Právě takový zážitek si z letošní Letní školy slovanských studií v Brně odvezou zahraniční studenti českého jazyka.

Tím, kdo bude o dobrém vojáku Švejkovi vyprávět, je sedmatřicetiletý Kenneth Hanshew. Čeština mu učarovala už před deseti lety. „Jeden kamarád Turek mi řekl, že mluvím rusky jako bych měl český přízvuk. Tak jsem si řekl, že bych se měl na češtinu dát, když mi tak jde,“ vzpomíná na první otrkávání s českým jazykem Hanshew.

Ze své domovské univerzity ve Spojených státech před šesti lety přesídlil do německého Řezna, kde studoval germanistiku. Jako disertační práci si vybral rozbor postavy Švejka.

„Podle mě nejde psát o Švejkovi a nepřečíst si ho v originálu od Jaroslava Haška,“ vysvětluje Hanshew, co ho přimělo k hlubšímu zájmu o češtinu.
Brněnské letní školy češtiny se letos účastní už potřetí. Dvakrát byl v roli studenta, tentokrát si vyzkouší opačnou stranu.

Coby host kabinetu češtiny pro cizince představí mladým cizincům právě postavu Josefa Švejka. „Myslím, že Švejka musí každý obdivovat. Haškovo dílo má pro mě velké kouzlo a vždy se u něj znovu zasměji,“ tvrdí Hanshew.

Na brněnskou výuku češtiny nedá sympatický Američan dopustit. „Letní škola bohemistiky je v Brně nejlepší. V Praze se příliš mluví anglicky, takže kdo se chce naučit česky, musí do Brna,“ soudí.

Hanshew spojil s češtinou celý svůj život. V německém Řezně, kam se natrvalo přestěhoval, učí na místní vysoké škole českou, polskou a ruskou literaturu. „Studenti mají o ten obor velký zájem,“ říká spokojeně.

A co podle něj láká mladé cizince ke studiu češtiny? „Angličtina je potřebný a praktický jazyk, ale umí ho skoro každý. Umět česky je naopak něco mimořádně zajímavého. Je to takový soukromý klub, který mladé přitahuje,“ myslí si Hanshew.