Ponava, oblast v Brně navazující na park Lužánky, je odjakživa spojována se sportem. Ani fotbal, ani hokej se tam však už dávno nehraje a celé území dnes jen pomalu chátrá. Změny se dočkal alespoň padesátimetrový plavecký stadion, jehož koupi tento týden schválilo brněnské zastupitelstvo a v budoucnu ho chce proměnit v aquapark. I fotbal se má za Lužánky za několik let vrátit. Hokejového stadionu se však už fanoušci nedočkají. Místo něj Brno plánuje víceúčelovou halu v Bohunicích.

Stadion pro lední hokej byl součástí Projektu Ponava, který před několika lety nechalo Brno vypracovat. Dnes už je ale idea mrtvá a s ní i ledová plocha. Podle primátora Brna Romana Onderky nešlo projekt uskutečnit. „V celém území je spousta pozemků, které jsou rozdrobeny mezi mnoho vlastníků. Výkupy by tak byly nesmírně složité. Hlavní problém je ale obrovský dluh, který by Brnu vznikl,“ vysvětlil Onderka.

300 milionů měsíčně

Podle primátora by projekt spolykal až tři sta milionů korun každý měsíc. „A to po dobu dvaceti let. I v době rozkvětu by takové zadlužení byla katastrofa. V období ekonomické krize to znamená sebevraždu,“ zdůraznil Onderka. Projekt navíc podle něj neřešil problém parkování.
„Naráz by chtělo zaparkovat třeba šedesát tisíc lidí, a to představuje garáže klidně i pět pater pod zemí. Do toho se žádný investor nepustí, obzvlášť v této době,“ dodal primátor.

V současnosti město ale jiný návrh na využití prostranství za Lužánkami nemá. „Dovedu si proto představit architektonickou soutěž, ve které odborníci přinesou návrhy na oživení celého území. A klidně propojí Ponavu s Lužánkami nějakým mostem,“ navrhl možnou variantu Onderka.

Architekti myšlenku oživení Ponavy vítají. „Rozvoj této oblasti je potřeba. Leží v centru, má dobrou dopravní obslužnost, všude je odtud blízko, takže se dají docela podstatně omezit auta, kterým se v okrajových oblastech Brno nevyhne. Proto je lepší, když se město rozvíjí v centru, a ne na periferiích,“ myslí si brněnský architekt Jan Kratochvíl.

Předtím než se magistrát pustí do prací, musí podle něj držet v ruce pořádnou koncepci využití prostoru. „Bez ní přichází jen problémy, časem se třeba zjistí, že to, co se postavilo, je nedořešené, nebo dokonce zbytečné. To si ovšem musí pohlídat vedení města, architekti jejich myšlence pak jen dají výslednou podobu,“ upozornil na možná úskalí Kratochvíl.

Architektonické soutěže se ale obává. „Jestli ji Brno vyhlásí, nepřihlásím se. Veškeré soutěže ve městě mi připadaly neobjektivní, proto to považuji za mrhání svým časem a energií. Vše do značné míry závisí na porotě, a to nebývá vždy v pořádku,“ myslí si architekt.

Fanouškové bojují

S myšlenkou na definitivní ztrátu hokejového stadionu za Lužánkami se však mnoho hokejových fanoušků smířit nechce. Jsou pořád přesvědčeni, že tam stadion prostě patří. „Myslím si, že urbanisticky byl Projekt Ponava v pořádku, i když byl megalomanský a nešly uskutečnit všechny jeho části. Ale hokejový stadion patří sem, ne do Bohunic. Tady leží v centru, všude je blízko, někam na okraj Brna nikdo nepojede,“ je přesvědčený předseda občanského sdružení Hokej patří za Lužánky Martin Dostál.

S tím souhlasí i starosta Bohunic Robert Kotzian. „Osobně si myslím, že víceúčelovou halu by mělo město postavit na místě bývalého hokejového stadionu,“ uvedl Kotzian.

Hlavní problém haly v Bohunicích je podle něj špatně vyřešená doprava. „Museli bychom řešit problémy s parkováním, a to znamená další velké investice. Za Lužánkami je sportovní tradice a mnohem lepší zázemí,“ uvedl Kotzian.

Šéf sdružení Hokej patří za Lužánky Martin Dostál říká:

Hala v Bohunicích je mrtvá

Dlouhé roky byla oblast Ponava baštou brněnského hokeje. I když stadion za Lužánkami město nechalo zbořit už před rokem, fanoušci se nehodlají vzdát. „Hokejový stadion za Lužánkami chce většina lidí,“ tvrdí předseda občanského sdružení Hokej patří za Lužánky Martin Dostál.

Proč má být stadion podle vás za Lužánkami?
Je to tradiční místo. Je tam sportovní zázemí, vynikající dopravní dostupnost, všude je blízko. Multifunkční hala v Bohunicích se mi zdá nesmyslná, tam nikdo jezdit nebude.

Takže její stavba je zbytečná?
Myslím si, že je to šlápnutí vedle. Oceňuji, co pro brněnský sport současné vedení města udělalo, tady jim to ale nevyšlo. Hala v Bohunicích je mrtvý projekt. Nemá vyřešenou dopravu ani parkování.

Jednali jste nějak o vašich názorech s primátorem Romanem Onderkou?
Jednali jsme dvakrát, vždy byl velmi slušný. Vyjasnili jsme si, na jakých stranách stojíme. On stadion nechce, my ano a neustoupíme. Nechceme dělat problémy, jen říkáme svůj názor a myslíme si, že ho máme podložený takovými argumenty, že stojí za to celou akci ještě zvážit.