„Tam si představujeme trochu sportovnější charakter vánočních trhů. Chceme tam vedle stánků s občerstvením a vánočním zbožím umístit také kluziště pro veřejné bruslení dětí i jejich rodičů,“ uvedl starosta městské části Libor Šťástka.

Naopak na Zelném trhu se připravují Vánoce mnohem komornější. „Chceme je stylizovat do jednoho určitého historického období,“ nastínil Šťástka. Dodal, že podrobnosti prozradí v nejbližších dvou týdnech.

Jasné je už to, že pomyslný středobod tamních Vánoc vytvoří největší betlém na světě. Dílo, zapsané v Guinnessově knize rekordů, vytvořil řezbář Jiří Halouzka a Brňané jej už znají. S výjimkou loňských Vánoc totiž zdobíval tento betlém Moravské náměstí.

Okolo betlému se soustředí stánky prodejců. „Prodávat se tam budou výrobky lidových řemeslníků a stylové vánočního občerstvení. Zájem o jejich pronájem je velký, pětaosmdesát procent míst už jsme obsadili,“ řekl starosta.

Po té, co včera otevřeli obálky s nabídkami, hlásí velký zájem o vánoční stánky také zaměstnanci Brněnského kulturního centra, které pro magistrát organizuje trhy na náměstí Svobody. „Nabídek je několikanásobně více než stánků, které na náměstí pronajmeme,“ řekla zástupkyně ředitelky centra Petra Kačírková. Podle ní nehrozí, že se budou opakovat problémy s nevhodným zbožím na stáncích. „Obchodníci pochopili náš záměr a nikdo neplánuje prodej osušek či ponožek,“ usmála se Kačírková.

Město nabízí k pronájmu čtyřiapadesát klasických stánků, pět pro ukázky historických řemesel a čtyři velké pro občerstvení. „Všechny budou nové, necháme si je vyrobit,“ prozradila Kačírková. Cenu výroby neprozradila, podle ní ještě není určena.

Město vzalo organizování na náměstí Svobody do svých rukou letos poprvé. Primátor Roman Onderka se netají svým obdivem k některým zahraničním vánočním slavnostem a rád by je napodobil. „Všichni Brňané si zaslouží trhy podobné těm ve Vídni či Bratislavě,“ prohlásil primátor.

Přestože politici slibují novou tvář vánočních trhů, připomínka těch nepovedených z minulých let stále zůstává. Společnost Ardona, která je organizovala, totiž dluží městu půl milionu korun. Změnila sídlo i majitele a její současný jednatel Michal Florec není k sehnání. „Na firmu jsme podali žalobu, teď záleží, jak rozhodne soud,“ uvedl starosta městské části Brno–střed Libor Šťástka.