Vila v Drobného ulici, ve které městská část Brno­-sever provozuje mateřskou školu, je od minulého týdne na seznamu kulturních památek. Proti rozhodnutí ministerstva kultury o zpamátnění domu, který leží na dohled od vily Tugendhat, se totiž nikdo neodvolal. Stále však není jasné, kdy se zchátralá vila z roku 1862 dočká oprav a kolik budou stát.

Ministerstvo kultury rozhodlo o zpamátnění vily už na začátku letošního února. Teprve v polovině března však toto rozhodnutí dorazilo na brněnský magistrát, který se jako vlastník stavby mohl do patnácti dnů odvolat. „To jsme neudělali, takže vila je od minulého týdne oficiálně památkově chráněná,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Opravy, které vila nutně potřebuje, budou od nynějška podléhat dozoru památkářů. „Je důležité, aby vilu nikdo neznehodnotil například plastovými okny nebo jinými nešetrnými zásahy. Jsme proto rádi, že ministerstvo vilu zpamátnilo,“ zhodnotil náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

Spory o opravu

Právě na nutných opravách se však už delší dobu nemůže dohodnout město s městskou částí, která je zřizovatelem školky ve vile. „Dohled památkářů vše jen prodraží a zkomplikuje,“ stěžuje si už od počátku jednání o památkové ochraně vily starosta Brna­severu Leo Venclík.

Městská část měla podle něj připravenou studii. Opravy ve školce by podle ní stály přibližně čtyřicet milionů korun. „Studii nyní nemůžeme použít, takže nemáme v ruce nic, podle čeho bychom mohli opravy naplánovat,“ stěžuje si Venclík.

Kvůli chybějícímu projektu na opravu navíc školka letos nedostala dotace ani z rozpočtu města. „Bez podkladů přece nemůžeme rozhodnout o tom, kolik peněz školce přidělíme,“ zhodnotil při březnovém jednání zastupitelstva Rychnovský. Venclík ale naopak tvrdí, že bez peněz zase není z čeho projekt zaplatit.

Na vleklý spor tak doplácí především rodiče pětasedmdesáti dětí ze školky, kteří nevědí, co bude s mateřinkou dál. Na konci příštího roku navíc vyprší platnost výjimky z hygieny, díky které může školka fungovat i přesto, že sociální zázemí pro děti nesplňuje nejnovější předpisy.

Rodiče nabízí pomoc

Sdružení rodičů a přátel školky proto už před několika měsíci vzalo situaci do svých rukou a snaží se opravy vily uspíšit.
Odborníci na památkové a stavební práce z řad rodičů začali pracovat na projektu opravy školky. „Dosud vypracované odborné posudky a stanoviska nabízíme zdarma městské části, která tak může ušetřit peníze za projekt,“ říká předseda sdružení rodičů Robert Michal. Další posudky pak podle něj mohou zařídit za nižší ceny, než je obvyklé.

Rodiče už také začali jednat s hygienou, památkáři i se stavebním úřadem o tom, co všechno se ve vile musí opravit. A všechny úřady jim zatím vychází vstříc.

Na dnešní schůzce chce sdružení rodičů své podklady probrat se starostou Venclíkem, který může rozhodnout o jejich dalším využití. Venclík však v jejich nabídce zatím vidí jen další problémy. „Jistěže uvítáme, když nám někdo zpracuje podklady zadarmo. Ale pokud bychom za ně měli platit, tak musí radnice podle zákona vyhlásit veřejnou zakázku. Takže to vše vůbec nebude tak jednoduché,“ uzavírá starosta Venclík.