Tato metoda představuje alternativu ke kolonoskopii – nepříjemnému vyšetření pacientů pomocí hadičky zavedené do konečníku. „Jedna třetina pacientů však kolonoskopické vyšetření předem odmítá, další nejsou schopni vyšetření vůbec dokončit. Kapslová procedura tak vykazuje mnohem lepší výsledky“, popsal situaci primář Interní hepatogastroenterologické kliniky Jan Lata.

Základem metody je kapsle, která zajišťuje bezdrátový přenos endoskopického obrazu. Narozdíl od klasické kolonoskopie jde o vyšetření příjemnější, bezbolestné, celý proces trvá necelých 10 hodin. „Pacient, který se rozhodne pro kapsli, je na vyšetření pečlivě připraven. Důležité je dodržení dvoudenního dietního režimu – to kvůli důkladnému pročištění organismu. Samotné vyšetření je pak zahájeno polknutím kapsle přibližně v osm hodin ráno“, uvedl Lata.

Doba, po kterou kapsle prochází trávicím traktem, je 8-10 hodin. Poté je z těla pacienta přirozeným způsobem vyloučena. „Samotné putování kapsle trávicím traktem můžeme v reálném čase sledovat, pacient je totiž po celou dobu monitorován pomocí speciálního diagnostického přístroje upevněného na jeho těle speciálními senzory“, dodal Oldřich Stibůrek, jeden z ošetřujících lékařů.


Velikost kapsle je srovnatelná s běžně užívanými pilulemi. Na obou stranách jsou umístěny miniaturní videokamery, které za jednu vteřinu nasnímkují 4 obrazy. Po dokončení osmihodinové procedury jsou vzniklé snímky odeslány lékařům k posouzení.

Kromě Brna lze tuto metodu v České republice podstoupit také ve zdravotnických zařízeních v Praze a Hradci Králové. Pojišťovna zákrok nehradí, pokud se pacient rozhodne pro vyšetření pomocí kapsle, je povinen uhradit 17.500 korun. Očekává se, že i přes poměrně vysokou částku bude o tuto formu vyšetření velký zájem. Jedna třetina pacientů totiž tradiční kolonoskopii předem odmítá.

Vanda Kratochvílová