VYBERTE SI REGION

Brno muselo opustit dvacet tisíc Němců

BRNO - Divoký odsun bez řádného zákona organizoval Národní výbor a Revoluční gardy. Němce zabíjela hlavně úplavice

30.5.2007
SDÍLEJ:

Fotografie z Muzeua bezpráví povýšeného na zákon Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Je předposlední květnový den roku 1945 a tisíce brněnských Němců se houfují před domy. Později zamíří na Vídeňskou ulici, kde začne padesát kilometrů dlouhý pochod. Mnozí jej nepřežijí.

Na dvaašedesát let staré události přišli včera na Mendlovo náměstí zavzpomínat brněnští studenti. Mělo jich být patnáct, přišli ale jen dva. „Před půl rokem nás napadlo, že bychom si ten pochod mohli zopakovat. Vyrazíme až do třicet kilometrů vzdálených Pohořelic, kde první část pochodu skončila. Je dobré si takové věci připomínat,“ říká organizátor Jaroslav Ostrčilík.

S ním souhlasí také další účastnice pochodu Michaela Kravalová. „Hodně jsem si o tom nastudovala. Vím, že to nebyl pochod smrti, kde by lidi někdo střílel. Fakt ale je, že mnoho lidí zemřelo na následky vyčerpání a nemocí,“ řekla Kravalová.

Pochod nařídil národní výbor v Brně dvacátého devátého května. Všechny ženy a muži mezi čtrnácti a šedesáti lety se museli vydat na pochod. Práceschopní muži v Brně zůstali, aby odstraňovali válečné škody. Někteří z účastníků květnových událostí si myslí, že byl odsun oprávněný.

„Nikdy jsme nechtěli Němce vyhubit, zatímco oni to veřejně vyhlásili. Jejich odsun byla nutnost,“ myslí si Boris Morávek z Konfederace politických vězňů. Podle Vojtěcha Halámka, který v roce 2002 založil v Ivančicích Muzeum bezpráví, byl odsun Němců naopak nespravedlivý. „Kdo byl exponován v nacistické straně, byl už dávno za horami. Zůstali tady jen obyčejní lidé, kteří tu bydleli odjakživa. Ti ztratili domov,“ myslí si Halámek. Podle něho je typickou ilustrací nespravedlnosti případ Vilhelmine Sammstag. Její manžel byl jako žid zavřený v Terezíně. Když se vrátil, byl umístěn do pracovního tábora a jeho žena odsunuta.

„Po válce se stávaly přehmaty, to je jisté. Ale většina obyvatel se radikalizovala. Dobře si pamatuji, jak na nás němečtí sedláci házeli kameny,“ vzpomíná člen Konfederace Oldřich Čapka.

Českou odplatu za příkoří řídily Revoluční gardy. „To byla absolutní spodina, většinou dělníci ze Zbrojovky. Běžně na zajatce používali biče,“ vzpomíná František Křivka z Konfederace politických vězňů.

Podle sudetoněmeckých historiků byli lidé cestou vražděni v tisících. Čeští si ale myslí něco jiného. „Bezpečně víme, že pár set lidí zemřelo na úplavici v táboře v Pohořelicích. Při pochodu také nikdo nehleděl na potřeby lidí a jistě byly jeho podmínky kruté. Ale srovnávat to s pochody z koncentráků není možné,“ řekl historik Jiří Pernes.

30.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Zdrogovaný řidič ujížděl před policisty. Zastavila ho až betonová překážka

Brněnsko – Zběsilá jízda autem, honička pěšky a konec v poutech. Tak vypadal čtvrteční policejní zákrok vůči řidiči auta Ford Focus.

Brno láká na noc vědců. Vyškovský dinopark zase na ještěry pod rouškou tmy

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ – Na jednu noc se stát vědcem a objevovat. Třeba se ponořit do tajů šifrování textů nebo se zorientovat při živelné pohromě. To lidem nabídne letošní Noc vědců. Program připravilo několik institucí.

Nejlepší architektonický počin v kraji? Hlasujte v naší anketě

Jižní Morava /ANKETA/ - Česká komora architektů v letošním roce vyhlásila první ročník České ceny za architekturu. Její cíl je zejména zhodnocení domácí architektonické produkce. Do soutěžní přehlídky se přihlásilo téměř pět stovek děl. Mezinárodní porota poté do užšího výběru nominovala třiašedesát děl, včetně devíti zástupců z jižní Moravy. „Hodnotitelé ze všech nominovaných poté vyberou pět až deset nejlepších. Kdo zvítězil, se všichni účastníci dozví v listopadu na slavnostním vyhlášení," uvedla mluvčí České komory architektů Zuzana Hošková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies