Průměrná domácnost tak ročně ušetří asi osm set osmdesát korun. Letos je to už druhé snižování cen. Poprvé teplo zlevnilo prvního února.

Společnost Teplárny Brno, která dodává teplo téměř sto tisícům brněnských domácností, zlevňuje díky příznivému vývoji ceny zemního plynu. „Cena tepla se odvíjí od cen ropy a zemního plynu, což je pro výrobu tepla nejdůležitější surovina. Teď ceny obojího klesají, proto můžeme zlevňovat. Myslím, že to všechny Brňany potěší,“ uvedl předseda představenstva Tepláren Brno Jiří Oliva.

A lidé v Brně radost skutečně mají. „Jsem ráda, byla bych hloupá, kdyby mě to nepotěšilo. Jakékoli zlevňování je v této době dobrá zpráva, hlavně pro nás důchodce,“ uvedla Agneša Vláčilová, která bydlí v Brně v bytovém domě. Miroslavu Blechovou pokles cen těší také. „Je to fajn, ale mělo by to klesat dál. I tak totiž protopíme hodně peněz,“ povzdechla si Blechová.

I přes dvojnásobné zlevňování totiž lidé v Brně protopí víc, než loni v říjnu. V prosinci totiž ceny tepla rapidně stouply a teď se teprve pomalu dostávají na předchozí úroveň.

Brněnský primátor Roman Onderka si myslí, že zlevňování je důkaz, že Teplárnám, které celé patří městu, nejde o zisk. „Když se počátkem roku zlevňovalo, mnozí tvrdili, že to je jen kvůli konci topné sezóny. Dnešní snížení ceny tepla je před začátkem zimy, takže to je snad dostatečný důkaz toho, že myslíme na Brňany, ne na naše peněženky,“ uvedl Onderka.

Ekonomy současná situace nijak nepřekvapuje. „Souvislost s ekonomickou krizí je zřejmá, protože tím Teplárny reagují na snížení cen ropy. Navíc se postupně snižuje spotřeba tepla v domácnostech. I to souvisí s krizí. Lidé už se naučili šetřit,“ myslí si ekonom Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Nižší spotřebu Teplárny pozorují, z míry je však nijak nevyvádí. „Jediný dopad hospodářské krize jsme zaznamenali právě díky menším odběrům tepla, rozhodně nás to však nijak neohrožuje,“ uvedl generální ředitel společnosti Alexej Nováček.

Kromě zlevňování chystají Teplárny další novinku. „V centru města jsou už z dob první republiky parní rozvody, které jsou neúsporné a nepříliš bezpečné. Donedávna nepřicházelo v úvahu, že bychom mohli přejít na něco jiného, v současné době už je to jinak. Proto přecházíme z páry na horkou vodu. Chceme to zvládnout během sedmi let, ale bude to samozřejmě záležet na penězích,“ řekl Oliva. Kompletní výměna rozvodů bude stát asi pět set milionů korun. „Už teď máme dost peněz na to, abychom začali s první etapou výměny, kterou spustíme také prvního října,“ dodal Oliva.