VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Téma voleb: kraj potřebuje silnice

Jižní Morava - Hlavní strany už představily lídry kandidátek do říjnových krajských voleb. Možné budoucí hejtmany zajímá hlavně doprava a školství.

19.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv VLP

Jihomoravané už znají jména těch, mezi kterými budou vybírat v podzimních krajských volbách svého nového hejtmana. Podle lídrů pěti největších politických stran budou hlavními volebními tématy stavba rychlostních silnic a podpora učňovského školství.

V kampani před krajskými volbami se tak bude řešit problém rychlostní silnice R43 a také R52, která spojí Brno s Vídní. Všechny velké strany prohlašují: Obě chceme začít co nejrychleji stavět. „Udělám všechno pro to, abychom tyto pro rozvoj Jihomoravského kraje naprosto nezbytné silnice dotáhli do konce. Jediné možné trasy jsou ty zakreslené v územních plánech,“ prohlásil náměstek hejtmana a lídr kandidátky ODS Milan Venclík.

Souhlasí s ním i starosta Ivančic a jednička na komunistické kandidátce Vojtěch Adam. „Stavba silnic R43 a R52 je prioritou, podporujeme trasy přes Bystrc a na Mikulov tak, jak rozhodlo i krajské zastupitelstvo,“ řekl Adam.

Strana zelených je ale proti. „S vedením R52 přes Mikulov zásadně nesouhlasíme. Řešení navrhované krajem je neefektivní a drahé,“ tvrdí kandidátka na hejtmanku Kateřina Dubská.

Podpora učňů

Opoziční zelení i ČSSD se se současným vedením kraje shodnou na tom, že se Jihomoravský kraj musí více zaměřit na podporu učňovského školství. „Patří to k oblastem, které jsou pro jižní Moravu důležité a na které by se nemělo zapomínat,“ soudí lidovecký hejtman Stanislav Juránek, který bude svůj post obhajovat už podruhé.

Tradiční jihomoravské volební téma je také zemědělství. Všechny strany bez ohledu na to, zda jsou v koalici nebo v opozici, slibují zemědělcům lepší podmínky.

Sociální demokraté kromě toho využili celostátního tématu poplatků v nemocnicích a nabízí na jižní Moravě to, co v ostatních krajích. „V krajských zdravotnických zařízeních zrušíme Julínkovy regulační poplatky a budeme je platit za lidi z krajského rozpočtu,“ řekl lídr sociálních demokratů Michal Hašek. ČSSD už minulý týden představila stínovou radu kraje, která má ukazovat, jak by různé problémy řešili sociální demokraté jinak. Hašek také přišel s etickým kodexem pro jihomoravské politiky.

ODS ho ale odmítla. „Jaký je smysl takového kodexu slušného chování, když nás ČSSD zároveň obvinila z korupce,“ vzkázal na adresu sociálních demokratů Venclík. Brněnský politolog Martin Bastl si myslí, že i přesto bude kampaň letos spíše klidná. „Politici vědí, že na vyhrocenosti by tratili všichni. Iniciátorem podobných bojů bývali dříve zelení. Ti se však stali úspěšnou stranou, a chyby by mohli kritici vyčíst i jí. Proto se do radikální kritiky moc nepohrnou,“ soudí Bastl. Podle něj by v kraji mohla vzhledem k celostátní situaci zabodovat ČSSD.

Brněnský Deník Rovnost zpovídal lídry kandidátek největších stran v jihomoravských krajských volbách.

STANISLAV JURÁNEK
hejtman
KDU–ČSL

Jaké jsou vaše předvolební priority?
Musíme si všímat peněz z evropských fondů a jejich využití. Nesmíme zapomínat na dvě oblasti, které jsou pro jižní Moravu důležité, a to dopravní infrastrukturu a školství. Dostáváme se jako kraj do pozice, kdy naši zemědělci jsou na tom nejhůře. Budeme muset věnovat velké úsilí, abychom zabezpečili zemědělskou výrobu v kraji.

Co se kraji podle vás povedlo a co ne?
Nejvíc se nám povedly investorské pobídky a to hlavně díky brněnskému letišti. Také se u nás snižuje nezaměstnanost. Ještě musíme zapracovat na získávání dotací z Evropské unie, přestože v oblasti životního prostředí jsme získali peněz nejvíc.

S jakým výsledkem byste byl spokojený?
Budu rád, když mi lidé dají důvěru. Přál bych si, aby KDU–ČSL byla na prvním místě a měla o jeden hlas víc než druhá strana.

Kdo by pro vás byl přijatelný koaliční partner?
Vždy jsem říkal, že třeba jednat se všemi demokratickými stranami a ve věcných otázkách pak se všemi.

Jakou první věc byste jako hejtman udělal?
Budeme muset dotvořit rozpočet kraje na rok 2009. Budu se snažit, aby dopadl stejně jako ten na letošní rok, který podpořila nejen koalice, ale také sociální demokracie a komunisté.

MICHAL HAŠEK
poslanec
ČSSD

Jaké jsou vaše předvolební priority?
Zajistit kvalitní veřejné služby a udržet krajské nemocnice jako neziskové organizace. Budeme také podporovat učňovské školství, jihomoravský venkov, zemědělství a zejména vinařství.

Co se kraji podle vás povedlo a co ne?
Kraji se „povedlo“ dosud nezprivatizovat krajské nemocnice, přestože se se objevily informace, že vedení kraje chtělo pronajmout nemocnici v Ivančicích. To by pro lidi bylo špatné. Kraj málo podporoval zemědělství a venkov a netlačil na stavbu protipovodňových opatření. Musí se urychlit budování dopravní sítě, hlavně R52 a R43. Preferujeme trasy platné v územních plánech.

S jakým výsledkem byste byl spokojený?
Absolutní spokojenost by byla, kdyby sociální demokracie zvítězila a na jižní Moravě by by měla hejtmana.

Kdo by pro vás byl přijatelný koaliční partner?
ČSSD se bude rozhodovat až na základě výsledků. Mám jedinou výhradu a tou je KSČM. Stále se totiž hlásí k odkazu února 1948 a to je pro mě nepřijatelné.

Jakou první věc byste jako hejtman udělal?
Vrhnul bych se na přípravu rozpočtu. Také bych učinil vše pro to, aby lidé nemuseli v krajských nemocnicích platit regulační poplatky. To je náš předvolební závazek.

MILAN VENCLÍK
náměstek hejtmana
ODS

Jaké jsou vaše předvolební priority?
Doprava a propagace vědy a výzkumu. A také věci týkající se velkých projektů v jihomoravském kraji.

Co se kraji podle vás povedlo a co ne?
Pokud se podíváme na hodnocení Jihomoravského kraje, tak mezi kraji jsme ve všech ukazatelích na špici. Podařilo se nám snížit nezaměstnanost a vytvořit nová pracovní místa. Velmi se nám daří spravovat silnice II. a III. třídy. Jedna věc se nepodařila, ale to není kvůli nám. Je to výstavba silnic. Potřebujeme dálnici na Vídeň a stejně tak R43 napojenou na Svitavy. Udělám všechny politické kroky pro to, abychom tyhle pro rozvoj kraje naprosto nezbytné věci dotáhli do konce.

S jakým výsledkem byste byl spokojený?
Nemáme jiný cíl než vyhrát. Procenta však říkat nebudu, protože nemám křišťálovou kouli. Prostě jdeme na jižní Moravě vyhrát.

Kdo by pro vás byl přijatelný koaliční partner?
Tento problém začnu řešit první vteřinu po vyhlášení výsledků voleb, jakmile bude jasno, jaké koalice mohou vznikat. Voliči rozhodnou o složení krajské rady a o tom, jak bude Jihomoravský kraj fungovat a kam bude směřovat.

Jakou první věc byste jako hejtman udělal?
Poděkoval bych voličům za důvěru.

KATEŘINA DUBSKÁ
zastupitelka města Brna
Strana zelených

Jaké jsou vaše předvolební priority?
Velké dopravní stavby a jiný přístup k mnoha věcem, napříkald školství, zemědělství a kultivaci krajiny vycházející z trvalé udržitelnosti. Chceme optimalizovat učňovské školství, podporovat ekologické zemědělství a preferovat hromadnou dopravu v kraji.

Co se kraji podle vás povedlo a co ne?
Pokud jde o velké dopravní stavby, tak nikoho nepřekvapí, že máme odlišné názory než vedení kraje. Zásadně nesouhlasíme s vedením R52 přes Mikulov, stejně tak jsme proti bystrcké variantě R43. Optimalizace středních škol, kterou udělal kraj, nám přijde velmi nešťastná. Nic kladného si nemohu vybavit.

S jakým výsledkem byste byla spokojená?
Současné volební preference se pohybují kolem devíti, deseti procent. Doufáme, že se tomu na jižní Moravě přiblížíme. Zajímavý by byl i dvojnásobný úspěch než minule.

Kdo by pro vás byl přijatelný koaliční partner?
Pro mě by bylo ideální, kdyby se opakoval vzor z brněnské radnice, kde jsme ve velké koalici s více stranami.

Jakou první věc byste jako hejtmanka udělala?
Pokusila bych se znovu podívat na řešení velkých dopravních staveb v kraji. Snažila bych se ale především domluvit rozumnou a fungující koalici.

VOJTĚCH ADAM
starosta Ivančic, nestraník
na kandidátce KSČM

Jaké jsou vaše předvolební priority?
Soustředit se na vybudování krajských nemocnic a vyřešení některých dopravních problémů. Chceme pokračovat v rekonstrukci silnic II. a III. třídy a postavení R43 a R52 v souladu s rozhodnutím krajského zastupitelstva. To znamená přes Bystrc a z Brna na Mikulov. Budeme se také snažit zlepšit životní podmínky lidí všech věkových kategorií.

Co se kraji podle vás povedlo a co ne?
Rozhodně nejsem výhradně kritický. Vedení kraje vychází z reálných možností a v zásadních rozhodnutích se pokaždé snaží nalézt shodu napříč stranami. Možná bych jen změnil dotační politiku.

S jakým výsledkem byste byl spokojený?
Pokud bychom posílili ze čtrnácti mandátů na šestnáct jako z roku 2000. Buďme reální. Úspěchem by byl zisk jednoho až dvou míst v radě.

Kdo by pro vás byl přijatelný koaliční partner?
Dopředu neříkáme, s kým ano a s kým ne. Podle mě není dobré se předem jakkoliv vymezovat. Jsem připraven spolupracovat s každým schopným člověkem a ti jsou napříč politickým spektrem.

Jakou první věc byste jako hejtman udělal?
Zatím jsem o tom nepřemýšlel. Nejspíš bych se seznámil s nejbližšími spolupracovníky a celým úřadem.

Autor: Filip Sušanka

19.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
1

Pod Kozí horou postaví rodinné domy. Proti cestě k nim lidé z Komína protestují

Důchodkyni v bezvědomí a s vážnými popáleninami vynesli z hořícího bytu hasiči ve středu krátce před šestou večer. Do bytu v kuřimské Jungmannově ulici museli vniknout násilím.
AKTUALIZUJEME

Z hořícího bytu v Kuřimi vynesli starší ženu s vážnými popáleninami

AKTUALIZOVÁNO

Stávka bude. DPMB se k ní nepřipojí. Kdo stávkovat bude, ukáží další dny

Jižní Morava – Rozhodování, zda jet do práce autobusem nebo vlakem, mnohým Jihomoravanům příští čtvrtek odpadne. Odborový svaz autobusové dopravy totiž na ten den vyhlásil stávku. Někteří řidiči tak na pravidelné linky nevyjedou.

Kolony v Jugoslávské ulici trápí řidiče. Projíždí tudy i dvacet minut

Brno /FOTOGALERIE/ – Dlouhé kolony a nervózní čekající řidiči. Redaktoři Brněnského deníku Rovnost zjišťovali, jak po týdnu vypadá situace v rozkopané brněnské Jugoslávské ulici, kde dělníci od minulého týdne opravují inženýrské sítě.

Útočník Škoda se dočkal. Ze Zbrojovky odchází na hostování do Norska

Brno – Přeje jen se raduje z vytouženého zahraničního angažmá. Fotbalový útočník Michal Škoda opouští brněnskou Zbrojovku a míří na hostování s opcí do norského klubu Lillestrøm.

Musíme ji vytáhnout, řekly si. Oceněné školačky zachránily malou holčičku z řeky

Brno /FOTOGALERIE/ – Malé dítě uviděly v ledové řece. Dvě spolužačky z brněnské základní školy neváhaly ani minutu a okamžitě dvouletou holčičku vytáhly ven. Ve středu je za jejich hrdinský čin z letošního ledna ocenil jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies