VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na magistrát chce více stran než před čtyřmi lety

Brno /AKTUALIZOVÁNO/ - Úterní den byl posledním dnem, kdy mohly strany nominovat své kandidáty do boje o křeslo ve vedení Brna. Udělalo jich to sedmnáct.

10.8.2010 9
SDÍLEJ:

Brněnský primátor Roman Onderka.Foto: DENÍK/Ondřej Surý

Sedmnáct politických stran bude chtít Brňany přesvědčit, že právě oni chtějí pro Brno to nejlepší. Tolik se jich totiž přihlásilo do úterní čtvrté hodiny odpolední. Tedy nejzazšího termínu pro podání kandidátek do říjnových komunálních voleb. Letos bude o křeslo primátora bojovat o jednoho lídra kandidátky víc než loni.

Sociální demokracii v Brně povede do voleb současný primátor Roman Onderka. „Volební program zveřejníme až na přelomu srpna a září a zároveň se pustíme do předvolební kampaně. Do té doby se nebudu blíže vyjadřovat,“ řekl Onderka. Sociální demokracie skončila v minulých komunálních volbách v Brně druhá za ODS a Onderku na post primátora dostala až koalice s lidovci, zelenými a sdružením Brno 2006.
Vítězní občanští demokraté tak přešli do opozice. To nyní bude chtít změnit starosta brněnských Bohunic Robert Kotzian, který v současném zastupitelstvu není. „Beru to jako výhodu, protože nejsem svázán politickými dohodami,“ sdělil Kotzian.

Uspět chtějí i menší strany současné koalice. Za zelené to bude místopředseda strany Martin Ander. Podle něj je výhodou kandidátky zelených to, že ji z poloviny tvoří muži a z poloviny ženy. Lidoveckou jedničkou je první náměstek primátora Daniel Rychnovský. „Chceme, aby bylo Brno významným evropským městem kultury, vzdělanosti a veletrhů,“ uvedl k programu na stránkách KDU­ČSL Rychnovský.

O hlasy voličů se bude ucházet i poslední člen současné koalice. A to sdružení, které šlo do minulých voleb pod názvem Brno 2006 – Tým Jiřího Zlatušky. Budou vystupovat pod názvem Brno 2010 a povede je Jiřina Belcredi. Zlatuška už kandidovat nebude.

Brněnská koalice v poslední době ale zažila nemalé otřesy, když se nedokázala shodnout třeba na přesunu hlavního vlakového nádraží. To jí může podle politologů uškodit. „Nebo tento spor naopak někoho vynese výš,“ myslí si brněnský politolog Michal Pink.

Další ze stran, komunisty, do voleb povede členka brněnského zastupitelstva Helena Sýkorová. Své kandidáty do boje o křeslo primátora vyslali i nováčci poslanecké sněmovny po posledních volbách. Top 09 a Věci veřejné. Za první jmenovanou kandiduje podnikatelka Irena Matonohová a Věci veřejné povede zastupitelka z brněnských Černovic Petra Quittová. Právě tyto nové strany mohou výsledky voleb zamíchat. „Výsledek totiž nejspíš ovlivní i to, jak dopadly květnové parlamentní volby,“ uzavřel Pink.

Budoucí primátor
Lídři kandidátek největších stran:

ČSSD – Roman Onderka
ODS – Robert Kotzian
KDU­ČSL – Daniel Rychnovský
SZ – Martin Ander
Brno 2010 – Jiřina Belcredi
Věci veřejné – Petra Quittová
Top 09 – Irena Matonohová
KSČM – Helena Sýkorová
Zemanovci – Lubor Pospíchal Suverenita Jany Bobošíkové – Šárka Kašpárková

O senát na jihu Moravy soupeří 35 kandidátů

Jižní Morava - Na jižní Moravě bude do čtyř senátních obvodů kandidovat pětatřicet politiků. Utkají se lékaři, starostové i sportovci.

Celkem pětatřicet kandidátů deseti politických stran bude v podzimních senátních volbách na jižní Moravě bojovat o křesla ve čtyřech senátorských obvodech. Volby v jednotlivých obvodech slibují pikantní souboje. Postaví se proti sobě lékaři, sportovci i náměstci jihomoravského hejtmana.

Spojenci v radě Jihomoravského kraje se v senátním obvodě Brno-město promění v rivaly. Do bitvy o senátorský post se do sebe pustí předsedové krajských organizací sociální demokracie a lidovců Václav Božek a Stanislav Juránek. První jmenovaný je náměstkem krajského hejtmana a druhý se jím se vší pravděpodobností stane po uzavření koaliční smlouvy, o níž strany právě nyní jednají.

Kandidáti přitom odmítají, že boj o senát ovlivní funkčnost rodící se koalice. „Nedokážu si představit, že volby způsobí jakékoliv třenice při plnění úkolů pro kraj. Žádní moji protikandidáti se nemusejí bát například osobních výpadů,“ prohlásil Božek.

Šéf jihomoravských lidovců Juránek hovoří stejně. Krajskou politiku podle něj senátní volby neovlivní. „Jižní Moravě prospěje, pokud se do senátu dostane jakýkoliv zástupce kraje. Zná místní problémy a pomůže je řešit,“ zdůraznil Juránek.

Přestože jihomoravský předseda Zemanovců Petr Rožňák nekandiduje v Brně, kde žije, ale na Blanensku, chce sázet na znalost místních poměrů i on. „Pochází odtud moje rodina. Region dobře znám,“ prohlásil Rožňák.

Do boje o senát míří se zkušenostmi z regionální politiky také starostové. Těch kandiduje celkem sedm. „V komunální politice pracuji dvacet let a myslím, že pro práci senátora je to velmi dobrá kvalifikace,“ věří si třeba starosta Sloupu a kandidát Věcí veřejných na Blanensku Josef Mikulášek.

Kandidáti z čela obcí zdůrazňují především nepoměr v množství peněz, které od státu dostávají malé vesnice a města. „U nás je takových dědin spousta. Pro jejich starosty je třeba důležitým tématem zákon o určení daní,“ připomněl starosta Strážnice a kandidát TOP 09 na Hodonínsku Risto Ljasovský.

Vedle starostů jsou mezi kandidáty hojně zastoupeni i lékaři. Hned tři se utkají o Brno-venkov. Obhájce postu, občanského demokrata Stanislava Julínka, vyzve sociální demokrat Jan Žaloudík i komunista Vojtěch Adam. „Tématem volby nebude jen zdravotnictví. To bude jen jedno z mnoha,“ slibuje Adam.

Pokud se dostane do senátu onkolog Žaloudík, může se v něm potkat s Jiřím Vorlíčkem, který ho letos na jaře propustil z Masarykova onkologického ústavu. Vorlíček jde totiž do voleb v obvodu Brno-město v dresu TOP 09. „V minulosti jsme spolupracovali na několika projektech. Teď už si asi nemáme co říct,“ přiznává Žaloudík.

Podle brněnského politologa Stanislava Balíka strany dosazují lékaře jako své kandidáty záměrně. „Lidé jim věří. Titul MUDr. znamená automaticky jisté hlasy navíc,“ připomněl Balík. Podobný efekt podle něj už není jistý u známých sportovců. Ti přitom kandidují na Blanensku. Tam se utká sociální demokrat cyklista Jozef Regec a občanský demokrat a bývalý prvoligový fotbalista Karel Jarůšek. „Vedle podpory sportu chci na Blanensku pomoci i v řešení sociálních problémů,“ odmítl své jednostranné zaměření Jarůšek.

Kdo se s kým utká
Příklady některých zajímavých protikandidátů:

Obvod Brno­-město
náměstci jihomoravského hejtmana Václav Božek (ČSSD)
a Stanislav Juránek (KDU­ČSL)
Obvod Brno­-venkov
lékaři Stanislav Julínek (ODS), Jan Žaloudík (ČSSD) a Vojtěch Adam (KSČM)
Obvod Blansko – sportovci
Karel Jarůšek (ODS) a Jozef Regec (ČSSD)

Staré strany se utkají s novými. Strach nemají

Brno – Do voleb do zastupitelstev zasáhnou nové strany. Staré se jich nebojí, i když podle politologa mohou výsledkem zamíchat. Úterek byl posledním dnem pro odevzdání kandidátek nejen do voleb do senátu a zastupitelstva magistrátu, ale také do zastupitelstev jednotlivých městských částí. O jednotlivé radnice se ucházejí stávající starostové i úplní nováčci.

Do komunálních voleb zasáhne i nová strana Top 09. Kandidátky postavila v šestadvaceti městských částech. „Chceme zopakovat výsledek, kterého jsem dosáhli letos na jaře ve volbách do poslanecké sněmovny,“ sdělil lídr Topky v Brně-­střed Pavel Urubek. Podle něj zvolí strana stejnou cestu, jakou se Top 09 ubírá v celostátní politice. „Chceme větší průhlednost ve všech oblastech správy, ať je to zadávání zakázek, nebo třeba schvalování vyhlášek,“ vysvětlil Urubek.

Dalším nováčkem jsou v Brně Věci veřejné. Zasáhnou do voleb ve dvanácti městských částech. „Kromě Brna­střed jsme nasadili kandidáty také v brněnských Kohoutovicích, Žabovřeskách, Králově Poli nebo v Komíně,“ informoval volební manažer Věcí veřejných Pavel Kolář.

Křeslo starosty největší městské části Brno­-střed bude obhajovat občanský demokrat Libor Šťástka. „Konkurence v podobě nových stran se nebojíme, naopak ji vítáme,“ řekl Šťástka. Podle něj můžou nové strany z pravé části spektra pomoct ODS prosadit stejné cíle. „Středu města chybí hlavně parkovací dům a situace už je neudržitelná,“ dodal Šťástka.

Nejasný výsledek

Jeho soupeř ve volbách Pavel Sázavský, který kandiduje ve stejném obvodu za ČSSD, se nových stran také nebojí a chce se soustředit na vlastní práci. Podle něj je město často papežštější než papež, když například přehnaně lpí na dodržovaní vyhlášky krajské hygienické stanice o hlukových limitech. „Třeba velká cena a podobné události si větší propagaci například na náměstí Svobody zaslouží,“ sdělil Sázavský. Dodal, že oficiální program sociální demokraté ještě neschválili, čekají s tím na září.

Kromě parlamentních stran se o hlasy voličů budou ucházet i místní sdružení. Jedním z nich je sdružení Královopolští Patrioti bývalého starosty Králova Pole René Pelána. „Jdeme do voleb s tím, že chceme vyhrát. Program zveřejníme až v září. Budeme spolupracovat s kýmkoliv s výjimkou komunistů,“ sdělil Pelán. Nevyloučil tak, že po volbách je ochoten spolupracovat i s královopolskou ODS, která ho letos z funkce starosty odvolala.

Podle politologa Michala Pinka mají brněnské komunální volby několik zvláštností. „Jsou to takzvané druhořadé volby. S tím se pojí menší zájem voličů a to se může promítnout do celkového výsledku,“ vysvětlil Pink. Výsledky voleb jsou podle něj jen velmi těžko předpověditelné. „Lidé volí vlastně ve dvou volbách současně, do městských částí a na magistrát. Ale obě hlasování nemusejí dopadnout vůbec podobně,“ řekl Pink. Jak uvedl, obecně platí, že výsledek ovlivňují volby předchozí. „Zvlášť když následují krátce po sobě, jako teď v říjnu,“ řekl Pink. Dobrý výsledek malých stran se tak podle něj může opakovat.

MICHAL FILÍPEK
PETR JEŘÁBEK

Proniknou nové strany do vedení radnic?

Ano

41 %

Ne

59 %

Hlasovalo: 58

Anketa byla ukončena

10.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
15

Doprava v Brně v roce 2050? Sdílení cest, o pětinu méně aut, tvrdí plán mobility

Fotbalisté Zbrojovky v posledním podzimním utkání nejvyšší soutěže remizovali na domácím trávníku s Karvinou 1:1.

Špílmachr Zavadil se vrátil do Teplic, kde se před rokem vážně zranil

AKTUALIZOVÁNO

Kometa mlčela i po mstě Pöpperleho, na Spartě padla 0:4

Praha, Brno – První díl trilogie se soupeři ze špičky extraligové tabulky hokejistům Komety nevyšel. Na ledě pražské Sparty v nedělním 48. extraligovém kole prohráli 0:4 a nenavázali na páteční domácí výhru proti Pardubicím.

Kordis chystá elektronické jízdné pro celou jižní Moravu. Nejdřív už příští rok

Jižní Morava – Skoro čtyřiadvacet tisíc cestujících v brněnské hromadné dopravě už prostřednictvím platebních karet používá elektronické předplatní jízdenky, takzvané šalinkarty. Koordinátor jihomoravské dopravy Kordis usiluje o to, aby si elektronické jízdenky mohli pořizovat lidé v celém kraji. Nejdřív to ale bude až v příštím roce.

Divoká bitka. Před nádražím se poprala desítka lidí, měli i teleskopické obušky

Brno - Teleskopické obušky, dva lehce zranění mladíci a dva v policejní cele. Rvačku asi deseti lidí, ke které došlo na brněnském hlavním nádraží, šetří od pátečního večera policisté.

Verbíři se protančili na mezinárodní festival

Moravské Knínice /REPORTÁŽ/ – Co se stalo kdysi, v tem strážnickém lesi, zpívá dvojice vystupujících verbířů v doprovodu cimbálové muziky a sokolovna plná lidí v tichosti sleduje, jakými kroky ji o chvilku později překvapí dva mladí muži, jak píseň i jejich kroj napovídá, původem ze Strážnice. Ti vystupují na Soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, kterou pořádá v sobotu večer soubor Kyničan z Moravských Knínic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies