Matka Tereza do Brna přijela při své první návštěvě tehdejší Československé republiky. V kostele svatého Jakuba pronesla projev a poté přenocovala na Petrově. „V místnosti, kde spala, ji dodnes připomíná pamětní tabulka,“ řekla Martina Jandlová z brněnského biskupství.

Řeholní sestry, které tehdy o Matku Terezu pečovaly, si ji vybavují jako velmi skromnou ženu. I přesto, že byla zima, chodila v lehkých opánkách, nebo bosa. A v noci si ustlala na zemi vedle postele.

Návštěva nositelky Nobelovy ceny míru z roku 1979 a zakladatelky kongregace Misionářek lásky byla tehdy pro věřící nejen z Brna velkým povzbuzením. „Náhodou jsem se v sobotu ráno dozvěděla, že večer do Brna přijede Matka Tereza. Přišlo nám to téměř nemožné, ale rozhodli jsme se, že do města pojedeme,“ vzpomíná na návštěvu misionářky Zdislava Čapková.

Kostel svatého Jakuba tehdy věřící zaplnili do posledního místa. „Budu se za vás modlit, abyste rostli ve svatosti skrze lásku jedněch ke druhým,“ povzbuzovala dav Matka Tereza.

Rodině Čapkových se však na setkání nepodařilo přijet včas, jeli totiž až z Třebíče. „Věděli jsme, že bude nocovat na biskupství na Petrově, takže jsme se tam vydali s tím, že na ni počkáme,“ popisuje Čapková. Matky Terezy se rodina dočkala až o půl jedenácté večer. „I když musela být po celodenním shonu unavená, usmívala se, popovídala si s námi a dala nám křížek na čelo,“ líčí Čapková nevšední setkání.

I když Čapkovým ze setkání nezůstaly žádné fotografie, chvíle strávené s Matkou Terezou jsou pro ně nezapomenutelné i po pětadvaceti letech.

Světice navštívila tehdejší Československo cekem třikrát. Před pětadvaceti lety přijela poprvé na pozvání kardinála Františka Tomáška, podruhé ji v roce 1990 pozval do Prahy Václav Havel. Potřetí zavítala do Bratislavy v roce 1992.