VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brněnští taxikáři jsou čestnější než dříve

Brno /AKTUALIZOVÁNO, INFOGRAFIKA/ - Kontrola České obchodní inspekce odhalila jen minimum prohřešků u taxikářů v Brně i v kraji. Nejčastěji řidiči špatně uvádí sazbu.

23.7.2009 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Tomáš Škoda

Časté kontroly taxikářů a přísné podmínky pro jejich práci mají výsledek. Kvalita taxislužeb v Brně i na celé jižní Moravě se v posledních letech zlepšila. Česka obchodní inspekce ve druhém čtvrtletí letošního roku nachytala jen tři jihomoravské taxikáře, kteří se dopustili nějakého prohřešku. V porovnání s ostatními regiony místní řidiči taxi patří k těm nejpoctivějším v Česku.

„Tři prohřešky jsme na jižní Moravě odhalili mezi deseti kontrolovanými řidiči. Nejčastější chybou taxikářů je, že neinformují zákazníky o sazbě, špatně účtují nebo se dopouštějí nekalých obchodních praktik,“ uvedla mluvčí České obchodní inspekce Kamila Juhaňáková.

S podobným výsledkem končí i kontroly pracovníků brněnského magistrátu. „Taxikáře kontrolujeme namátkově poměrně často. Žádné závažné přestupky jsme ale řešit nemuseli,“ sdělil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Kvalita brněnských taxislužeb se podle něj v posledních letech hodně zlepšila. Hlavně díky přísnému dohledu. „Řidičům hrozí pokuty nebo dokonce zákaz poskytování taxislužby,“ upozornil Žára.

Městská vyhláška vymezuje ceny, za které smějí taxikáři své zákazníky vozit. Maximální nástupní sazba v Brně je čtyřicet korun, za kilometr si mohou řidiči naúčtovat nejvýš třicet korun. „Pokud tyto ceny taxikáři nedodrží, porušují tím zákon. Hrozí jim správní řízení a nejvyšší možný trest je pokuta 750 tisíc korun,“ vysvětlil Žára. Nepoctiví řidiči riskují ztrátu licence. „Taxikář se pak tři roky nesmí věnovat své profesi. Potom znovu skládá zkoušky,“ doplnil Žára. Taxislužby s proviněním úředníci evidují, a kdokoli si může zjistit, který řidič už dostal pokutu a za co.

Oslovení Brňané si na kvalitu taxikářů nestěžují. „Naposledy jsem jela taxíkem na Nový rok a řidič byl milý a ochotný. Nejdříve mě musel najít, protože jsem byla v Troubsku, a pak mě dovezl do Brna. Vyšlo to na pět set čtyřicet korun,“ popsala svou zkušenost Klára Holková. Dodala, že u sebe měla jen pětistovku, a řidič jí tak zbytek ceny odpustil.

S taxikáři v Brně nemají problémy ani turisté. Potvrzuje to například pracovnice Turistických informačních center Tereza Jašáková. „Ani já ani kolegyně jsme doposud nezažily, že by si turisté na řidiče taxíků stěžovali,“ uvedla Jašáková.

Pokud se přesto Brňané setkají s nepoctivým taxikářem, měli by se obrátit například na Českou obchodní inspekci nebo na magistrát. „Případně mohou zavolat i policii. Sdružení obrany spotřebitelů řeší takové případy, kdy si zákazník taxi objedná, zaplatí předem a auto pak nedorazí,“ vysvětlil mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Jan Mišurec.

Nespokojení zákazníci si nejsnáze mohou stěžovat na internetových stránkách České obchodní inspekce www.coi.cz. „Stačí jen popsat, co se stalo. Stěžujícího si zákazníka potom kontaktujeme sami,“ upřesnila mluvčí Juhaňáková.

#nahled|http://g.denik.cz/50/54/0723_infografika_taxi_brno_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/50/54/0723_infografika_taxi_brno.jpg|Jak dopadly kontroly brněnských taxikářů a v čem se řidiči prohřešili.#

English? No teda, děsí se obsluha

Před brněnským hotelem Grand se vyplašeně rozhlíží dívka s batohem. Ve městě je teprve pár hodin, česky neumí ani slovo a zoufale se potřebuje dostat na ubytovnu. Ve skutečnosti je to však redaktorka Brněnského deníku Rovnost, která se do role studentky vžila, aby si vyzkoušela pocity cizinců při setkání s taxikáři v Brně.

„Promiňte, mluvíte anglicky? Taxi?“ zkouší se redaktorka v cizím jazyce dorozumět s kolemjdoucími. Před hotelem obvykle parkují taxikáři, už dvacet minut se tu ale žádný neobjevil.

Mladá žena ukazuje na reklamní tabuli firmy City Taxi a redaktorka vytáčí číslo na billboardu. Obsluhu taxislužby angličtina zaskočí. „No teda,“ zajíkne se hlas v telefonu a operátorka zavěsí.

Pak se před hotelem konečně objevuje auto označené jako taxi. „Vinařky? Žádný problém,“ kývne řidič, když mu redaktorka ukáže lístek s adresou brněnských kolejí. Podle průkazky vystavené před sedadlem spolujezdce se jmenuje Emanuel Doubek.

„Je to daleko? Kolik to bude stát?“ ptá se redaktorka, když se auto rozjede. Taxikář sám rozhovor nezačíná, anglicky mluví jen lámaně. Přesto cizince trpělivě odpovídá.

Za Mendlovým náměstím už redaktorka ví, co je to Špilberk a kde čepují dobré pivo. „Touto ulicí se dostanete na koleje, až tudy někdy půjdete,“ vzpomene si řidič, když auto projíždí Pisárkami. Domnělou studentku přiveze až do areálu ubytovny. Sám od sebe jí také vysvětlí, jak se koleje člení a do které budovy jít. Vysokoškoláky do Pisárek nejspíš vozí často.

Za odvoz si taxikář naúčtuje sto padesát sedm korun. Přesně tolik, kolik na začátku cesty odhadl. „Účtenka?“ ptá se redaktorka. „Jistě, promiňte,“ omlouvá se řidič a podepíše stvrzenku. (hra)

Nejvíce chybují taxikáři v Praze

Česká obchodní inspekce kontroluje poctivost taxikářů pravidelně. „Díky tomu víme, jaké chyby dělají řidiči nejčastěji,“ říká mluvčí České obchodní inspekce Kamila Juhaňáková.

V celém Česku zjistili kontroloři asi šedesát porušení předpisů. „Nejčastěji taxikáři nedodrželi informační povinnost. Zákazníka neupozornili na ceny služby tak, jak to ukládá zákon. Inspektoři také narazili na nesprávné účtování nebo na to, že řidič nevydal doklad o zaplacení,“ vypočítala Juhaňáková.

Inspekce se zaměřuje na všechny kraje. Jižní Morava patří k těm, které z posledních kontrol vyšly lépe. Nejvíce, jedenácti prohřešků, se dopustili taxikáři v Praze. „V Jihočeském kraji našli kontroloři porušení deset a v Ústeckém a ve Zlínském kraji sedm. Naopak na žádného nepoctivého řidiče jsme nenarazili na Vysočině. V Plzeňském, Libereckém a Královéhradeckém kraji jsme zjistili vždy po jednom prohřešku.

Inspektoři spolupracují na kontrolách také s brněnským magistrátem a policií a výsledky si předávají. Lidem, kteří mají podezření, že taxikář jízdu předražil, radí, aby si vzali účtenku. Jedině tak si totiž mohou na řidiče či firmu stěžovat.

Inspekce, jejíž zaměstnanci taxikáře tajně kontrolují spolu s pracovníky živnostenských úřadů, se na taxislužby zaměřuje právě před začátkem léta. „Potom vrcholí turistická sezona a zvláště cizinci taxíky hodně využívají. Proto je třeba v kontrolách pokračovat. V této době objevíme také více porušení předpisů,“ uvedla ústřední ředitelka České obchodní inspekce Jana Příhodová.

Autor: Tereza Bartošíková

23.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tradiční již devatenáctou přehlídku ohňostrojů festivalu Ignis Brunensis zakončil pompézní ohňostroj z hradu Špilberk.

Ignis Brunensis: přibude jeden ohňostroj, zábavu doplní hudební festival

Nový ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
4

Nový ředitel Povodí Moravy dřív vedl mlékárny a lihovar

AKTUALIZOVÁNO

Účtenky za pivo? Sorry jako i agent Bureš

Brno /ANKETA/ – Bureš, Andrej Bureš. Účtenky s takovýmto textem a podobiznou ministra financí Andreje Babiše stylizovaného do postavy Jamese Bonda dostávají už od prosince návštěvníci Pivní burzy v brněnské Veveří ulici. „Na účtence máme obrázek jen z recese a původně jsme ho chtěli po týdnu odstranit, ale lidem se líbí. Měli jsme jen jednu negativní reakci, lidé se spíš smějí," uvedl majitel restaurace Jakub Seďa.

Bývalý šéf finančního úřadu v Brně bral úplatky, tvrdí centrála proti zločinu

Brno - Dvanáct let za mřížemi. Takový trest hrozí bývalému šéfovi finančního úřadu Brno III Miroslavovi Kubovi. Podle vyšetřovatelů z Národní centrály proti organizovanému zločinu bral úplatky od organizované skupiny, která na podvodech kolem daní z přidané hodnoty okradla stát o 26 milionů korun. Kubu i pětičlennou skupinu již policisté obvinili.

AKTUALIZOVÁNO

Věra Špinarová zemřela. Hlas rodačky z Pohořelic utichl

Praha, Pohořelice – Ve věku pětašedesáti let odešla do hudebního nebe Věra Špinarová, zpěvačka s jedinečným a nezaměnitelným hlasem.

AKTUALIZOVÁNO

Zablokovaná dálnice: auto narazilo do svodidel, tvořily se kolony

Brno – Zdržení v koloně čekalo řidiče, kteří jeli po dálnici D1 ve směru do Brna v pondělí dopoledne. Na 188. kilometru totiž kolem půl deváté ráno bouralo osobní auto, podle policie byla dálnice v místě neprůjezdná několik hodin. Komplikace na D1 byly také na 189. kilometru ve směru na Prahu, blokovaný byl pravý jízdní pruh.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies