VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Brněnsko

13.7.2017

Stínové divadlo a koupání v zářící vodě. Kraví hora ožije Měsíční nocí

Brno - Oslavy existence Měsíce zaplní v noci z pátku na sobotu brněnskou Kraví horu. Na druhém ročníku Měsíční noci lidé uvidí na fasádě brněnské hvězdárny projekci o Měsíci, v parku ohnivé taneční vystoupení a na místním koupališti se za hezkého počasí vykoupou při svitu měsíčního světla.

13.7.2017

Plazma místo chemie. Sklo či papír upraví díky vědcům z Brna ekologičtěji

Brno – Vyrábět papír či sklo a méně při tom poškozovat planetu mohou lidé díky objevu brněnských vědců. Jeho princip stojí na úpravě látek pomocí plazmy. Na novince pracuje brněnské Regionální centrum pro nízkonákladové plazmové a nanotechnologické povrchové úpravy CEPLANT Masarykovy univerzity spolu s vědci z Francie, Holandska či Německa.

13.7.2017

Spadl do vody a už se nevynořil. Zachránili mu život po 20 minutách resuscitace

Pasohlávky – Patnáct minut strávil tonoucí muž pod hladinou pasohlávecké Laguny v kempu Merkur předtím, než jej z vody vytáhli záchranáři. „Mladého muže záchranáři poté dvacet minut resuscitovali než se jim podařilo jej oživit. Poté jej v kritickém stavu převezli na Anesteziologicko-resuscitační oddělení nemocnice U svaté Anny,“ uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková.

13.7.2017

Parkoviště u zoo se rozroste až na 200 míst

Brno – Návštěvníci brněnské zoo, kteří za zvířaty cestují auty, by se měli dočkat snazšího parkování. Brněnští radní chtějí rozšířit stávající stání v ulici Palcary. „Nyní má kapacitu dvaasedmdesáti míst, rozšíříme ho na 150 až 200 míst a počítáme i se stáním pro autobusy,“ představil plány náměstek primátora pro investice Richard Mrázek. Přesný počet nových parkovacích míst podle něj bude známý až po dokončení projektové dokumentace, kterou nyní radní zadali ke zpracování.

13.7.2017

Povinná školka? V Brně rodiče nezapsali stovky dětí

Brno – Kdy je nejlepší čas zapsat dítě do školky? Tuto otázku si pokládají rodiče, jimž končí mateřská dovolená. Některým se ale předškolní docházka nezamlouvá, ačkoliv dětem zákon nově nařizuje jeden rok před školou strávit ve školce.

12.7.2017

Otevření památníku se odkládá. Kvůli sporům dvou muzeí

Hodonín u Kunštátu - Už před rokem byl dokončen památník stojící na místě bývalého nacistického sběrného tábora pro Romy. Expozice měla být hotová do konce letošního června. Zahájení zkušebního provozu bylo plánované na začátek července. Nakonec ale bude všechno jinak. „Otevření bylo odloženo kvůli politickému rozhodnutí,“ sdělila ředitelka Národního pedagogického muzea Markéta Pánková.

AKTUALIZOVÁNO
12.7.2017

Rekordně nízká nezaměstnanost: firmy lákají cizince, nejoblíbenější jsou Slováci

Jižní Morava - Máme rekord, zaznělo ve středu z úřadu práce. Podle jeho statistik bylo ke konci června v celé České republice nejméně nezaměstnaných za devatenáct let. Na jižní Moravě jde o nejlepší výsledky minimálně za devět let. Práci v kraji hledá osmatřicet tisíc lidí. Nejméně nezaměstnaných je na Vyškovsku, nejvíce na Hodonínsku.

12.7.2017

Změní zastávky u Semilassa, mají být bezpečnější pro lidi

Brno - Na stavební stroje a dopravní výluku si budou muset za dva roky zvykat lidé z okolí Semilassa. Brněnští radní zamýšlí přestavět křižovatku. „Chceme zajistit větší bezpečnost chodců a postavit nové tramvajové zastávky, které poslouží i autobusům,“ popsal v úterý plány náměstek primátora pro dopravu Matěj Hollan.

AKTUALIZOVÁNO
11.7.2017

Lvice Kivu už je v Brně. Zabydluje se v novém kotci

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Lví řev se opět ozývá brněnskou zoo. Je slyšet z nenápadné velké dřevěné krabice, stojící u nového výběhu pro lvy, obklopené houfem lidí. V některé z děr boxu je občas vidět záblesk oka, občas čenich a fousy. Lvici konžskou Kivu přivezli chovatelé v úterý odpoledne do Brna. Lidé ji od srpna uvidí v nové lví expozici.

11.7.2017

Kontrola stánkařů na Zelném trhu: inspekce se zaměřila na falšování země původu

Brno - Osm stánků na Zelném trhu zkontrolovala v úterý dopoledne Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Česká obchodní inspekce. Řešili celkem devět nesrovnalostí.

11.7.2017

Letní tábory? Hygiena až na prvním místě. Chladničky už jsou samozřejmost

Jižní Morava /ANKETA/ - Úplavice nebo salmonela a děti odjíždějící předčasně domů. Podobný scénář letos pravděpodobně nečeká žádný tábor v Brně a na jižní Moravě. Kromě účastníků vyjíždějí totiž do přírody i inspektoři hygieny, kteří dlouhodobě velká provinění nezaznamenávají.

11.7.2017

Brno potrápily silné deště. Koleje zaplavila zemina, autobusy neprojely lagunou

Brno – Na člunu by se v pondělí večer možná lépe cestovalo lidem, kteří projížděli Jedovnickou ulicí v Brně. Dopravu na ní i několika dalších místech ve městě zkomplikovaly silné deště. K nejvíce problémům vyjížděli hasiči do městských částí na východě Brna.

11.7.2017

V Kuřimi staví nový supermarket. Kaufland otevře příští rok na jaře

Kuřim - Tahání těžkých tašek je konec. Lidé bydlící v Kuřimi v oblasti nedaleko místního wellness centra se po dlouhých měsících čekání dočkají supermarketu.

11.7.2017

Náměstek figuruje v sedmi společnostech. Půlku dne dělám pro město, říká Mrázek

Brno /INFOGRAFIKA/ - Krajští i brněnští radní stíhají kromě svých politických funkcí také podnikat. Vyplývá to z čestných prohlášení o střetu zájmů, které museli do konce června vypracovat. Deník Rovnost nahlédl do prohlášení krajských a brněnských radních.

11.7.2017

Chátrající Lídlův dům opraví za sto milionů. Nádvoří zaplní vertikální zahrada

Brno – Přestože se navenek chlubil upravenou fasádou, brněnský palác opata žďárského kláštera více než šedesát let chátral. Nový život mu má vdechnout současná rekonstrukce. Lidem po ní nabídne originální bar, nebo třeba řemeslnou pekárnu. 

10.7.2017

Městský architekt chystá velkou výstavu. Představí i novou obytnou čtvrť

Brno - Připravili tři architektonické soutěže, chystají manuál veřejných prostranství a pomalu pracují na územním plánu Brna. Čemu se věnují zaměstnanci Kanceláře architekta města Brna v pondělí ukázali na Dni otevřených dveří.

AKTUALIZOVÁNO
10.7.2017

Dopravní peklo v Brně: za až půlhodinová zpoždění MHD mohl i únik plynu

Brno - Úmorné čekání v kolonách a objížďky zažili v pondělí odpoledne cestující hromadné dopravy v Brně. Hned na několika místech. Kvůli poškozenému trolejovému vedení v zastávce Úvoz se od čtyř zhruba do půl páté zpožďovalo několik trolejbusových a tramvajových linek. Zastávku Gajdošova ve stejném čase ochromil únik plynu v ulici. Kvůli němu policisté ulici uzavřeli a autobusy vozily cestující objízdnou trasou.

10.7.2017

Daň za úřednickou chybu: Brno ztratilo už 37 památek, ohrožených je 1400

Brno /FOTOGALERIE/ – O výměnu oken usilovalo bytové družstvo jednoho z domů v brněnské ulici Trávníky už dlouho. Chtěli je mít plastová. Až do loňského roku jim ve výměně bránil fakt, že jejich dům byl kulturní památkou. Kvůli chybě v zápisu do seznamu chráněných staveb však už od loňského června bytový dům jako památka veden není. Jeho majitelům se tak oprava zjednoduší.

10.7.2017

Vítězný návrh studentů z Mendelovy univerzity: zahrada se skalkou a bazénem

Brno /VIZUALIZACE/ – Studentský pár zahradních architektů z brněnské Mendelovy univerzity Nina Krajčírová a Sebastian Loder zvítězil v soutěži vyhlášené firmou Endeka. Soutěžící měli za úkol navrhnout úpravu zahrady starého domu v brněnské Potoční ulici. „Byla to příležitost ukázat, co v nás je,“ říká Krajčírová.

10.7.2017

Postaví stovku nových bytů. Dopravní napojení přes starou Líšeň radnice odmítá

Brno – Sedm bytových a šest rodinných domů s přibližně stovkou bytů postaví developeři v brněnské Líšni. Bydlení vznikne v lokalitě Habří poblíž Podbělové ulice. Podle původního plánu měly být nové domy dopravně napojeny na starou Líšeň, tamní radnice ale s plánem nesouhlasí.

10.7.2017

Extrémní sucho? S houbami se v létě můžeme rozloučit, obávají se odborníci

Jižní Morava /ANKETA/ – O koších plných hub si Jihomoravané musí nechat zatím zdát. Kraj už několik měsíců sužuje zničující sucho, kvůli němuž je ohrožená úroda nejen na polích, ale i v lese.

9.7.2017

Laboratoře, čítárna. Univerzity obsadili dělníci, budují za stovky milionů korun

Brno - O prázdninách nepatří brněnské univerzity studentům, ale dělníkům. Přes léto opravují hned několik budov.

9.7.2017

Dřevo z jižní Moravy putuje po celé republice. Nejvíce ale do Rakouska

Brno – Skoro osmnácti milionů metrů krychlových dosáhla těžba dřeva v českých lesích za minulý rok. Jde o třetí nejvyšší hodnotu v historii. Dřevo z Jihomoravského kraje tvoří zhruba patnácti procentní podíl v těžbě České republiky. Redaktoři Brněnského deníku Rovnost zjišťovali, kde se jihomoravské dřevo zpracovává.

9.7.2017

Tragikomedie o krocení mužů zaplnila hlediště. Výstaviště ožilo letním kinem

Brno – Jak úspěšně i neúspěšně krotit muže? A lze vůbec z dosahu ženské nadvlády uniknout? Na podobné otázky nabízel párům nápovědu film Teorie Tygra. V letním kině na brněnském výstavišti jej v sobotu večer zhlédly desítky diváků. Film byl jeden ze tří, které mohli navštívit při prvním promítacím víkendu zdarma. Další promítání se uskuteční v neděli.

8.7.2017

Chuť Japonska na žabčickém koupališti. Při tematickém víkendu servírovali sushi

Žabčice /REPORTÁŽ/ – Děti vesele dovádí ve vodě, rodiče se spokojeně sluní. Na koupališti v Žabčicích na Brněnsku tráví horký sobotní den víc než tisíc lidí. Tento víkend si však mohou zpestřit program ochutnávkami japonských specialit. Šéfkuchaři tamní restaurace pro ně připravují speciální sushi menu.

8.7.2017

Kachňata se propadla do kanálu. Z třímetrové vpusti je zachránili až hasiči

Brno - Šťastný konec měla v sobotu cesta dvou kachních mláďat, která spadla do kanálu. Z tři metry hluboké vpusti v brněnské Podpěrově ulici je zachraňovali hasiči. Už jsou zpátky u matky.

8.7.2017

Modrý život strážníků přináší dobré zprávy. Po vzoru skautů a na počest Foglara

Brno – Ukázat lidem, že policie neřeší jen přestupky a trestné činy, ale také dobré skutky lidí, se rozhodli brněnští strážníci. Na počest spisovatele Jaroslava Foglara zveřejňují na svém webu nově také pozitivní zprávy.

8.7.2017

Dvacet let od ničivých povodní: lidé rabovali, chleba stál až šedesát korun

Jižní Morava /INFOGRAFIKA, ANKETA/ - Spoušť v podobě podemletých domů a zničené úrody po sobě zanechaly osmisetleté povodně, které v létě roku 1997 sužovaly nejen jižní Moravu. Záplavy tehdy připravily o život desítky lidí.

7.7.2017

Růžový tank bude před červeným kostelem až do září. Protestů se galerie nebojí

Brno – Růžový tank bude stát před červeným kostelem v Brně až do září. Jeho stěhování, které připadalo už na úterý, se na žádost Moravské galerie odložilo.

7.7.2017

Putování v nás změnilo pohled na lidské bytosti, říkají cestovatelé z Brna

Brno /FOTOGALERIE/ – Když putujete krajinou dny, týdny či dokonce měsíce, zjistíte, že nejste ani ryba, ani rak. Jste ve stavu, který je mimo běžnou společnost. Tak popisuje cestu vedoucí výpravy Ivan Foletti. V minus čtyřech stupních, lijácích i za krupobití, nebo naopak ve vedrech a dusnu ušli studenti dějin umění Masarykovy univerzity celkem 1540 kilometrů napříč Švýcarskem a Francií při putování po středověkých památkách. „Naší touhou bylo vyrazit na cestu za středověkým poutníkem,“ říká Foletti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení