„Existuje několik variant, jak mohou kraje regulační poplatky proplácet a přitom zůstat v limitech veřejné podpory. Nabízejí se především dvě. V první z nich by kraj proplácel všem občanům zpátky poplatky, které v lékařských zařízeních zaplatili. Jako druhou variantu mohou kraje využít pravidlo, že podpora do výše pěti milionů za tři roky není v rozporu s veřejnou podporou. Kdyby ale měla být částka pro jednotlivé subjekty vyšší, už by se muselo jednat v Bruselu,“ řekl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina.

Kraje zatím nemají jasno v tom, jakou možnost proplácení poplatků zvolí. Podle Peciny by ale bylo dobré, kdyby se všechny domluvily na jedné variantě nebo na dvou variantách. Kolik jich nakonec bude, ale neví. „Zástupci krajů odjeli s tím, že budou projednávat jednotlivé možnosti, pokud budou mít zájem, můžeme jejich návrhy během několika dní posoudit,“ uvedl Pecina.

Zrušení poplatků v osmi jihomoravských krajských nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních kraje prosazuje například jihomoravský hejtman Michal Hašek. Konkrétně jde o nemocnice Hodonín, Ivančice, Tišnov na Brněnsku, Vyškov, Břeclav, Kyjov, Znojmo a Léčebna dlouhodobě nemocných v Letovicích na Blanensku.

V návrhu rozpočtu, který rada kraje schválila na konci listopadu je na úhradu poplatků vyhrazeno pětasedmdesát milionů korun. Pokud tento rozpočet schválí osmnáctého prosince i krajští zastupitelé, ušetří Jihomoravané v krajských nemocnicích a jejích lékárnách už od prvního ledna příštího roku. Jak bude neplacení poplatků fungovat v praxi a jestli využijí některou z možností navrhovanou Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže zatím krajští politici neprozradili.