Anketu mohou lidé vyplnit dvěma způsoby. Buď v Urban centru v Radnické ulici nebo na jeho webových stránkách urbancentrum.brno­.cz. „Papírovou podobu ankety zatím vyplnilo více než sto lidí a další téměř tři stovky se zapojily prostřednictvím internetu,“ vyčíslil Martin Nawrath z obecně prospěšné společnosti Partnerství, která pro město diskuze s Brňany o podobě náměstí zprostředkovává.

Lidé odpovídají například na to, jak často přes prostranství mezi Masarykovou, Josefskou a Orlí ulicí chodí, či co jim na jeho současném stavu vadí nejvíc. „Ptáme se také na jejich názor na ideální využití náměstí,“ upřesnil Nawrath. V dosud odevzdaných formulářích podle něj lidé často zmiňují, že Římskému náměstí by slušely například řemeslné krámky podobné těm, jaké o Vánocích zdobily Zelný trh.

Podle náměstka brněnského primátora Martina Andera se mezi návrhy objevila také možnost, že na náměstí postaví památník připomínající dávné židovské osídlení v těchto místech. „Do 15. století zde bylo totiž centrum židovské části města,“ vysvětlil Ander.

Rekonstrukce se Římské náměstí podle Andera může dočkat v roce 2012. Město počítá, že část potřebných peněz získá z Evropské unie. Do dvou let má být opraven i kostel svaté Máří Magdaleny, který s náměstím sousedí.

Nejistá je zatím oprava přilehlého kláštera, který je v havarijním stavu a patří soukromé firmě.