. Vedení města kriminalisté neprošetřovali.

„V současné době probíhají první úkony ve věci trestního řízení kvůli podezření z manipulací a ze zvýhodňování určitých firem při výběrových řízeních na veřejné zakázky města Znojma. Na radnici zajišťujeme listinné materiály a materiály v elektronické podobě. Týká se to především odboru rozvoje. Šetření se zatím soustřeďuje na letošní rok, o jaký objem zakázek se jedná, je nyní těžké odhadnout. Vyšetřování se zatím vůbec netýká představitelů samosprávy, tedy starosty a místostarostů,“ komentoval zásah zástupce břeclavského státního zastupitelství Tomáš Foldyna, který práci policistů dozoroval.

„Břeclavské státní zastupitelství má dohled nad případem vzhledem k tomu, že se okresní státní zastupitelství ve Znojmě vyloučilo z tohoto případu. To je na malém městě poměrně logické,“ doplnil Foldyna.

„Co se týká tajemníka a dalších osob, vůči nimž budou vedeny nějaké úkony, k tomu se vyjádří policie až v pozdější fázi vyšetřování. V tuto chvíli odváží policie tajemníka k podání dalšího vysvětlení,“ řekl kolem půl jedné odpoledne Foldyna.

Starosta Znojma Petr Nezveda, který si tajemníka na radnici přivedl v roce 2007, detaily vyšetřování nezná. „Informací moc nemám. Byli samozřejmě i u mě, ale týkalo se to pana tajemníka. Udělali prohlídku v mé kanceláři a nějaké běžné materiály, které nepovažuji za důležité, si odnesli. Nešlo o žádný výslech. Zajímali se o běžné materiály, které mají v kopiích všichni radní,“ řekl ve čtvrtek novinářům ve vestibulu radnice starosta.

Prošetřování tajemníka Nezvedu překvapilo. „Je to pro mě šok. Bylo pro mě překvapující, když ke mně pánové přišli. Já mám svědomí čisté, nemám se čeho bát, takže jsem s nimi spolupracoval,“ dodal.

Kriminalisté ve čtvrtek dopoledne pracovali jak v kancelářích tajemníka a starosty, tak i na odboru rozvoje. Jeho zaměstnanci měli nařízeno neopouštět do čtyř hodin odpoledne budovu, některé kanceláře kriminalisté dokonce zapečetili.

Jako v akčním filmu nakonec vypadalo samotné vyvádění tajemníka z radnice. Zatímco ve vestibulu upoutala banálním prohlášením pozornost novinářů mluvčí radnice Denisa Šipošová, kriminalisté opustili s Krejčířem budovu zadním vchodem. Média tak zachytila už jen nastupování do auta a odjezd policistů od radnice.

Přestože státní zástupce nechtěl informace o dalších případných vyšetřovaných komentovat, auta protikorupční policie stála ve Znojmě i na dalších místech. Sám Foldyna se od radnice přesunul do sídla Pozemních staveb, další skupinka detektivů pracovala i ve stavební společnosti VHS. Jak majitel VHS, tak Pozemních staveb měli vypnuté mobilní telefony.

Obě firmy přitom figurují u řady městských zakázek. VHS je spolu se společností COLAS podepsána pod novým autobusovým terminálem a opravenou ulicí Milady Horákové za osmasedmdesát milionů korun, s firmou Strabag zase spolupracovala na rekonstrukci Komenského náměstí a přilehlých ulic, za kterou bude město splácet po dobu deseti let dvanáct a půl milionu korun ročně. VHS také dělala bazén za osmnáct milionů korun v základní škole v Příměticích. S dalšími firmami se podílela i na celkové rekonstrukci Horního a Václavského náměstí a přilehlých ulic. Ta spolkla přes šedesát milionů.

Společně s Pozemními stavbami pak firma vybudovala Regionální odpadové centrum, které i s technologií přišlo na osmapadesát milionů, samotné Pozemní stavby pak rekonstruovaly za sedm milionů korun mostek k nové nemocnici.

Sám starosta Nezveda má přitom osobní vazby i na majitele obou stavebních firem. S šéfem firmy VHS je spoluvlastníkem znojemského hokejového klubu Orli Znojmo. V bytě za dva miliony korun, patřícím Pozemním stavbám, zase bydlí Nezvedova matka. Přímo starostovi pak stejná společnost rekonstruovala byt.

Starosta Nezveda poukázal ve čtvrtek i na možnou souvislost vyšetřování a blížících se komunálních voleb. „Jestliže se něco takového stane tři týdny před volbami, tak je to k zamyšlení. Obrázek ať si udělá každý sám,“ řekl novinářům Nezveda.

Politický podtext vyšetřování ale kategoricky odmítl šéf protikorupční policie Libor Vrba. „Důrazně se ohrazuji proti tvrzení starosty Nezvedy, který dává činnost pracovníků mnou vedeného útvaru do spojitosti s blížícími se volbami. Konáme úkony trestního řízení pod dozorem státního zástupce, který se jich osobně účastní a to zcela v souladu s trestním řádem. Navíc naše činnost nesměřuje proti žádnému z volených funkcionářů," řekl Vrba.

Nezveda: Jsem pod drobnohledem a vím to

ROZHOVOR – První podzimní den se první muž znojemské radnice po příchodu do práce nestačil divit. Radnici obsadili detektivové z protikorupčního útvaru a po hodinách sbírání dokumentů a výslechů si odvezli tajemníka města Vladimíra Krejčíře. Starosta Petr Nezveda musel odpovídat jak na otázky policistů, tak novinářů.

Před novináři jste naznačoval, že se může jednat o politický boj. Kdo by ho vedl a jak?
Nemám žádné důkazy a nebudu bez nich nikoho jmenovat. Trochu jsem si ale přeci jen zaspekuloval. Přijde mi totiž podivné, že tři týdny před volbami přijdou na radnici zároveň policisté a novináři.

Předpokládáme, že by terčem politického útoku nebyl tajemník? Nebo bude přes něj pokračovat útok na vás jako ODS? Jak by to šlo udělat? Jak k tomu policii donutit?
To já nevím, jak se tyhle věci dělají. Nikdy jsem tyto metody nepoužíval a používat nebudu. Nechci příliš spekulovat, ale ano, pan tajemník je můj přímý podřízený a je to zásah na nás.

V případě, že se tajemník v úřadě neobjeví delší dobu, kdo ho bude zastupovat?
Jeho práci by dělal vedoucí organizačního odboru Juránek. Úřad musí fungovat dál bez ohledu na to, jak se věci nyní vyvíjejí.

Vylučujete, že by se nynější vyšetřování mohlo týkat zakázek pro VHS a Pozemní stavby? Je veřejným tajemstvím, že Pozemní stavby opravovaly váš byt, že vaše matka bydlí právě v bytě Pozemních staveb. Kdo dělal tři sta metrů dlouhou štěrkovou cestu k vaší chatě na Vranově, kdo samotnou chatu opravoval?
Nevylučuji, že se vyšetřování, kromě jiného, týká Pozemních staveb a VHS. Ani nepopírám, že moje maminka bydlí odnedávna v nájmu v bytě, který vlastní Pozemní stavby. Podotýkám však, že pokud vím, tak má řádnou nájemní smlouvu a platí nájem. Chatu opravenou nemám a je v takovém stavu, v jakém jsem ji koupil.

Policie zkoumá možné machinace s přidělováním veřejných zakázek. Dokážete si představit, jak by k tomu mohlo docházet?
K manipulaci může docházet stejně, jako může docházet k manipulaci volebních výsledků. My postupujeme podle pravidel, která jsme víceméně převzali z minulých volebních období. A zdůrazňuji, že postupujeme zcela podle zákona.

Proč před samotným vyhodnocováním nabídek otevírala obálky komise, ve které měl často hlavní slovo právě tajemník a kde nebyl žádný volený zástupce občanů města? Není toto selhání systému, který jste vy na radnici zavedli?
Vždycky je komise pro otevírání obálek a vždycky je hodnotící komise. Nevím, v jakém složení pracovala komise pro otevírání obálek v minulém volebním období, to už si nepamatuji.
Co vím jistě je, že v té následné, hodnotící komisi, byli dříve většinou úředníci a my jsme tam nominovali volené zástupce. Při velkém množství zakázek většího rozsahu, tedy zakázek u nestavebních věcí v hodnotě nad dva miliony korun a u stavebních nad šest milionů, jde všechno na centrální adresu a všechno funguje velmi otevřeně. Může se tam přihlásit úplně kdokoli.

Jak chcete argumentovat proti tomu, že ve městě získávaly poslední dobou největší zakázky právě dvě firmy: VHS a Pozemní stavby? To nikdy nedala výhodnější nabídku jiná stavební firma?
Jiná stavební firma nabídku nedala. Není pravda, že by zakázky získávaly jen tyto dvě stavební společnosti. Nemám v hlavě všechny zakázky, to po mně nikdo nemůže chtít…

Cítíte, že by se v poslední době o vaši práci nebo práci tajemníka zajímala policie?
Vnímám to tak, že jsem veřejný činitel, že se o moji práci zajímají všichni a předpokládám, že i policie.
Jsem pod drobnohledem. Vím to a celou dobu s tím pracuji.

DANIEL SMOLA
DALIBOR KRUTIŠ

23.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 185
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenér Martin Pešout.

Realizační tým A mužstva Komety pokračuje, jen bez Pešouta

Odborníci a studenti z Masarykovy univerzity v Brně sbírali klíšťata v Pisárkách. Ke sběru využívají vlajky vyrobené z látkové pleny, na níž se roztoči lehce zachytí.
14

Sedm klíšťat za necelou hodinu. Studenti vlajkovali v Pisárkách

VIDEO: Opilý řidič kamionu kličkoval po dálnici. Měl 3 promile, nemohl ani stát

Břeclav – Podivně jedoucího kamionu na dálnici D2 u Břeclavi ve směru na Brno si před pár dny všimla hlídka celníků. Kontrola potvrdila, že s řidičem není něco v pořádku. Přivolaní policisté z dálničního oddělení v Podivíně při dechové zkoušce opilému cizinci naměřili téměř tři promile alkoholu. „Čtyřicetiletý muž za volantem nebyl schopen ani sám chodit či stát, na zemi vsedě téměř usínal," popsal v pátek policejní mluvčí Pavel Šváb.

Rezidentní parkování? Starostové chtějí bránit místní před náporem řidičů

Brno /INFOGRAFIKA/ – Obavy z nedostatku parkovacích míst, vysokých poplatků i zbytečného papírování. Hlavní důvody, proč se zástupcům brněnských městských částí moc nelíbí systém rezidentního parkování. Přesto se do něj pravděpodobně zapojí. Zvláště čtvrti sousedící s centrem města se totiž bojí velkého náporu řidičů hledajících místo mimo zóny už naplánované v Brně-středu.

AKTUALIZOVÁNO

Bezdomovci uctili památku mrtvého. V podchodu pak zaútočili na policisty

Brno /VIDEO/ – Místo klidné pietní akce se čtvrteční shromáždění bezdomovců v podchodu pod brněnským hlavním nádražím přeměnilo v bitevní vřavu. Přibližně dvacítka lidí bez střechy nad hlavou tam přišla vzpomenout na zemřelého známého, kterého kolemjdoucí znali především jako hráče na píšťalu, jemuž u jeho obvyklého místa nedaleko bočních vstupů z nádraží a popelnice dělal na zemi společnost černý pes.

Žloutenková epidemie opět sílí. Za týden v kraji přibylo devět nakažených

Jižní Morava – Téměř tři měsíce epidemie infekční žloutenky typu A v Jihomoravském kraji slábla. Teď však znovu nabrala na intenzitě. Za poslední týden se nově nemocí nakazilo devět lidí. Podle hygieniků se mezi nimi nenašel žádný společný faktor. Od začátku roku žloutenkou onemocnělo devětatřicet Jihomoravanů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies