Srpen znamená pro děti poslední prázdninové dny, pro dospělé první láhve burčáku. Na některých místech je už teď k dostání.

Některé vinné odrůdy jako je Irshai Oliwer už jsou totiž zralé. Veltlín zelený nebo Ryzlink vlašský přijdou podle vinařů na řadu nejpozději do čtrnácti dnů. „Burčák prodáváme už od minulého čtvrtka. Zatím máme první odrůdy Irshai Oliwer. Do čtrnácti dnů budeme prodávat i hutnější odrůdy, jako jsou Ryzlink vlašský nebo Veltlín zelený. Lidé dávají nejčastěji přednost právě těmto aromatickým odrůdám,“ pochlubil se Alois Oujezdský z vinotéky v Boskovicích na Blanensku.

Právě to, že některé odrůdy letos uzrály brzy, lidé burčáku příliš nedůvěřují a s jeho nákupem zatím váhají. „Burčák piji, ale beru ho jedině od známého, který má vinohrad. Nedůvěřuji totiž podivné žluté tekutině, kterou prodávají u silnice. Podle mě je to zkvašený jablečný mošt. Vždyť většina vinařů ještě nesklízela hrozny,“ myslí si například Roman Borovec z Brna.

Jeho slova potvrzuje i Miroslav Hovorka z Valtic na Břeclavsku. „Loni to bylo naopak v pohodě, všichni věděli, že hrozny už zrají, a hodně nakupovali,“ vzpomíná na loňskou sezonu Hovorka. Podle zákona se burčák smí prodávat už od prvního srpna. „Letos se ale začal prodávat až od poloviny měsíce,“ upozornila zástupkyně mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce v Brně Alena Hegerová. Inspekce už začala burčák kontrolovat a odebrala už i první vzorky. „Hlídáme hlavně prodejce u silnic a stánkaře,“ řekla Hegerová.

Špatný burčák je ten, který lidově řečeno přešel, což znamená, že už několikrát dosáhl maximální hodnoty alkoholu. Do takového burčáku přidají pak vinaři cukr, aby byl k pití. „O jiných metodách některých prodejců se neodvažuji spekulovat. Důležité je vědět, že špatný burčák má tmavou barvu a sedlé kaly,“ informoval Dan Bárta ze Sdružení vinařů Čtvrtečník z Čejkovic na Hodonínsku.

Přidávat cukr do burčáku je ale zakázané, stejně jako ředit ho vodou. Nejdůležitější však je, odkud hrozny pocházejí. „Pokud je totiž nápoj označen slovem burčák, musí být pouze z domácích hroznů. Když ho vinaři vyrobí z hroznů odjinud, musí ho prodávat jako částečně zkvašený hroznový mošt,“ vysvětlila Hegerová.

Vinař Miroslav Martinásek z Hostěrádek­-Rešova si nemyslí, že by burčák, který už teď nabízí někteří prodejci, byl nekvalitní. „Dnes už si nikdo nedovolí prodávat špatné zboží. Kontroly jsou velmi časté. Burčák z některých raných odrůd může být velmi dobrý,“ míní Martinásek.

S burčákem zatím otálejí například vinaři na Znojemsku. „Letos budeme k jeho výrobě sbírat Müller Thurgau. Hlavní sezona ale začne až za čtrnáct dnů. Po tradičním znojemském vinobraní,“ řekl znojemský vinař Jiří Hort.

Podle sklepmistra Modrého sklepa Nový Šaldorf Antonína Koníčka vypadá zatím úroda dobře. „Sluníčka byl dostatek, přes léto i pršelo. Sklizeň by měla být kvalitní,“ dodal Koníček.