VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Brněnsko

12.2.2017

Polku jako zumbu tančí i sedmdesátiletí

Brno /VIDEO/ - Jihoamerický fitness tanec zumba láká na vášnivé pohyby a nádech exotiky. Málokdo si však uvědomuje, že se původně jedná o tanec na lidové písně. Pětadvacetiletá studentka Janáčkovy akademie múzických umění Lenka Fučíková chce to samé převést na české tradice s projektem Folk It.

11.2.2017

OBRAZEM: V botanické zahradě obdivovali květinové známky

Brno – Venku teploty kolem nuly, uvnitř takřka tropy. Brněnská botanická zahrada při Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ožila netradiční výstavou. Od soboty v ní začali vystavovat poštovní známky s květinovými motivy. Fanoušci filatelie známky uvidí hned po vstupu do budovy, visí totiž na panelech za pokladnou.

11.2.2017

Otřesy mohou nabíjet telefon i senzory vlaku

Brno - Jaké je spojení mezi senzory na vlakové nápravě a nabíječkou mobilů? Zařízení nazvané Energy Harvest nebo-li vibrační generátor, na jehož zlepšování pracuje i doktorand Ondřej Rubeš. Společně s devatenácti dalšími mladými vědci si ve středu rozdělili šestimilionové stipendium ze soutěže Brno Ph.D. Talent pořádané Jihomoravským centrem pro mezinárodní mobilitu.

11.2.2017

OBRAZEM: Ve Vida! centru obdivovali roboty. Mohli si i postavit vlastní

Brno – Mimořádnou příležitost vyzkoušet si roboty vyrobené z lega měli v sobotu návštěvníci brněnského Vida! Science centra. Už v pátek se zde konalo klání soutěžních týmů ze základních a středních škol, ve kterém roboti autorských skupin soupeřili v několika soutěžích. „Nejnáročnější byla disciplína automatický medvěd. Spočívá ve vyslání robota do labyrintu, kde musí najít plyšového medvěda, toho uchopit a odvézt pryč. Když jsme disciplínu na soutěži před třemi lety uvedli poprvé, nezvládl to nikdo. Nyní uspěly dva týmy," vysvětlil Ivo Hopp z Jihomoravského centra mobility mládeže, které soutěž uspořádalo.

11.2.2017

Porodnice má stát dvě miliardy. Péči nabídne unikátní

Brno - Větší pohodlí pro matky, moderní zázemí a operační sály. Nový porodnický komplex v brněnských Bohunicích plánuje Fakultní nemocnice Brno začít stavět na konci letošního roku. Pod jednu střechu sloučí stávající bohunickou porodnici se zařízením na Obilním trhu. Vedení nemocnice do dvou týdnů vyhlásí výběrové řízení na firmu, která vytvoří potřebnou projektovou dokumentaci.

11.2.2017

Sjezdovka u přehrady čeká na ekologický posudek

Brno - Boj za půlkilometrovou sjezdovku u Brněnské přehrady pokračuje. Podnikatel Pavel Trčala, který ji plánuje vybudovat, zažádal soukromou společnost o ekologický posudek. Pozemek, kde by mohla sjezdovka vzniknout, vlastní podnik Lesy České republiky. Tomu se plán nelíbí a pozemek odmítá prodat.

11.2.2017

Kuřimští školáci se učí v nových třídách. Přístavba školy stála 30 milionů

Kuřim - Šest nových tříd od konce ledna využívají školáci v základní škole Jungmannova v Kuřimi na Brněnsku. Jsou součástí nové přístavby s tělocvičnou. V pátek ji slavnostně otevřeli. „Učebny poslouží prvňákům až třeťákům. Na přístavbu dostalo město třicetimilionovou dotaci od ministerstva financí. Stavební práce začaly koncem roku 2015," uvedl kuřimský starosta Drago Sukalovský.

11.2.2017

Rekordní solení silnic: pomáhá řidičům, zároveň ale ničí auta a zabíjí stromy

Jižní Morava – Letos v zimě musí silničáři solit víc než v předchozích letech. Sůl ale ničí auta i tramvaje a třeba také zabíjí stromy.

10.2.2017

Vyráběli elektřinu pomocí elektrod z lidí. Ustavili rekord

Drásov /FOTOGALERIE/ – Sokolovna v Drásově na Brněnsku v pátek večer zažila vznik nového rekordu. Účastníci elektrotechnického pokusu chtěli vyrobit co nejvyšší napětí pomocí zinkovo-měděných elektrod, které drželi. „Princip je ze školy známý jako elektrochemický potenciál. Když například do jablka nebo citronu píchnete měděný a zinkový drát, tak mezi nimi vznikne napětí kolem šesti deseti voltu. Při dnešním pokusu nahradáme jablka lidmi, kteří dostanou do rukou elektrody jako štafetové kolíky. Už jsme to dopředu vyzkoušeli a podařilo se nám napájet kalkulačku," vysvětlil podstatu pokusu o rekord Vítězslav Prokop ze Střední školy strojírenské a elektrotechnické z brněnské Líšně, který vše se svými kolegy a studenty připravil.

10.2.2017

Letní zahrádky v centru: Majitelé jsou zmatení z pravidel památkářů a politiků

Brno – Restaurační zahrádky plně obsazené hosty v parném létě jsou sice ještě v nedohlednu, majitelé podniků se už ale připravují na jejich postavení. A z pravidel, která jim nastavují politici a úředníci, jsou zmatení.

10.2.2017

Místo taxíku si lidé zavolají autobus. Novou službu nejdřív otestují

Brněnsko – Poslední vlak odjíždí z Tišnova na Brněnsku o půl deváté večer a autobus linky 163 do okolních obcí už kolem šesté večer. Jihomoravský kraj chce proto v tomto místě v blízkosti s Krajem Vysočina vyzkoušet novou službu, autobus na zavolanou. „I díky aktivitě místních starostů a občanů jsme se rozhodli situaci změnit. V pilotním provozu službu otestujeme," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Roman Hanák.

10.2.2017

Propagace islámu? Jen přednášky o jiných zemích, brání se bystrcká škola

Brno /ANKETA/ – Přednáška zahrnující propagaci islámu, nebo jen povídání o životě v zahraničních zemích? Zatímco někteří rodiče se bojí příjezdu zahraničních studentů na bystrckou základní školu Heyrovského, tamní ředitelka uklidňuje, že jde jen o součást programu Edison. Do školy má díky tomu dorazit pět zahraničních studentů z Portugalska, Číny, Indonésie, Turecka a Ghany.

10.2.2017

Měsíc zahalený černým kouřem. Noc z pátku na sobotu nabídne zajímavé zatmění

Brno – Na nevšední podívanou se mohou těšit lidé, kteří v noci z pátku na sobotu zvednou oči k obloze. Před půlnocí totiž uvidí polostínové zatmění Měsíce v úplňku.

9.2.2017

Obchvat Kníniček? Problém řeší na úkor nás ostatních, stěžují si v Medlánkách

Brno – Přišli bychom o jeden z nejhezčích přírodních koutů v Brně. Tak lidé ze severozápadu města negativně reagují na studii obchvatu Kníniček. Má vést kolem zoologické zahrady. K Technologickému parku pak lidé dojedou kolem Medláneckého letiště.

AKTUALIZOVÁNO
9.2.2017

Hrad Pernštejn: opraví unikátní zahrady, obnoví turecké lázně i čínský pavilon

Nedvědice - Návrat v čase do devatenáctého století již zanedlouho čeká na návštěvníky hradu Pernštejn u městyse Nedvědice na Brněnsku. Hrad lidem nabídne další lákadlo, opravené unikátní barokní zahrady. Ve čtvrtek projekt obnovy slavnostně započal. Lidé zahrady uvidí v podobě ze začátku devatenáctého století.

9.2.2017

Sleva za třídění odpadu? Ve Vranovicích ji dostala téměř polovina obce

Vranovice - Šetří životní prostředí i peněženky domácností. Slevu za třídění odpadu ve Vranovicích loni získalo 987 lidí. „Nejvyšší slevu, dvě stě korun, loni získalo 405 lidí, tedy třikrát víc než v roce 2015, kdy jsme projekt zahájili," uvedla mluvčí vranovického úřadu Dagmar Sedláčková.

9.2.2017

Stavba slatinského obchvatu zamrzla. Kvůli chystané stavební uzávěře

Brno, Šlapanice /INFOGRAFIKA/ - Stát měl už před šesti lety, poprvé se o něm mluvilo v roce 2006, ale o jízdě po obchvatu Slatiny si lidé stále jen mohou nechat zdát. Kraj, který měl obchvat postavit a ulevit tak přetížené městské části, totiž stavět zatím nemůže. Dříve jej brzdil odkup pozemků, po nichž má vést. Nyní jejich získání komplikuje stavební uzávěra, kterou chtějí Šlapanice vyhlásit.

9.2.2017

Ruinu přečerpávací stanice nahradí kurty. Tenis se na místo vrátí po půl století

Sokolnice - V současné době si v nebezpečné ruině občas hrají děti, v budoucnu si tam zahrají tenis. Sokolnice koupily chátrající přečerpávací stanici na návsi a místo ní plánují sportoviště. Bílý sport se na místo symbolicky vrátí, protože kurty tam bývaly už v padesátých letech minulého století.

9.2.2017

Zpřísnění pravidel pro zahrádky: bez reklam a s jednobarevnými slunečníky

Brno /ANKETA, INFOGRAFIKA/ – Venku jsou sice teploty kolem nuly, představitelé magistrátu a městské části Brno-střed už ale nyní dokončili pravidla pro restaurační zahrádky. Zatímco turisté i Brňané se jejich otevření nemohou dočkat, provozovatelé se bojí zpřísněných pravidel.

9.2.2017

Obchodní centrum dostalo zelenou od ekologů. V areálu vznikne i pivovar

Brno-Ivanovice – Pod názvem Kaskáda chystá developer další obchodní centrum v brněnských Ivanovicích. Stavbu, o které už Brněnský deník Rovnost dřív informoval a která vznikne za současným Bauhausem, odsouhlasili už i úředníci posuzující vliv na životní prostředí. Rovnost navíc zjistila, že v komplexu developer postaví rovněž malý pivovar.

8.2.2017

Zastupitelé vyzvali Otradovce k rezignaci. Kvůli sporu o pozemek v Pisárkách

Brno - Zastupitelé městské části Brno-střed ve středu na svém zasedání vyzvali nepřítomného zastupitele Tomáše Jana Otradovce (bezp., dřív TOP 09 - pozn. red.) k rezignaci. Reagovali tak na úterní rozhodnutí Městského soudu v Brně ohledně sporu o pozemek v brněnských Pisárkách, o jehož vlastnictví se přel Otradovec s potomkem brněnské továrnické rodiny Georgem Bilkem.

8.2.2017

OBRAZEM: Ve Starobrnu začali vařit zelené pivo na Velikonoce

Brno – Na Zelený čtvrtek kromě zeleného jídla i zelené pivo. Brněnský pivovar Starobrno pokračuje v tradici přípravy velikonočního piva, ve středu ho začali v pivovaru připravovat už podvanácté. Pro zabarvení piva používají bylinný výluh, mimo jiné z kopřiv. „Výluh je koncentrovaný a silný. Přesné dávkování je tajemství," vysvětlil manažer kvality Jiří Brňovják. V pivovaru uvaří téměř pět tisíc hektolitrů zeleného piva. Na vše je podle Brňovjáka potřeba jen několik litrů výluhu. Na pivní speciál si lidé budou muset počkat na Zelený čtvrtek, který letos připadá na třináctého dubna.

8.2.2017

V zoo se narodila trojčata rosomáka. Prvenství v roce jim však vyfoukl klokánek

Brno - Velké překvapení čekalo před nedávnem na chovatele rosomáků v brněnské zoo. Náhodně totiž ve výběhu objevili tři novorozeňata rosomáka sibiřského. Prvenství v letošním roce však získalo jiné zvíře. Prvním mládětem v zoo v roce 2017 je ohrožený klokánek.

8.2.2017

Brno dalo stipendia za šest milionů 20 nadějným doktorandům

Brno - Brno ve středu udělilo stipendia v celkové hodnotě šest milionů korun dvaceti nadějným doktorandům, kteří ve více než stočlenné konkurenci uspěli v soutěži nazvané Brno Ph.D. Talent. Každý z nich ve třech letech dostane 300.000 korun, řekl Miloš Šifalda, ředitel Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, které peníze rozděluje. Cílem podpory je zajistit mladým vědcům příjem, aby se mohli naplno věnovat výzkumu.

8.2.2017

Nahradí legendární Přehradu. Investoři ukázali nový hotel

Brno /VIZUALIZACE/ - Před rokem se do zchátralé budovy legendárního hotelu u Brněnské přehrady zakously bourací stroje a zbyla jen prázdná parcela. Už tehdy bylo jasné, že investor na pozemku opět postaví rekreační areál. Nedávno představil i jeho podobu.

8.2.2017

Opravy Veveří, Benešovy a Štefánikovy ulice se přiblížily. Brno našlo projektanty

Brno – Veveří, Benešova a Štefánikova. Všechny se chystá vedení města nechat opravit. Po úterku už radní také ví, kdo rekonstrukce těchto významných brněnských ulic vyprojektuje. Za přípravu dokumentů zaplatí Brno pětačtyřicet milionů korun.

8.2.2017

Chátrající lázně: město nechá odstranit nehodnotné prvky. Za 5 milionů

Brno /FOTOGALERIE/ – Kulturní centrum, wellness nebo něco úplně jiného? Více než rok se jedná o dalším osudu chátrajících funkcionalistických lázní v brněnských Zábrdovicích. Rozhodnutí, kdo bude nakonec novým nájemcem prostoru, který vlastní město, se dále odkládá. Radní se nyní usnesli, že z lázní nechají odstranit prvky bez historické hodnoty.

7.2.2017

Nové informační centrum: Designový prostor nabízí i úschovnu zavazadel

Brno /FOTOGALERIE/ - U kávy si prolistují informační materiály, zatímco se jim nabije mobilní telefon. Pak se vydají do ulic města, zatímco jejich zavazadla budou bezpečně schovaná. A nakonec, když se pro ně vrátí, ještě nakoupí i suvenýry z návštěvy Brna. Všechny služby turistům nabízí nově otevřené informační centrum brněnského Turistického informačního centra. Sídlí v přízemí parkovacího domu v Panenské ulici. V úterý jej slavnostně představili novinářům.

7.2.2017

Mladým ekonomům bude v Brně přednášet bývalý prezident Klaus

Brno – O vývoji tuzemské ekonomiky a problematice krizí bude studentům v Brně od jarního semestru přednášet bývalý prezident České republiky Václav Klaus. Každou druhou středu povede na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity předmět Transformační procesy v České republice.

7.2.2017

Rosice získají nový dopravní terminál. Usnadní přestup mezi vlaky a autobusy

Rosice – Místo dvousetmetrové cesty z vlaku na autobusovou zastávku přestoupí nově cestující mezi spoji na jednom místě. „Věděli jsme o komplikované dopravě v Rosicích. Stavba nového terminálu má zlepšit dopravní obsluhu a návaznost autobusů na vlak. V úvahu přichází i propojení vlaků s některými regionálními linkami," uvedl ředitel krajského koordinátra integrované dopravy Kordis Jiří Horský.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies