Sběrná střediska chtělo postavit po jednom pro severní, jižní, západní a východní část Brna. „Jenže pro tyto čtyři velké stavby jsme nenašli potřebné plochy,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí brněnského magistrátu Martin Vaněček.

Plocha pro jeden ekodvůr schopný vyhovět současným parametrům je minimálně tři tisíce metrů čtverečních. A ty město nevlastní. Výkupy pozemků pak narážejí na přemrštěné požadavky jejich majitelů. I z obavy dalšího navýšení ceny proto město lokality nezveřejňuje. Známý je ale plán postavit ekodvůr v Sochorově ulici. „Připravujeme také další v Kulkově ulici,“ poznamenal náměstek primátora Ladislav Macek.
Podle něj naráží projekt také na nedostatek peněz na stavbu. „To jsou investice v řádech milionů korun, které teď město těžko hledá. Bez dotací to zřejmě nezvládneme. Ale tohoto plánu se stále zcela nevzdáváme,“ poznamenal Macek.

Jako náhradu za nejistou stavbu obřích ekodvorů hodlá město vylepšit šest stávajících zařízení. „Máme už projednané stavební povolení. Modernizace je ale opět otázkou peněz. Přijde nás na pět a půl milionu korun,“ řekl Vaněček. Úpravy sběrných středisek se budou týkat především doplnění modernějšího vybavení. Například dostavěním sociálního zařízení. „Pro sběr starých baterií je nutné mít v ekodvoře zavedenou teplou vodu, která je potřeba při jejich likvidaci,“ uvedl náměstek Macek.

Úředníci přesto přiznávají, že ani modernizované ekodvory plánovanou čtveřici obřích nenahradí. „Zájem lidí si žádá velká střediska. Ale snažíme se dělat, co můžeme. Už teď například přibyla nová služba v Líšeňské ulici,“ řekl Vaněček. Představitelé městských částí vítají alespoň tuto pomoc. „Zájem o služby dvoru v Hapalově ulici je poměrně velký. Jezdí tam lidé i z okolních částí na severu Brna jako Jehnice či Ivanovice. Zaměstnanci dvora je občas musí posílat jinam,“ řekl řečkovický starosta Marek Viskot. I přes využívaný ekodvůr se Řečkovičtí musejí potýkat s černými skládkami. „V rozpočtu máme na likvidaci černých skládek každoročně desítky tisíc korun,“ zdůraznil Viskot.

Rozšiřovat se má také dvůr v Bohunicích v Ukrajinské ulici. „Máme už projekt na jeho přemístění do ulice Kamenice, kde je pro něj vhodnější místo. Ale vše brzdí restituční problémy,“ poznamenal bohunický starosta Miloš Vrážel.
I on si postěžoval, že přestože mají lidé ekodvůr pár metrů od bytů, stále zakládají černé skládky. „Každý měsíc likvidujeme skládky u kontejnerových stání. Jsou tam skříně, odpad po rekonstrukcích koupelen a další velký odpad. Lidé si už asi zvykli, že to odvážíme,“ povzdechl si Vrážel.
Neukázněnost lidí potvrzují brněnští strážníci. „Loni jsme přišli na 1831 skládek. V každém revíru proto minimálně jednou měsíčně nové skládky hledáme a snažíme se zjistit, kdo je založil. Lidem hrozí pokuta až padesát tisíc,“ upozornil mluvčí městské policie Jakub Ghanem.
Lidé podle něj vyhazují prakticky cokoliv. „Našli jsme ledničky i s jídlem, celý interiér auta, záchodové mísy či válendy,“ vypočetl Ghanem.