Podle jeho nové podoby totiž nemusejí vracet všechny peníze vybrané na nájemném zpět do bytového fondu. Desetinu mohou využívat i na jiné projekty.

„Je to průlomové a velmi rozumné rozhodnutí. Na jednu stranu je sice jasné že městské byty si stále zaslouží opravy. Na té druhé ovšem stojí fakt, že bytů v držení města ubývá, kdežto školky, parky a městská prostranství zůstávají a potřebují zkulturňovat,“ přivítal schválení vyhlášky zastupitel a starosta největší městské části Brno-střed Libor Šťástka. Dodal přitom, že do rozpočtu městské části přibudou řádově miliony. „Kolik to bude přesně ještě nevíme,“ podotkl Šťástka.

Po odečtení nákladů na opravy a údržbu bytových domů zbývá městským částem dohromady více než půl miliardy korun. Za poslední tři roky vydělaly na nájemném vždy mezi 570 a 600 miliony. „Pokud ovšem chtějí peníze využít někde, kde chybí, je to velmi těžké. Musejí požádat o povolení zastupitelstvo. A jen málokdy jej dostanou,“ upozornil majetkový náměstek primátora Oliver Pospíšil.

Vyhláška vejde v platnost už letos, jakmile uplyne zákonná lhůta od jejího upozornění. A brněnští starostové dostanou volnou ruku ve využívání dohromady devětapadesáti milionů korun. Využijí to především ti ve větších městských částech s velkým počtem městských bytů. „Počítáme s tím, že peníze využijeme na opravy parků, nová dětská hřiště nebo chodníky. Částí také podpoříme školství. Získáme zhruba devět milionů korun,“ řekla starostka Brna-sever Sabina Tomíšková.

V Líšni chtějí investovat především do zdravotnictví. „Dostaneme zhruba čtyři a půl milionu korun, z velké části je použijeme na rekonstrukci polikliniky v Horníkově ulici,“ uvedl starosta Břetislav Štefan. Prakticky jen sídlištní Vinohrady získají více než dvacet milionů korun. „Opravíme za ně všechny mateřské školy a část použijeme i na rekonstrukci kulturního sálu v Bzenecké ulici,“ uvedl vinohradský starosta Jiří Čejka.

Brňané jsou z rozhodnutí zastupitelů poněkud rozpačití. „Pokud tolik peněz z nájmů přebývá, nechápu, proč se neustále zvedají nájmy. Není to potřeba. Takto mi to připadá spíše jako normální byznys provozovaný politiky,“ nechápal Milan Řehák.

Zastupitelka a starostka Nového Lískovce Jana Drápalová se včera neúspěšně snažila prosadit změnu vyhlášky. „Je třeba zajistit, aby peníze z nájmu městské části opravdu investovaly do rozvoje obce,“ upozorňovala Drápalová.

Zastupitelé ovšem její návrh neschválili. „Vždyť peníze jinam než do rozvoje městské části už tak použít nelze. Rozhodně nehrozí, že by se takříkajíc projedly na úřadě,“ zdůvodnil Šťástka. Některé z městských částí dokonce svého práva nevyužijí. „Máme jen jedenáct set bytů a problém s přebytečným nájmem jsme neměli nikdy. Vše tak půjde i nadále do bytového fondu,“ přislíbil starosta Brna-jih Josef Haluza.

Stejné to bude i v Bystrci. „Použijeme je na opravy bytů, tak jako v dřívějších letech,“ uvedl tamní starosta Vladimír Vetchý. Město Brno v současnosti vlastní jednatřicet tisíc bytů,tedy o dvaadvacet tisíc méně, než před začátkem privatizace. „Do konce příštího roku jich chceme prodat ještě tři a půl tisíce. Tím privatizace končí,“ podotkl náměstek Pospíšil.

PETR JEŘÁBEK
JAN SPĚŠNÝ