Ukončilo ho kladení věnců k pamětní desce. Kolektiv pro zvířata, který festival pořádá, tak chce upozornit na to že, veganství je zdravý a etický životní styl. „Jen na internetu existuje několik kuchařek s recepty, které se v klidu obejdou bez masa a živočišných výrobků. Nachází se v nich až patnáct set receptů,“ myslí si říká Josef Maňák z Kolektivu pro zvířata.

Sám se stal vegetariánem před deseti lety, když se začal zajímat o to, jak se zvířata zabíjí. Po čtyřech letech zanevřel i na živočišné produkty. „Začal jsem se totiž zabývat tím, jaký dopad mají na lidstvo velkochovy. Například, že jejich výkaly znečišťují vodu. Přitom v afrických zemích nemají pomalu co pít,“ zdůvodnil Maňák, proč se stal veganem. Vadí mu také, že kvůli zvířatům kácí lidé deštné pralesy. „Velkochovy totiž spotřebují hodně krmiva a někde se vypěstovat musí,“ podotkl Maňák. Podle něj si tak lidstvo škodí samo sobě.

Své kamarády a rodinu do tohoto životního stylu nenutí. Tvrdí, že nejlepší je, když dává příklad sám ze sebe. „Poté co jsem přestal jíst maso a živočišné produkty se mně výrazně zlepšil zdravotní stav. Mám například stoprocentní imunitu,“ tvrdí muž. Ovlivnil tak podle jeho slov své známé, kteří se za ním chodí radit.

Společně s přáteli jednou za tři týdny pořádá veganské společenské večery v brněnské čajovně Skleněná louka. „Každý něco uvaří a potom jídla navzájem ochutnáváme. Akce je veřejná, takže, kdo má zájem poznat veganské jídlo, může přijít,“ vzkázal Maňák. Zájemci o veganství mohou osmnáctého února navštívit v Brně hned několik akcí. V komunitní organizaci Pelech dnes promítnou film pod názvem „Na jídle záleží“, sedmého února film „Společné vaření – náhražky masa“ a devátého února „Raději vidličky než nože“.

Program Veganfestu je připravený také v brněnském hudebním klubu Perpetuum, kde šestého února večer zazní reggae, hip hop, dub aragga jungle.

Návštěvníci festivalu mohou zavítat také do místogalerie Skleněná louka, kde se jedenáctého února odehraje blok přednášek o veganství. Přednášet bude například Jan Šťastný z České vegetariánské společnosti. „Ve veganství jde o to, aby byl člověk v pohodě psychicky i fyzicky. Zdravě jedl a dělal to, co považuje za správné a nepodporoval věci, které jsou neetické“ přiblížila Markéta Musilová z Kolektivu pro zvířata, co se na přednáškách lidé dozvědí.