Další statický posudek bude jen plýtváním penězi, doporučuji jejich znepřístupnění v co nejkratším termínu. Tak se vyjádřil v posudku specialista na regenerace bytových domů, balkony a lodžie Vladimír Škoda.

Verdikt se týká balkonů v ulicích Černého, Ečerova, Fleischnerova, Filipova, Kuršova, Laštůvkova, Štouračova, Wolmanova a Vondrákova. „Betonová podlaha u balkonů je značně rozpraskaná, odtržená od ocelového plechu podlahy i lemující svislé ocelové pásoviny. Vlhkostí ve vytvořených spárách je urychlovaná koroze podlahové desky i svárů,“ uvedl dále Škoda.

Zdůraznil, že správce domů má uživatele balkonů se situací seznámit a přístup na ně znemožnit. Například odmontováním kliky nebo zajištěním ocelovými pruty. „Zamezením vstupu se sice riziko podstatně sníží, ale pro úplné vyloučení je potřeba balkony demontovat. Utržení by ohrozilo lidi pod nimi. Navíc hrozí, že nezodpovědní lidé budou balkony využívat i přes uzavřené dveře. Třeba k tomu, aby pověsili prádlo,“ dodal specialista.

Zdeněk Mahelka ze stavebního bytového družstva, který nechal posudek vypracovat, už výsledek s doporučením lidem předal. „Většina bytů ale patří společenství vlastníků bytových jednotek. Mají nadpoloviční většinu, takže řešení situace je na nich. Družstvo jim nemůže opravy balkonů přikázat, ani na ně zakazovat vstup. Takovou pravomoc má jen stavební úřad,“ vysvětlil Mahelka.

Jedním z majitelů bytů je Michal Kozel. O stavu balkonů ví. „Na opravě se v domě pokoušíme domluvit už tři roky. Před časem jsme se rozhodli pro nové lodžie, jenže se nemůžeme rozhodnout pro konkrétní stavební firmu. Některé balkony ve vedlejších ulicích jsou v hrozném stavu i po opravě, čehož bychom se rádi vyvarovali. Problém je, že každou firmu, kterou některý z nás navrhne, někdo další odmítne,“ podotkl Kozel. Že jsou balkony nebezpečné okolí, si však nemyslí. „Jsou staré a škaredé. Na utržení a spadnutí to ale není,“ tvrdí.

Jeden proti všem

Místostarosta Bystrce Tomáš Přibyslavský se o situaci dozvěděl až z Bystrckých novin. „Jako městská část s tím nemáme nic společného. Problémové jsou soukromé a družstevní byty. Obecní jsme opravili už před dvěma lety. Radnice doporučovala kompletní rekonstrukci i bytovým družstvům. U některých forem vlastnictví je ale problém, že se na opravě musí stoprocentně shodnout všichni. Stačí jeden vlastník, který s návrhem nesouhlasí a opravovat se nemůže,“ podotkl Přibyslavský.

Podobnou situaci řešili loni na brněnském sídlišti Lesná. Plánované nahrazení železných balkonů železobetonovými lodžiemi na panelových domech v Milénově ulici rozdělilo vlastníky na dvě části. Jedni proti přestavbě protestovali, druzí zase tvrdili, že balkony jsou v havarijním stavu. Tehdejší starosta městské části Brno-­sever Leo Venclík tvrdil, že spory kolem oprav starých paneláků se objevily už mnohem dříve. „Je to tak vždycky, když se má nějaký opravovat. Část lidí to chce, část ne,“ uvedl tehdy Venclík. Také on upozorňoval, že úřad do sporů zasahovat nemůže, protože domy jsou v soukromém vlastnictví.

ANNA FAJKUSOVÁ
MICHAL FILÍPEK