A právě kvůli nalákání rakouských návštěvníků v úterý představitelé města prezentovali největší brněnská lákadla přímo ve Vídni. „O Brnu vím. Jezdí se tam nějaké závody. K návštěvě mne ale moc neláká. Nejsem fanda do techniky. Nic jiného zajímavého neznám,“ kroutila se při zmínce o jihomoravském krajském městě Gabrielle Taumbergerová.

Nevědomost o Brně se snažil v úterý zmenšit brněnský primátor Roman Onderka. „Ukazujeme tu Brno historicky poprvé. Vídeňáci jej znají jako město veletrhů či motocyklové Grand Prix. Ale my jim jej nabízíme jinak. Jako centrum kultury, zábavy i vzdělanosti,“u­pozornil v úterý Onderka.

V prezentaci se soustředil především na seznámení Rakušanů s festivaly Brno město uprostřed Evropy, Ignis Brunensis a Divadelní svět a také nově otevřené brněnské podzemí či loď Vídeň na Brněnské přehradě.

Podle místní novinářky Elisabeth Hundstorferové může brněnská snaha vyjít. „Seznámení s Brnem mě příjemně překvapilo plností nabídky. Pro příští rok tam plánujeme firemní výlet a určitě si vybereme. Já osobně chci vidět ohňostroje,“ řekla Hundstorferová.

Jako důležité vidí trvalé seznamování Vídeňanů s nedalekým Brnem. „Zástupci Brna, stejně jako třeba Bratislavy by se tu měli s nabídkou ukazovat častěji,“ podotkla Hunderstorferová. Primátor Onderka ujistil, že v podobných akcích hodlá pokračovat. „Předpokládám, že prezentace Brna ve Vídni budeme pořádat pravidelně,“ řekl primátor.

O nutnost dělat Brnu větší reklamu mluvil i další z novinářů Ferdinand Hennerbichler. „Je potřeba aby nejdříve Brno přišlo do Vídně a dalo o sobě vědět,“ řekl Hennerblicher. Zdůraznil přitom to, že většina obyvatel hlavního města zná zatím především výbornou českou kuchyni. „Ti starší pak ještě znají Brno jako kulturní předměstí Vídně. I na to lze navazovat. Například spoluprací vysokých škol,“ naznačil možnost, jak oslovit i neturisty Hennerbichler.

Přivést Vídeňany do Brna díky spolupráci obou blízkých měst navrhuje také Andreas Hopf ze společnosti Central Danube, která popularizuje společný příhraniční region Centrope. „Festivaly a kulturní akce v našich městech je třeba propojit,“ uvedl Hopf.

Někteří Vídeňané ovšem za problém Brna považují to, že prostě moc lákadel nenabízí. Novináři se pozastavovali nad tím, že Brno zve hlavně na červen a o ostatních měsících nemluví. A přidávali se k nim i ostatní Rakušané. Město podle nich není moc zajímavé. „Byl jsem v Praze, je pěkná. Brno jsem viděl ze silnice a nikterak mne nezaujalo. Pokud však jsou ohňostroje opravdu tak dobré, jak lidé tvrdí, budu uvažovat o návštěvě,“ krčil rameny Stefan Kuber.

Větší otevřenosti Brna Vídní brání ovšem podle místních i ne zcela ideální dopravní spojení. „Například do Bratislavy se za poslední tři roky velmi zlepšila doprava. Navštívila jsem díky tomu tamní vánoční trhy,“ řekla novinářka Hunderstorferová

Na špatnou dopravu upozornil i vídeňský starosta Michael Häupl. „Bývalá východní Evropa opravdu má co dohánět. Jen za dobu, co jsem ve funkci starosty, podepsali ministři dopravy tři mezistátní dohody o stavbě silnic a přesto se dálnice do Vídně neposunula ani o metr,“ upozornil Häupl.

Tento hendikep Brna uznal i Onderka. „Bohužel rakouská část dálnice R52 bude asi opravdu dostavěna dříve, než ta naše. Zbytečně dlouho se také prodlužuje výstavba vysokorychlostní železnice. I kvůli problémům s brněnským železničním uzlem,“ přiznal primátor.