Muž prochází bránou s detektory. Ozve se pípání. „Co to máte v kapse?“ ptá se pracovník letiště. Prý jen mobil. „Půjčte mi to. No co je to tady? Písničky? Máte doklad o jejich legálním nabytí? Že doma? To by mohl říct každý,“ říká celník a kladivem rozbíjí telefon, protože přesně to padělateli patří. „Pryč s pirátem! Pověsit,“ smějí se diváci, kteří hranou scénku sledují. Jeden z nich ale šťouchne loktem do svého souseda. „Nesměj se, přesně tohle nás možná za chvíli čeká.

Je přes deset stupňů pod nulou a pod provizorním pódiem na náměstí Svobody přešlapuje několik stovek lidí. Přišli sem vyjádřit nesouhlas s kontroverzní mezinárodní dohodou ACTA, kterou Česká republika podepsala. Oficiálně má dohoda chránit duševní vlastnictví. Podle jejich odpůrců jde ale o první krok ve snaze ovládnout internet u nás, zásah do práv jednotlivců a upřednostnění velkých koncernů.

„Je na pováženou, že tak zásadní dohodu, která bude mít obrovský dopad na soukromí jedinců, odsouhlasila Česká republika tajně. O podpisu jsme se dozvěděli až z japonských médií,“ hlásá z megafonu republikový místopředseda České pirátské strany, která demonstraci pořádá, Ivo Vašíček. Brňané mu naslouchají.

Masky na tvářích

Většině účastníků může být kolem dvaceti až pětadvaceti let. Někteří mají na obličejích masky inspirované futuristickým filmem V jako Vendeta o vzpouře proti totalitní Británii. Jiní přišli v převleku pirátů, mají zalepené pusy páskou, nebo jen zakryté obličeje šálami a kapucemi. Převážná většina ale obličej neukrývá, maximálně pod nápisy NO ACTA.

„Cílem tohoto setkání není pouze vyjádřit svůj nesouhlas s dohodou. Chceme také informovat, čím je ACTA nebezpečná,“ říká další řečník a vytahuje seznam deseti bodů. Dohoda podle něj byla dojednána pod vlivem nahrávacích a filmových korporací a poslanci jednajících zemí, ani organizace zastupující spotřebitele k ní neměli dlouhou dobu přístup.

„České ministerstvo průmyslu a obchodu odmítlo text poskytnout s tím, že se jedná o utajované informace,“ dodává řečník. Upozorňuje také na možnost pozbytí soukromí a způsob, s jakým je ACTA přijímána bez ohledu na názory veřejnosti. „NO ACTA! NO ACTA!“ podporují řečníka demonstranti po každém přečteném bodu. Potom organizátoři podávají lidem barevné křídy. „Je na čase znehodnotit náměstí,“ vyzývá Vašíček. Lidé se smějí a zmrzlými prsty si křídy podávají. Pod nohama se jim objevují nápisy jako „O nás bez nás“, nebo „ACTA smrdí“.

Poté Vašíček vyzývá, aby na pódium předstoupili demonstranti, kteří chtějí ostatním něco říct. „Jmenuji se Tomáš, jsem student a rád se dívám na Americké sitcomy. Za stahování z internetu bych si rád zaplatil, pokud bych měl tu možnost, za to mi stojí. Proč to ale téměř není možné?“ ptá se student. Při placeném stahování přímo z internetu podle něj totiž může jít autorovi díla až devadesát procent. V prodeji přes vydavatelství čí nakladatelství jen deset procent a zbytek zhltne právě vydavatel. To se jim nelíbí, a proto prosazují ACTA, která má mimo jiné zastavit servery, jež placené stahování umožňují.

U řečnického pultu

Dav tleská. „No jo, ale jak bychom při náhodné kontrole prokázali, že stáhnutý pořad je placený,“ mračí se jeden z demonstrantů. Slovo si bere drobná, asi třináctiletá dívka. „Řada filmů a seriálů zmizela po zrušení serverů, jako je Megaupload. Už nejdou nikde sehnat. A já se vás ptám: Kde ze pár let seženeme Star Trek?“ hřímá děvčátko.

Na řečnickém stolku se střídají demonstranti jeden za druhým. Časem se jejich sdělení opakují, některá začínají být mimo kontext. „Lidi, proboha, myslete na porno,“ lomí rukama jeden z řečníků. Slova se ujímá maskovaný muž, který působí lehce podnapile. „Omlouvám se, že masku nesundám, ale bez ní bych to nezvládl,“ říká. Potom skanduje vulgární pokřiky.

Vašíček shromáždění uklidňuje. „Chápu, že jste rozhořčení, ale zkuste zůstat slušní.“ Demonstranti příliš nedbají a většina těch maskovaných odmítá také sejmout masku na výzvu organizátorů, že by vedení země mělo vidět své voliče. Další z řečníků přiznává, že dokument nečetl, protože je napsaný příliš právnicky.

Od brněnského orloje se ozve výbuch. „Prosím, tohle ne, žádné petardy,“ vyzývají organizátoři. Policejní hlídka přijíždí obhlédnout místo, do demonstrace ale nezasahuje. Lidé se pravidelně zahřívají skákáním za pokřiku „Kdo neskáče, je pro ACTA hop hop hop.“

Kolem půl třetí vyráží v protestním průvod k brněnskému magistrátu a oklikou zpět na náměstí. Při průvodu je v užším místě organizátoři počítají. Přes šest set. Petici proti ratifikaci ACTA na místě ale podepsalo dokonce přes osm set šedesát lidí.

O půl čtvrté se Piráti spolu s některými demonstranty vydávají k Janáčkovu divadlu, předat bezdomovcům deky a teplé oblečení, které při demonstraci vybrali. Znovu se brněnští demonstranti chtějí sejít příští sobotu. Tentokrát kvůli žádosti o schválení zákona, který by ACTA znemožnil ratifikovat. Na otázku, zda bude shromáždění na rozdíl od toho sobotního ohlášené, odpovídá jeden z demonstrantů Zdeněk Korčák. „Nebude. Jsme klidní a budeme. Nepotřebujeme, aby nás policie hlídala z našich daní.“