Za pětašedesát let existence podniku závod vyrobil přes milion dvě stě tisíc traktorů. „Většinu z nich vyvezl do přibližně asi stovky zemí na pěti kontinentech,“ řekl předseda představenstva společnosti Zetor Group Martin Blaškovič. Tradiční odbytiště brněnských traktorů byly podle ředitele latinská Amerika, Afrika nebo blízký východ.

Největší rozmach podle něj firma zažívala v sedmdesátých letech. „To se v Brně vyrábělo víc než deset tisíc kusů za rok. Tehdy jsme patřili mezi pět největších výrobců traktorů na světě,“ uvedl Blaškovič. Popsal, že situace se změnila po revoluci.

Blaškovič sdělil, že firma doplatila na to, že se nedokázala včas přizpůsobit novým tržním podmínkám. Když se z toho po roce 2002 po vstupu slovenské společností HTC Holding podle něj začal dostávat, propukla ve světě ekonomická krize. „V té době jsme vyráběli sedm tisíc traktorů za rok. Podíl na trzích jsme neztratili. Ale trhy, na kterých jsme byli závislí, šly dolů,“ vysvětlil Blaškovič čtyřicetiprocentní propad ve výrobě.

Kvůli ekonomické recesi musela firma propustit i část zaměstnanců. „Z patnácti set lidí zaměstnaných v Zetor Group jich dnes máme asi tisíc,“ informoval personální ředitel Zetor Tractors Richard Kruksa.

Přesto, že se firma podle něj již zvedá, výraznější nábor nových zaměstnanců neplánují. „V příštím roce chceme přijmout asi deset lidí do oddělení výzkumu a vývoje. Posílit chceme i obchodní oddělení. Ale zvyšovat výrazněji počty zaměstnanců ve výrobě v nejbližší budoucnosti nemáme v plánu,“ uvedl Kruksa.

Loni v Brně vyrobili 4492 traktorů. „Naše tržby byly 3,4 miliardy korun a čistý zisk skoro 116 milionů,“ informoval finanční ředitel společnosti Petr Veselý. Sdělil, že plány pro příští rok mají zhruba obdobné.

V následujících letech ale chtějí výrobu zvyšovat. „Cílem je dostat se přes psychologickou hranici deseti tisíc vyrobených kusů a zařadit se mezi větší výrobce,“ nastínil plán Blaškovič.

Že Zetor má šanci se zvednout si myslí i ekonomové. „Oživení v Zetoru na mě působí jako zdravé. Plán zdvojnásobit počet vyráběných traktorů a zařazení mezi střední evropské výrobce v několika dalších letech mi tak nepřijde nereálný,“ řekl analytik Cyrrusu Jan Roh.

Příznivce Zetoru je i soukromý zemědělec Jan Balák z Deblína na Brněnsku. „Mám sice už starší model, ale jsem s ním spokojený,“ řekl Balák. Oceňuje na stroji hlavně jeho jednoduchost, díky které se snadno opravuje.

Čtěte také: OBRAZEM: Zetor slaví 65. výročí