Výuku na pomezí humanitních a technických věd společně zajistí filozofická fakulta s fakultou informatiky, řekla ČTK mluvčí univerzity Tereza Fojtová. K přijímacímu řízení do prvního ročníku se přihlásilo 63 zájemců.

Počítačové lingvistice se dnes věnují buď jazykovědci, kteří se dobře orientují v počítačovém zpracování jazyka, nebo informatici s dobrou znalostí češtiny. Nyní se na Masarykově univerzitě začnou vzdělávat budoucí odborníci v obou disciplínách současně. Jde o první podobný obor v Česku.

Cílem univerzity je mimo jiné vylepšit pozici absolventů filozofické fakulty na trhu práce. "S kvalitní znalostí českého jazyka a současně schopností kvalifikovaně používat, případně vytvářet počítačové nástroje pro češtinu, budou mít jistě široké možnosti uplatnění," uvedla v univerzitním časopise MUNI Dana Hlaváčková z centra zpracování přirozeného jazyka, které působí na filozofické fakultě

Počítačová čeština

Nový obor nese přesný název český jazyk se specializací na počítačovou lingvistiku a je zatím akreditován pro bakalářský stupeň. Magisterský stupeň je připravený k akreditaci tak, aby v roce 2013 mohli první absolventi plynule pokračovat ve studiu. "Očekáváme uchazeče, kteří nejsou jednostranně orientováni humanitním nebo technickým směrem, ale jsou schopni učit se a přijímat nové způsoby myšlení," uvedla Hlaváčková.

Lingvistika se svými metodami stále výrazněji přibližuje k exaktním vědám, uvádějí brněnští jazykovědci na stránkách Počítačová lingvistika. Počítače umožňují budování korpusů psaného i mluveného jazyka, vytváření databází a využití metod strojového učení pro zpracování jazykových dat nebo rozpoznávání mluvené řeči.