Koaliční smlouva, odstavec první: Budeme prosazovat maximální otevřenost občanům. S takovým závazkem vstoupila nová čtyřkoalice před rokem a půl na brněnskou radnici.

Podle opozičních zastupitelů a politologů teď ale brněnští radní svůj nejhlasitější slib porušili. Odebrali totiž zastupitelům jednu z důležitých pravomocí: rozhodovat o budoucích projektech města. „Jsme zpět u vlády ODS. A ani ta by si tohle nedovolila,“ ostře vystupuje komunistický zastupitel Pavel Březa.

Jedenáct v čele

Zastupitelé už nebudou hlasovat o tom, které projekty bude Brno rozjíždět. Do zastupitelstva už totiž nepůjdou takzvaná technicko­ekonomická zadání. „V jedenáctičlenné radě si také můžou rozhodnout o tom, že zdraží některý z projektů na úkor druhého,“ upozornil Březa.

Brňané, kteří teď přijdou na zasedání nebo budou sledovat on­line přenos na internetu, se tak nedozví, jaké projekty radní už odstartovali. Budou to vědět až ve chvíli, kdy zpracují kompletní dokumentaci nebo vyřídí stavební povolení. Pokud to chtějí zjistit, musejí číst kusé informace v programu zasedání rady. „Původní metodika byla strašně strnulá. Tato nová „kuchařka“ proces zjednoduší. Když jsme totiž předtím rozjeli kolečko schvalování projektů přes zastupitelstvo, trvalo to u velkých akcí přes rok. Takto bude práce efektivnější a rychlejší,“ vysvětlil náměstek primátora Ladislav Macek.

Opozice ale takový argument kritizuje. „Proces se urychlí. Ale s takovým přístupem můžeme rovnou říct, že o všem bude rozhodovat primátor Onderka. To pak půjde stejně rychle jako za Hitlera,“ myslí si zastupitel za ODS Leo Venclík.

Podle náměstka primátora Martina Andera se Brňané nemusí obávat toho, že by radní něco chtěli zatajovat. „Jen budeme rozhodovat flexibilněji,“ ujišťuje Ander.

Pochyby opozice

U opozice změna vyvolává pochyby zejména v souvislosti s několika kritizovanými projekty.
A právě pro takové je podle nich nová metodika jako stvořená. Zastupitelé totiž na březnovém zasedání měli původně projednat navýšení peněz na stavbu nového bazénu v Kohoutovicích. Přestože materiál schválila rada, před zastupitele nakonec nešel. Podle nové metodiky by už ani nemusel.

Kdyby platila už před měsícem, nemuseli by si radní ani lámat hlavu nad tím, jak zastupitelům vysvětlí, že na opravu Husovy ulice nakonec musejí z městské pokladny vytáhnout sto šedesát milionů navíc. Původně totiž počítali s tím, že je dostanou z evropského fondu. „Považuji za nešťastné, že se pravidla změnila právě ve chvíli, kdy chceme navýšit peníze na kohoutovický bazén. Vyvolává to otázky,“ připustil radní Jiří Zlatuška.


Podle politologa z Masarykovy univerzity Stanislava Balíka je takový krok zcela proti ideji, s jakou nové vedení na radnici přišlo. „Vysvětlení, že se investiční proces urychlí, je zcela účelové. Zastupitelstvo zasedá jednou za měsíc, a to není takové zpomalení. Není to průhledné,“ myslí si Balík.