Více než čtyři sta obchodů na sedmdesáti tisících metrech čtverečních. Tak má za několik let vypadat nákupní centrum Aupark, které chce slovenská firma HB Reavis postavit v sousedství autobusového nádraží Zvonařka. Stavba měla podle původních plánů investora začít už letos. Zatím ale není vůbec jasné, zda tak velké obchodní centrum může v této lokalitě vůbec vyrůst.

Současný územní plán totiž v daném místě nedovoluje takovou koncentraci obchodů, jakou plánuje Aupark. „Povolení může investor získat jen s územní studií, která prokáže, že další obchody a auta území snese,“ uvedl Matěj Hollan ze sdružení Brnění.

Jenže právě územní studii, která má projekt posvětit, brněnská občanská sdružení kritizují. Na objednávku magistrátu ji totiž zpracoval generální projektant Auparku, společnost Arch.Design. „Taková studie má být objektivní a nezávislá. Ale generální projektant stavby není nezávislý. Přece neodevzdá magistrátu studii, která by byla pro jeho klienta nevýhodná,“ upozorňuje Hollan. Situace se podle něj podobá tomu, kdyby si student napsal posudek na vlastní diplomovou práci.

Ve studii se navíc objevují i sporné údaje. Počítá například s tím, že obchody budou jen na ploše čtrnácti tisíc metrů čtverečních. Investor na webových stránkách projektu ale inzeruje mnohem větší plochy k pronájmu. „Píše se v ní také, že když vedle Zvonařky vznikne nákupní centrum, vyřeší to nedostatek obchodů v centru města.

Přitom je to právě naopak. Hypermarkety už dnes likvidují obchody nejen v centru města. Aupark by historickému centru zasadil poslední ránu,“ upozorňuje na nesrovnalosti Hana Chalupská z občanského sdružení Nesehnutí.

Pochybnosti o objektivitě Arch.Designu i studie má v tomto případě i Česká komora architektů. „Takové jednání zcela jistě vykazuje znaky neetického přístupu k výkonu profese. Je na místě, aby se touto situací zabývala i dozorčí rady komory architektů,“ uvedla Eva Faltusová z právního oddělení komory.

I v profesním řádu této organizace se píše, že se architekt podobného střetu zájmů musí vyvarovat. Architektům tak může hrozit i odejmutí autorizace k výkonu jejich práce.

Firma se i přes tyto okolnosti ke kauze vůbec nechce vyjadřovat. „Zakázku na zpracování územní studie jsme získali v soutěži vypsané brněnským magistrátem. To je vše, co k tomu mohu říct,“ uvedl šéf Arch.Designu Jaroslav Dokoupil.

Stejně argumentuje i brněnský magistrát. „Postupovali jsme v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Společnost Arch.Design nabídla městu nejnižší cenu, proto jsme ji vybrali,“ uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

A od problému dává ruce pryč i investor. „Je to předmětem smluvního vztahu mezi městem a jeho vysoutěženými dodavateli. Z našeho pohledu o konflikt zájmů nejde. Studii totiž nebude vyhodnocovat Arch.Design, ale město. A nám nezáleží na tom, kdo tento materiál pro město zpracuje,“ konstatoval Roman Karabelli z investorské firmy HB Reavis.

O osudu studie i Auparku bude nyní rozhodovat magistrátní odbor územního plánování a rozvoje. Ten musí dokument posoudit a vypořádat se s několika desítkami námitek, které proti studii lidé vznesli. Kdy zveřejní magistrát svůj verdikt, ale zatím není jasné.

Firma Arch.Design se přitom v podobné situaci sluhy dvou pánů neocitla poprvé. Architekti připravují pro Brno i nový územní plán. A jak upozornil na jaře Brněnský deník Rovnost, do všech tří návrhů plánu zapomněli zapracovat již schválené parametry pro vlastní projekt Auparku. K chybě podle Dokoupila došlo kvůli několikaleté přípravě dokumentu, ve kterém se nakonec nepodařilo zohlednit nejnovější plány investorů. Firma HB Reavis proto proti podobě plánu podala připomínku, o jejíž oprávněnosti budou v nejbližších měsících rozhodovat brněnští zastupitelé. (taz)

Aupark v číslech

Plocha k pronájmu:
fáze 31,220 m2
fáze 40,500 m2

Počet obchodů:
fáze: 170
fáze: 236

Zahájení a ukončení stavby:
fáze: 2013 – 2015
fáze: zatím neurčeno

Počet parkovacích míst: 2400

Zdroj: HB Reavis

Čtěte také: Nový územní plán ohrožuje stavbu Auparku