Jak s vámi na příjmu jednali? Měli jste na lůžku soukromí? A dozvěděli jste se, jaké vedlejší účinky mohou mít vaše léky? Dotazník s bezmála šesti desítkami podobných otázek loni před odchodem z nemocnice vyplnilo třiadvacet tisíc pacientů. Výzkumníci podle nich sestavili žebříček kvality všech patnácti státních nemocnic. Brno v něm obsadilo první, a také úplně poslední příčku. Stejně jako loni.

Průzkum s názvem Kvalita očima pacientů si posvítil na jedenácti fakultních nemocnicích a další čtyři státní zdravotnické ústavy v České republice. „Dotazníky po dobu jednoho měsíce vyplňovali všichni pacienti, kteří dané zařízení opouštěli,“ vysvětlil Tomáš Raitter, jehož tým analýzu zpracoval na objednávku Ministerstva zdravotnictví.

Pomocník pacientů

Výsledky průzkumu, který svým rozsahem v Česku nemá obdoby, však poslouží především pacientům. „Dokážeme totiž srovnat nemocnice, ale i jednotlivá oddělení a oborů. Když se tedy člověk chystá třeba na operaci kyčle, stačí si na webu otevřít přehled ortopedií. A podívat se, se kterou jsou lidé nejspokojenější,“ vysvětlil Raitter.

Absolutním vítězem mezi nemocnicemi je letos podle pacientů Masarykův onkologický ústav v Brně. Prvenství přitom vybojoval už loni.

Raitter je ale při srovnávání specializovaných zařízení a fakultních nemocnic opatrný. Lidé s nádorovými onemocněními totiž pomoc lékařů často hodnotí mnohem výše než jiní pacienti. „Nic to ale nemění na tom, že tento ústav se například komunikaci s pacienty a jejich citové podpoře už léta pečlivě věnuje. A to se do výsledku nepochybně promítá,“ upozornil Reitter.

Střízlivý je i ředitel Masarykova onkologického ústavu Jiří Vorlíček. „Z výsledku mám velkou radost, ale jako ředitel na něm nesu tu nejmenší zásluhu. Nejdůležitější jsou totiž vedoucí jednotlivých oddělení,“ zdůraznil Vorlíček.

Záleží na šéfech

Pokud se k pacientům chovají ohleduplně lékaři a sestry na řídících pozicích, strhnou podle něj svým příkladem i podřízené. „Speciální kurzy chování k pacientovi u nás tedy nevedeme,“ podotkl Vorlíček.

A podobnou zkušenost potvrzují i brněnské fakultní nemocnice. Ty ale, stejně jako loni, za ostatními výrazně zaostaly. Fakultní nemocnice u svaté Anny skončila v hodnocení jedenáctá. A brněnská Fakultní nemocnice je už podruhé na posledním místě.

Její ředitel Roman Kraus výsledek zklamal. „Loni jsme organizovali řadu kurzů o chování k pacientům i spolupráci mezi kolegy. Dopad je ale zjevně nepatrný,“ zlobil se Kraus.

Tentokrát chce na nelichotivé hodnocení reagovat razantněji. I on věří, že kvalita péče závisí hlavně na vedení jednotlivých klinik. A analýza mezi nimi ukázala propastné rozdíly. „Rok jsme se snažili lidi motivovat pozitivně. Ale nezbývá mi, než rázně zakročit. Nepochybně dojde k výměnám lidí na řídících pozicích,“ řekl Kraus.