VYBERTE SI REGION

Brigáda na léto? Poslední šance na shánění

Jižní Morava - Kdo shání brigádu na léto, má nejvyšší čas. Lepší místa jsou skoro rozebraná a za pár dní zbudou už jen pozice v callcentrech nebo za pokladnou supermarketu.

20.5.2012
SDÍLEJ:

Letní brigáda. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK

Špička poptávky po brigádách vyvrcholí na konci května. Na serveru Jobs.cz se v tomto měsíci pro jižní Moravu objeví až dvanáct set nabídek. „Zájemci o práci na léto by si proto měli pospíšit. Nyní mají na výběr snad nejvíce možností. V červnu obvykle nabízených brigád ubývá a později už se obsazuje výrazně méně míst, zpravidla nárazových," řekl mluvčí Jobs.cz Tomáš Dobrovský.

Stále málo míst

Nabídka brigád je letos slabší než před několika lety. Podle vedoucího pracovní agentury Nabrigadu.cz se stále projevuje hospodářská krize. „Práce je málo a žádné dramatické zlepšení se zatím nekoná. Firmy se spíše plácají u dna. Na jednu nabídku na jižní Moravě pořád připadá asi sto zájemců," popsal Ševčík.

Podle něj pak mají lidé větší šanci sehnat brigádu spíše na srpen. „Všichni ale chtějí vydělávat už v červenci a pak jen utrácet a odpočívat. V srpnu se vždy objeví více volných míst a jsou často i lépe placená," doporučil zájemcům Ševčík.

V Brně mají podle něj brigádníci jistotu především v callcentrech, která přijímají lidi neustále. „Další možností jsou firmy v průmyslové zóně na Černovické terase. Ty ovšem nabírají lidi podle toho, kdy dostanou zakázku, ne výhradně v létě," dodal.

Studentka vysoké školy Jana Navrátilová z Rájce-Jestřebí na Blanensku si přivydělává na brigádě každý rok. Sehnat práci v okolí bydliště je však podle ní oříšek. „Dříve jsem pracovala v černohorském pivovaru, ale tam už brigádníky moc neberou. Nakonec jsem měla štěstí a přivydělávám si mytím oken v různých podnicích. Na Blanensku moc nabídek není a brigáda se tak shání těžko. Spousta lidí hledá proto spíš v Brně, kde mají větší šanci," popsala svoje zkušenosti.

Ani v Brně ale není situace růžová. Své o tom ví například studentka Karolína Šperglová. Při shánění brigády proto spoléhá spíše na známosti než na nabídku pracovních serverů. „Díky dopo-ručení kamarádky jsem získa-la slušně placenou práci jako servírka. Shánění přes internet je náročné, z deseti mailů vám odpovědí tak na jeden," postěžovala si studentka.

V Hodoníně mohou přes léto brigádníci najít uplatnění v programu Studentské zelené město. Od devátého července do sedmnáctého srpna pomáhají zkrášlovat, uklízet a udržovat město. „Letos se akce koná pošestnácté. Je pro lidi od šestnácti do osmnácti let s trvalým bydlištěm v Hodoníně. Brigádníci pracují v desetidenních turnusech, pět hodin denně za padesát korun na hodinu," uvedl hodonínský místostarosta Vojtěch Salajka s tím, že zájemci se mohou hlásit do osmnáctého května. Kdo na brigádu nakonec nastoupí, rozhoduje město losováním.

Zkušenosti vedou

Firmy si mezi brigádníky raději zvolí ty, kteří už mají v dané oblasti nějakou zkušenost. Například brněnská společnost Student Agency. „Je potřeba, aby zájemce měl minimálně komunikační dovednosti, znal práci s počítačem, měl vztah k cestování a podobně," popsal požadavky mluvčí dopravní společnosti Aleš Ondrůj. Doplnil, že firma v létě nabídne půl druhé stovky sezonních míst.

Kromě servírek si na slušné peníze přijdou brigádníci v kancelářích. Na jihu Moravy dostávají v průměru až devadesát korun na hodinu. Ve stavebnictví je to asi sedmdesát korun a v supermarketu se mzdy pohybují kolem šedesáti korun za hodinu.

O dočasných smlouvách na úkor stálých Ivana Ondráková z úřadu práce říká:

Sezona nemá na stálá místa vliv

Jižní Morava - Podle odborníků brigádníci nezaměstnaným místa neubírají. „Kde je náročnější zapracování, tam dávají firmy přednost plnému úvazku," říká Ivana Ondráková z brněnského úřadu práce.

Dávají firmy kvůli krizi přednost brigádníkům před stálými zaměstnanci?
Některé společnosti, především hotely nebo cateringové firmy, využívají brigádníky pravidelně. Také společnosti, které mají nápor práce především v letních měsících. Například zpracovatelé zeleniny a ovoce či pivovary. Do výroby berou brigádníky celý rok, především vysokoškoláky do vývoje, designu nebo účtáren a personálních oddělení.

Mají firmy vůbec nějakou motivaci, aby zaměstnávaly raději lidi na plný úvazek?
Pro firmu je důležitý zaměstnanec, který přináší zisk. Platí, že na pozice, kde je náročnější zapracování, dávají přednost plnému úvazku a stálému pracovníkovi.

Zlepšuje se v létě šance pro nezaměstnané právě díky sezonním pracím?
Na jaře se nezaměstnanost pravidelně snižuje. Nicméně v létě přibudou čerství absolventi škol, pro které není dostatek stálých míst, takže i oni musí využívat krátkodobých brigád.

Je nabídka lepší v Brně, nebo v jiných částech kraje?
V Brně lidé najdou nárazovou práci nejčastěji ve službách a ve stavebnictví. Mimo města pak převažují sezonní nabídky především v zemědělství.

Studenta se firma zbaví snadno

Jižní Morava - Spokojí se s nižším výdělkem, nemusí se na ně platit zdravotní a sociální pojištění a dá se jich rychle zbavit. Toto jsou důvody, proč firmy upřednostňují brigádníky před zaměstnanci na plný úvazek.

Mnoho společností dává přednost brigádníkům nejen v létě, ale celý rok. „Je to pohodlnější, protože některé prodejny si pronajímáme jen na kratší období. A zaměstnancům na plný úvazek se smlouva na dobu určitou nedá dávat donekonečna," řekla obchodní manažerka prodejen bižuterie, která si nepřála uvést své jméno.

Typickými firmami, které přijmou brigádníky pouze na pár měsíců, jsou cestovní kanceláře. Jakmile letní nápor opadne, zbytek práce zvládá skupina stálých zaměstnanců. „V létě pravidelně nabíráme stovky brigádníků. Zpravidla se k nám pak každý z nich snaží další sezonu vrátit," uvedl mluvčí cestovní kanceláře Invia Michal Tůma.

Výhodou brigádníků je i to, že firmu vyjdou výrazně levněji. Společnost za ně neplatí zdravotní a sociální pojištění. A výdělek jim počítá podle počtu odpracovaných hodin. Navíc studenti si řeknou o výrazně méně peněz než zkušenější profesionálové. „Nabíráme brigádníky na práci v recepci nebo jako pomocné síly na úklid. Platíme jim od deseti do patnácti tisíc hrubého měsíčně," informovala Anna Bouchalová z recepce jednoho z jihomoravských kempů.

Zaměstnancům na plný úvazek dávají podle Ivany Ondrákové z brněnského úřadu práce přednost firmy zaměřené na výrobu. „Využívají nabídky z agentur práce. A brigádníky neberou ze dvou důvodů. Jednak se ve výrobě v létě utlumuje provoz, ale hlavně je potřeba zaměstnance na dané pozice zaučit," vysvětlila Ondráková.

Autor: Petra Kozlanská

20.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Průměrná mzda na jihu Moravy vzrostla o pět procent na 26 413 korun

Brno - Průměrná mzda v Jihomoravském kraji vzrostla ve 3. čtvrtletí meziročně o pět procent na 26.413 korun. Zaměstnanci si tak v průměru polepšili o 1261 korun. Reálný růst mezd s ohledem na inflaci dosáhl 4,5 procenta. Vyplývá to z informací, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

AKTUALIZOVÁNO

Zátah revizorů v rozjezdech: Pozvracím vás, hrozil černý pasažér

Brno /REPORTÁŽ/ – Téměř prázdnými ulicemi nočního Brna se řítí potemnělý autobus. Navzdory tomu, že v něm sedí devět revizorů a osm strážníků, světla v kabině jsou zhasnutá. „Je to proto, aby působil nenápadně," vysvětluje mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Autobus totiž jede na další ze zátahů revizorů v nočních linkách, takzvaných rozjezdech. O víkendu při něm zkontrolovali dvanáct autobusů, chytli téměř sto černých pasažérů. Za jedinou noc revizoři dokáží zkontrolovat až devět set cestujících.

Německý dům? S portrétem Adolfa Hitlera, ukazuje také nová kniha

Brno – Když v roce 1900 vyšla série fantaskních pohlednic o tom, jak bude Brno vypadat za sto let, byla na nich spousta vzducholodí a snových vynálezů, ale Německý dům stál stále na Lažanského – dnešním Moravském náměstí. Nakonec se tato budova v Brně dočkala čtyřiapadesáti let. Poté ji město na přání mnoha Čechů zbouralo. Historii Německého domu a s ním spřízněných spolků představuje nová kniha, jejíž křest je ve čtvrtek v Moravském zemském muzeu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies