VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Brněnsko

7.3.2017

Deset let jej hledali marně. Letos Brňané vzácný lišejník na Antarktidě našli

Brno /FOTOGALERIE/ - Čtyři nové druhy lišejníků možná na Antarktidě objevili brněnští vědci. Do Brna se už vrátila část odborníků z Masarykovy univerzity, kteří byli na tradiční expedici v Antarktidě, o které už Brněnský deník Rovnost informoval. V pondělí popsali dojmy z letošní výpravy. Vědcům tentokrát mimořádně přálo počasí. Díky příznivým podmínkám posbírali na ostrově Jamese Rosse i vzorky, ke kterým se v předchozích letech nemohli dostat.

AKTUALIZOVÁNO
7.3.2017

Pít, či nepít? Brno schválilo vyhlášku o alkoholu s devíti stranami výjimek

Brno – Vybavení na romantický piknik? Košík s jídlem, lahev vína a seznam výjimek z vyhlášky o konzumaci alkoholu. V úterý ji schválili brněnští zastupitelé, stejně jako řadu dalších bodů.

7.3.2017

Před magistrátem protestovali Slušní lidé. Vadí jim projekty zaměřené na cizince

Brno – Necelé dvě desítky stoupenců hnutí Slušní lidé v modrých tričkách rozdávaly letáky před brněnskou radnicí, kde v úterý od osmi hodin ráno zasedá zastupitelstvo města. Členové hnutí se vyhrazovali vůči programům města zaměřeným na odstranění překážek začlenění cizinců do společnosti. „Jedná se o nehorázně smyšlený akt dalšího nahrabání peněz do vlastních kapes," uvedl předseda Slušných lidí Zdeněk Pernica.

7.3.2017

V Soběšicích chtějí postavit školku pro 75 dětí. Za 40 milionů

Brno - Městská část Brno-sever chce za čtyřicet milionů korun postavit mateřskou školu ve čtvrti Soběšice se třemi třídami pro 75 dětí. Důvodem je podle místostarostky Brna-severu Miriam Kolářové (KDU-ČSL) potřeba zvýšit kapacitu předškolního vzdělávání v Soběšicích. Městská část se bude snažit získat dotaci z Evropské unie.

7.3.2017

Za pohonné hmoty utratí Jihomoravané přes sedm miliard korun ročně

Brno, jižní Morava /ANKETA/ – Jeho uskupení brání práva motoristů v Brně a okolí. Tvrdí ovšem, že nikomu nenutí myšlenku, že jsou auta nejlepší řešení pro dopravu. „Jak daleko lidé dojíždí autem, je otázka dopravní dostupnosti a možností," zdůrazňuje předseda spolku Brno autem Jan Mandát.

6.3.2017

Na sídlišti v Ivančicích opraví staré chodníky

Ivančice – Za osmašedesát dní získá sídliště v Ivančicích na Brněnsku opravené chodníky. Dělníci na nich začali pracovat v pondělí. Tamní radnici vyjdou práce na 848 tisíc korun.

6.3.2017

Přístavba školky v Moravských Knínicích. Nová třída poslouží padesáti dětem

Moravské Knínice - Padesát dětí předškolního věku z Moravských Knínic na Brněnsku si již v polovině příštího roku bude hrát v nové třídě. Již za několik dnů totiž začnou dělníci stavět přístavbu k místní školce.

6.3.2017

Nová zastávka? Lidé v Kuřimi se jí dočkají začátkem května

Kuřim - Dlouhé čekání je u konce. Lidé z Kuřimi, kteří dlouho poptávali stavbu autobusové zastávky v lokalitě Díly pod svatým Jánem ve směru z Brna na Kuřim, se jí dočkají začátkem letošního května.

6.3.2017

Areál letního kina? V Tišnově se obyvatelé mohou vyjádřit k možným řešením

Tišnov - Obyvatelé Tišnova mohou do osmého března vyjádřit názor na budoucnost areálu letního kina.

AKTUALIZOVÁNO
6.3.2017

Za územní plán hrozí zastupitelům soud, tvrdí neziskovky

Brno – Nechtějí brněnské zastupitelé žalovat, ale reálně to hrozí. Neziskové organizace Nesehnutí a Hnutí Duha v pondělí upozornily na to, že pokud Brno zpracuje nový územní plán na základě konceptu z roku 2012, hrozí s velkou pravděpodobností politikům soud. „Žalovat je nemusíme my, může to udělat jakýkoliv občan," upozornila za organizaci Nesehnutí Hana Chalupská.

AKTUALIZOVÁNO
6.3.2017

Sídlo brněnské Osevy v Přízově ulici se v dražbě prodalo za 72 milionů

Brno - Na další změny v okolí obchodní galerie Vaňkovka se mohou připravovat Brňané. Investor totiž v dražbě koupil areál bývalého sídla společnosti Oseva, Agro Brno v Přízově ulici. Zaplatil přes dvaasedmdesát milionů, tedy více než dvojnásobek vyvolávací ceny. Kdo je vydražitelem, zatím dražební společnost Prokonzulta nesdělila.

6.3.2017

Psycholog: Důchodce týrají hlavně příbuzní. Proto mlčí

Brno, jižní Morava /INFOGRAFIKA, ANKETA/ – Dospělý muž přijde o práci i o byt a nastěhuje se zpátky k rodičům, kteří už jsou v důchodu. Na domácnost nepřispívá a rodiče využívá, mnohdy i týrá. S podobnými případy se setkávají pracovníci krizové linky důvěry Senior telefon prakticky denně.

6.3.2017

Zbouranou sochu čápa nahradí devadesát bytů. Stavět se začne do dvou let

Brno /VIZUALIZACE/ – Ikonickou několikametrovou sochu čápa, která stávala na nároží Anenské a Pekařské ulice v Brně, nahradí několikapatrový víceúčelový dům. Kromě bytů v něm vzniknou rovněž obchody, kanceláře a prostory pro služby.

5.3.2017

Nová jádra i modernější výtahy. Brno letos opraví 2216 obecních bytů

Brno - Tři dny musela Jana Zatloukalová s rodinou žít bez koupelny. Loni v létě její obecní byt totiž město nechalo opravit. „Museli jsme se přestavbě přizpůsobit, po dělnících jsme uklidili a vymalovali," popsala zkušenosti s rekonstrukcí bytového jádra Zatloukalová. Podobně ztížené podmínky čekají letos i další obyvatele brněnských obecních bytů. Město totiž plánuje opravit 2216 bytových jader.

5.3.2017

Odměna za nevěstu? Dort, dozvěděli se návštěvníci Svatebních proměn

Brno – Svatební rady nastávající nevěsty i jejich ženiši mohli získat v neděli po poledni v brněnském Nákupním centru Královo Pole. V čtyřhodinovém bloku s nimi organizátoři probrali, ale hlavně jim ukázali, zdobení svatebních kytic nebo zkrášlování nevěst před jejich velkým dnem.

5.3.2017

Nejrozbitější silnice na jižní Moravě? Mezi Kobylnicemi a Prací

Jižní Morava - Už loni vyhrála silnice z Kobylnic na Prace na Brněnsku nelichotivé prvenství za silnici, která je z celého kraje v nejhorším stavu.

5.3.2017

Výluka zkomplikuje cestování mezi Brnem a Ivančicemi. Vlaky nahradí autobusy

Brněnsko – Cestu z Brna třeba do Ivančic na Brněnsku cestujícím brzy zkomplikuje jedna z letošních prvních výluk. Začne už v pondělí a potrvá do konce pracovního týdne. „Od 8.15 do 14.05 hodin nahradíme v úseku Brno – Střelice – Moravské Bránice – Ivančice všechny vlaky linky S41 autobusy," uvedl na svých webových stránkách Kordis.

4.3.2017

Zachraňoval otužilce i děti v troskách. Nejraději mám plané poplachy, říká hasič

Brno – Pomáhal při čtvrteční záchraně muže, který uvízl pod ledem na Hádech, zachraňoval dva chlapce, kteří zůstali uvěznění pod troskami domu na Hodonínsku nebo hledal bruslaře, který skončil pod leden na Vranovské přehradě. Brněnský hasič David Štoudek noční můry nemívá, stejně pro něj práce dokáže být mnohdy velmi nepříjemná.

4.3.2017

Na jižní Moravě padaly teplotní rekordy. Naměřili i víc než dvacet stupňů

Jižní Morava - Na jižní Moravě v sobotu 4. března padaly teplotní rekordy. V Dyjákovicích na Znojemsku se teplota vyšplhala dokonce přes 20 stupňů. "Padl tak dosavadní rekord z roku 1998," řekl Petr Münster z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

4.3.2017

Šlapanice koupily továrnu plnou jedů. Nebezpečné látky znečišťují podzemní vodu

Šlapanice - Přes jedenadvacet milionů korun zaplatí Šlapanice za areál znečištěný jedovatými látkami. Podle města to bylo nezbytné, aby mohlo zlikvidovat starou ekologickou zátěž. Odhadované náklady přesahují sto milionů korun. Další podobu znečištěného místa určí architektonická soutěž.

4.3.2017

Uzené orgie provoněly hrad Veveří. Na jedlíky čekají tuny masa

Veverská Bítýška /VIDEO/ – Maso ve všech podobách od uzených vtipů po přímo před diváky bourané prase přilákalo na hrad Veveří v sobotu davy návštěvníků. Slavnosti moravského uzeného již popáté provoněly památku příjemnou vůní z udíren.

4.3.2017

Předvolební sliby? Zůstaly spíš jen na papíře. Chybí nové silnice i stadion

Jižní Morava - Na jízdu po desítkách kilometrů opravených silnic nebo na nový fotbalový stadion si lidé na jižní Moravě počkají. Ačkoli politici před volbami do poslanecké sněmovny v roce 2013 slibovali velké změny, mnohé z nich zůstaly jen na plakátech a billboardech. Které sliby zvolení poslanci přeměnili na skutečnost zjišťoval Deník Rovnost.

4.3.2017

Pěšky z okraje Brna? Chodníky někdy chybí, místo silnice chodí lidé po poli

Brno - Když Janě Šťastné ze Žebětína ujede autobus, vydává se pěšky do sousední Bystrce. Jediná cesta je ale po silnici. Městské části totiž nespojuje chodník. „Mívám proto strach, aby mě nesrazilo auto," podotkla žena. Podobný problém řeší i v jiných částech Brna a okolí města.

4.3.2017

Místo vlastní dovolené učí uprchlíky tančit

Brno - Jako dobrovolnice vyjela devětadvacetiletá univerzitní výzkumnice z Brna Zuzana Lenhartová už pětkrát. Naposledy do srbského Principovače, kde dobrovolníci zajišťují noční směny ve stanech a starají se až o dvě stě migrantů ze Sýrie, Afghánistánu a dalších zemí. „Do čtyř do rána jsem si s nimi povídala. Často nemají příležitost promluvit si s někým jiným než s dalším uprchlíkem," říká.

EXKLUZIVNĚ
4.3.2017

Hrdost Brňanů? U lidí vede Špilberk, noční rozjezdy i hokejová Kometa

Brno /INFOGRAFIKA/ - Na co mohou být Brňané hrdí? Redaktoři Brněnského deníku Rovnost se na to zeptali stovky lidí. Výsledky ukazují, že si lidé nejvíce cení památek, vyzdvihují také systém hromadné dopravy s nočními rozjezdy, přírodu a parky, vysoké školy nebo divadla.

3.3.2017

Nový ultrazvukový přístroj ochrání pacienta při operaci srdce před mrtvicí

Brno – Vedoucí oddělení intervenční kardiologie Fakultní nemocnice Brno Petr Kala začíná operaci srdce. Od těch posledních se ale liší. Využívá při ní totiž nový ultrazvukový přístroj pro lepší zobrazení cévních a srdečních struktur.

3.3.2017

Místo pro venčení nebo i hřbitov pro psy. Nápady obyvatel mají vylepšit město

Brno – Brňané chtějí hezčí veřejná místa i hřbitov pro psy. Stovky nápadů, na které mohou získat peníze z takzvaného participativního rozpočtu, přednesli lidé od začátku února na schůzkách s brněnským magistrátem. Pětačtyřicet projektů již sbírá podporu lidí na internetu.

3.3.2017

Brněnští taxikáři předali magistrátu koncept žaloby proti Uberu

Brno - Zástupci brněnských taxikářů předali magistrátu koncept žaloby, s jejíž pomocí chtějí zabránit poskytování služeb společnosti Uber ve městě. Považují ji za nekalou konkurenci, protože nabízí služby odpovídající taxislužbě, řidiči však neplní povinnosti, které pro taxikáře ze zákona vyplývají. Právníci magistrátu žalobu posuzují, udělali si také analýzu aktuální situace po vstupu Uberu na brněnský trh, řekla Zuzana Taušová z tiskového oddělení magistrátu. Město zvažuje, že se k žalobě připojí.

3.3.2017

Výstava v arboretu: dětem se líbili hlavně motýli

Brno /FOTOGALERIE/ – Stovky orchidejí i několik druhů tropických motýlů si zájemci prohlédnou v březnu v Botanické zahradě a arboretu Mendelovy univerzity v Brně. Mohou se zúčastnit promítání dokumentu o indonézské přírodě nebo si některé tropické rostliny koupit a odnést domů.

3.3.2017

Brňanka podniká s vycházkovými holemi. Pro jednu si přijel i jordánský šejk

Brno /FOTOGALERIE/ - Podnikání s vycházkovými holemi začala třicetiletá Renata Machová z Brna ve vestibulu panelového domu. Když přišel zákazník, musela mu hůlku přinést před dům. „Vracela jsem se nahoru proměnit peníze, bylo to složité," popisuje. Internetový obchod s holemi tak provozovala ještě za studia sociální pedagogiky tři a půl roku. „V té době se mi narodila dcera a z dětského pokoje se stala pracovna. Balili jsme po nocích," vzpomíná.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies