VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Brněnsko

11.3.2017

Nová Ves chystá rekonstrukci radnice. Také ji zbaví bariér

Nová Ves - Pro vozíčkáře nebo matky s kočárkem bude cesta na obecní úřad v Nové Vsi u Oslavan jednodušší díky bezbariérovému přístupu. Vedení obce se totiž rozhodlo budovu rekonstruovat. „První částí oprav je zateplení objektu a výměna oken. Dělníci také upraví především hlavní vchod, kde vznikne bezbariérový přístup. Součástí je i přístupový chodník a terénní úpravy," přiblížil změny autor projektu Bohdan Tišner.

11.3.2017

Nemocnice s dluhy školy pod svá křídla nechtějí

Brno - Oddlužení je dle vedení Masarykovy univerzity podmínka k tomu, aby vysoká škola přijala pod svá křídla brněnskou svatoanenskou nemocnici a Fakultní nemocnici Brno. Z těch mají být totiž podle návrhu zákona, který ve středu schválila vláda, do roka univerzitní nemocnice.

11.3.2017

Šest let chtějí postavit školku. Stavbu však blokují sousedé

Holasice - Na devadesát dětí ve věku od dvou do šesti let v Holasicích nedaleko Rajhradu na Brněnsku chce chodit do školky. Jednu v obci mají, jenže ta nestačí. „Chtěli bychom postavit novou. Máme pozemek, projekt, našetřené peníze i přiznanou dotaci," uvedla starostka Lenka Ungrová. Radnice přesto stavět nemůže. Školku blokují už šest let manželé Hamerníkovi, kteří sousedí s obecním pozemkem.

11.3.2017

Přes váhání ČSSD příznivci Zemana na výstavišti sbírají podpisy

Brno - Postoj sociálních demokratů k podpoře jejich někdejšího předsedy Miloše Zemana v blížících se prezidentských volbách je váhavý. Příznivci hlavy státu i tak před brněnským výstavištěm, kde v sobotu končí dvoudenní sjezd ČSSD, sbírají podpisy pro druhou Zemanovu kandidaturu. Jako jeden z mála zmínil prezidenta přímo na sjezdu jeho dlouhodobý podporovatel Jaroslav Foldyna. K jeho podpoře se hlásí také bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek. Znovuzvolený předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zopakoval, že počítá s vnitrostranickým hlasováním o podpoře kandidátů.

10.3.2017

Na den offline. Mobily ve škole nahradila facebooková nástěnka

Brno – Umějí moderní děti žít bez mobilních telefonů a digitálních hraček? Na to si v pátek zkusili odpovědět studenti a učitelé víceletého gymnázia Matyáše Lercha v Žižkově ulici v Brně. Na celý den tam vypnuli veškerou elektroniku.

10.3.2017

Zoo se ptačí chřipky už nebojí. Odkrývá venkovní voliéry

Brno – Plameňáci, jeřábi mandžuští nebo sovy se vrátí do venkovních expozic brněnské zoo. Státní veterinární správa totiž v pátek zrušila bezpečnostní nařízení kvůli ptačí chřipce. 

AKTUALIZOVÁNO
10.3.2017

ONLINE: Sobotka obhájil post předsedy. Chovanec porazil Tejce

Brno /FOTOGALERIE/ – Hlavním městem pro sociální demokracii se s nadsázkou stalo v pátek a sobotu Brno. Na výstavišti pořádá strana svůj celostátní sjezd. Koná se v atmosféře příprav na podzimní sněmovní volby. Deník Rovnost od pátečních devíti hodin ráno sledoval událost v online reportáži.

10.3.2017

D43: komise navrhla bystrckou variantu, dálnice může u Brna vést pod zemí

Brno /MAPKA/ – Nejlepší varianta dálnice D43 pro Brno je bystrcká. Na diskusním setkání starostů a místostarostů brněnským městských částí a zástupců kraje k plánované silnici to ve čtvrtek uvedl zastupitel Jiří Oliva, který zasedá v magistrátní komisi rady pro územní plánování. „Je pro Brno nejvýhodnější z hlediska dopravního i ekologického," vysvětlil zastupitel. Komise tuto variantu předloží ke schválení zastupitelstvu.

9.3.2017

Do věže kostela sv. Josefa uložili historické dokumenty. Včetně staré Rovnosti

Brno /VIDEO/ – Ve čtvrtek dopoledne uložili pracovníci stavební firmy, která opravuje kostel sv. Josefa, do makovice věže dvě zapečetěné schránky naplněné historickými předměty a dokumenty. Původní schránku se starými unikáty objevili v kostele v Josefské ulici loni v listopadu. Byl v ní také výtisk Rovnosti z roku 1978.

9.3.2017

Unikátní vězení: trestanci pomáhali se stavbou, upečou si velikonoční beránky

Kuřim – Učebny, kuchyně nebo kuřárna. Při odhlédnutí od mříží a přísnějšího režimu se nová budova kuřimského vězení pro mladé odsouzené se podobá spíš vysokoškolským kolejím než místu pro kriminálníky. V České republice jde o unikát. „Věříme, že si nového modernějšího prostředí budou vězni víc vážit a nebudou ho demolovat. Třeba jim to pomůže i ve změně postoje k životu," vysvětlila modernizaci ředitelka věznice Zuzana Kalivodová.

AKTUALIZOVÁNO
9.3.2017

Pohřbeni tam, kde žili? Na okrajích Brna častý problém. Hřbitovy proto rozšiřují

Brno /FOTOGALERIE/ – Poslední přání zesnulých příbuzných zůstat v místě, kde prožili část života, může být pro pozůstalé v okrajových částech Brna nesplnitelné. Pokud totiž na místním hřbitově nemají pronajatý hrob, nový shánějí jen s obtížemi.

9.3.2017

Kvůli plynovodu pokáceli bez povolení 15 stromů. Firmě hrozí milionová pokuta

Brno – Dneska podáme, zítra kácíme! Tak nějak zřejmě uvažovali zástupci firmy Astra Lednice, která bez povolení porazila stromy ve dvou židenických ulicích. Žádost o skácení podala na radnici v pátek odpoledne, v pondělí již stromy v ulici Kamenačky ležely.

9.3.2017

Matka dvou dětí plánuje rozpočet i spoření. Na něj myslela už před 25 lety

Brno – Marcela Hašová se stará o veškeré finanční záležitosti své čtyřčlenné rodiny včetně plánování spoření na důchod. „Manžel mi ve vedení rozpočtu věří. Jsme zvyklí žít střídmě. Neodpíráme si, ale ani nepotřebujeme žádné úvěry, za to jsem moc ráda. Počítám, že z našeho důchodu budeme mít dohromady téměř dvacet tisíc," popisuje Hašová.

9.3.2017

První kroky na burze? Budoucí ekonom je stihl už před maturitou

Brno – Zatímco jeho vrstevníci často tráví svůj volný čas po klubech nebo hospodách, on se kromě studia a přípravy k maturitě věnuje třeba investování na burze. Devatenáctiletý gymnazista Jakub Chyba z Brna se nedávno zúčastnil Národních srovnávacích zkoušek, které slouží jako přijímací zkoušky na vysoké školy.

9.3.2017

Kolony na dálnici D1: řidičům pomůžou i speciální plovoucí vozy

Jižní Morava – Na začátku března silničáři znovu začali s opravami dálnice D1, kterou denně projede přibližně sto tisíc aut. Komplikace se řidičům nevyhnou, v některých úsecích mnohdy vznikají i několikahodinové kolony. Kromě časové rezervy a větší opatrnosti v opravovaných částech by si měli řidiči i víc všímat speciálních opatření a značek, které Ředitelství silnic a dálnic České republiky k problematickým úsekům průběžně umisťuje.

8.3.2017

Kvůli pozemkům pod budoucí atletickou halou komunisté podali trestní oznámení

Brno – Až k podání trestního oznámení se dostali brněnští komunisté kvůli plánované stavbě atletické haly u bohunického kampusu. Podali ho na autora posudku hodnoty pozemků ke směně Dušana Cagaše. Podle náměstka primátora Richarda Mrázka se oznámení ale nezakládá na pravdě.

8.3.2017

Zastaralá svítidla v Brně nahradí moderní a úsporné LED osvětlení

Brno - Nová LED svítidla nahradí během letošního roku více jak tisíc dosluhujících sodíkových lamp po celém Brně. Město si od instalace moderních světel slibuje hlavně větší energetickou úsporu.

8.3.2017

VIDEO: Brněnská zoo má dalšího malého takina. Už druhého za dva týdny

Brno – Poslední dny mimořádně přejí chovatelům takinů indických v brněnské zoologické zahradě. V uplynulých dvou týdnech se tam narodila hned dvě mláďata. Poslední přírůstek je samec, který se narodil v úterý. „Od chovatelů dostal jméno Hugo. Je zdravý, pravidelně pije a drží se u matky," řekl vedoucí útvaru vnějších vztahů zahrady Michal Vaňáč.

8.3.2017

Krytá tržnice na Zelňáku otevře v květnu. Zákazníci nakoupí více druhů potravin

Brno – Po letech chátrání a rekonstrukci plánuje městská část Brno-střed otevřít v květnu budovu tržnice na Zelném trhu. Má jít o první krytou tržnici v České republice.

8.3.2017

Stará sokolovna v Soběšicích zmizí. Nahradí ji náves

Brno - Nového střediska volného času a sportu se už možná za dva roky dočkají lidé ze Soběšic. Postavit jej chce tamní Sokol. Uvolněná stará sokolovna půjde k zemi a místo ní město vytvoří chybějící náves.

AKTUALIZOVÁNO
8.3.2017

Baronu Trenckovi se vrátil chybějící prst. Vědci také vytvořili jeho otisk

Brno /FOTOGALERIE/ – Posledních sto let bylo tělo barona Trencka v kapucínské hrobce nekompletní. Chyběl mu totiž palec na levé ruce. Někdo mu ho vzal přímo z hrobky. Od středy je ale tělo vojenského velitele kompletní. Muzeum města Brna, v jehož depozitáři byl palec uložený, předalo prst řádu kapucínů.

8.3.2017

Sokol vede členy ke sportu a ideálům už 155 let. Jeho hodnoty sdílí tisíce lidí

Brno /ANKETA/ - První členové Sokola se začali scházet před sto pětapadesáti lety. Zatímco dresy cvičenců se změnily, hodnoty a smysl spolku zůstává stejný. „Sedmadvacet let po obnovení je zřejmé, že organizace i její ideje oslovují současné generace," myslí si Zdeněk Kubín z tiskového střediska České obce sokolské. Sokolů je nyní na jižní Moravě téměř dvaadvacet tisíc.

8.3.2017

Letecké lince do Mnichova pomůže reklama na Brno a jižní Moravu. Za 19 milionů

Brno – Brněnský magistrát a Jihomoravský kraj našly způsob, jak podpořit ztrátovou leteckou linku do německého Mnichova. Místo dotace si společně objednají reklamu za sedm set tisíc eur, tedy necelých devatenáct milionů korun. O účet se podělí. Brněnští zastupitelé plán schválili i přes nesouhlas opozice.

7.3.2017

Nemám šanci zaparkovat u domu. Plán mobility omezuje řidiče, zaznělo na diskuzi

Brno – Přestože má auto, vyráží Magdalena Chytrá z Brna do práce či na pochůzky po městě pěšky. Nákupy pro čtyřčlennou rodinu ji ale vyčerpávají, tašky totiž bez auta přenáší těžko. „Bydlím v Kounicově ulici a nemám šanci zaparkovat v blízkosti domu. Město by se mělo starat o to, aby lidé v centru města vůbec chtěli bydlet a nestěhovali se do okrajových částí," uvedla Chytrá. I o parkování v úterý večer diskutovali Brňané ve veřejné debatě o městském plánu mobility v Kanceláři veřejného ochránce práv.

7.3.2017

OBRAZEM: Pieta za romské oběti. Před 74 lety odjel první transport do Osvětimi

Brno /VIDEO/ – První z hromadných transportů Romů do koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi si v úterý připomněli lidé v Brně. V roce 1943 tam odvezli nacisté za pomoci bezpečnostních služeb z protektorátu více než tisíc mužů, žen i dětí nákladními vagony z budovy městských jatek v Brně. Většina z nich nepřežila.

7.3.2017

Třímetrový reklamní poutač z Lidické ulice patrně zmizí. Stojí tam nelegálně

Brno – Téměř tři metry vysoký reklamní poutač zdobí od letošního ledna chodník v Lidické ulici. Už dlouho tam ale patrně nezůstane. Celá stavba totiž nemá dostatečné povolení a na chodníku stojí nelegálně.

7.3.2017

Začali měnit kontejnery na sklo. Přes 800 jednoduchých nahradí 410 kombinovaných

Brno /FOTOGALERIE/ – Místo původních dvou kontejnerů na bílé a barevné sklo mohou od úterý házet Brňané lahve do jednoho. Sklo se v něm ale nemísí, je uvnitř rozdělený.

AKTUALIZOVÁNO
7.3.2017

Smajlíky používal už opat žďárského kláštera. Před skoro třemi sty lety

Brno – Dokáže jednoduše vyjádřit radost, smutek, zlost i pláč. Smajlíka v různých variacích používají lidé v současnosti denně. Brněnští archeologové nyní zjistili, že smajlíkům podobné obrázky využívali písaři už téměř před třemi stoletími.

7.3.2017

Historická vila musí ustoupit modernímu bytovému domu

Brno - Při procházce Černopolní ulicí v Brně mohou lidé zažít pocit, že cestují v čase a procházejí různými epochami. Historické vily v ulici často střídají moderní stavby. Novou podobu má získat taky stará vila s číslem 37. Má se proměnit v pětipatrový bytový dům.

7.3.2017

VIDEO: Nové představení Vida centra zasvětí návštěvníky do tajů rovnováhy

Brno – Nové představení, které spojuje vědu s cirkusovými prvky, si připravilo brněnské Vida science centrum. Jeho tématem je těžiště a balanc a poprvé ho lidé zhlédnou tuto sobotu. Diváci v něm uvidí třeba kouli, která nespadne dolů ze šikmé plošiny, nebo hrnek, který stojí na uchu jen díky špetce kávy. „Některé pokusy se mohou jevit jako kouzla. O to víc jsou lidé překvapení, když jim řekneme, jaký je princip jevu," uvedl jeden z tvůrců představení Aleš Pilgr.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies