Podle trestního oznámení radnice se zatím nepodařilo vyjasnit největší položku na seznamu, kterou je dvaadvacet milionů. „Jsou to peníze, na které neměla společnost dle smlouvy nárok. Dá se říct, že je někdo ukradl. Nechci však nikoho obviňovat jmenovitě,“ uvedl starosta městské části Brno – sever Leo Venclík.

Téměř čtrnáct milionů si měli zaměstnanci rozdělit na mimořádných odměnách. Dalších osmdesát milionů si vyfakturovala společnost v letech 2001 až 2007 za úklid domů a chodníků. Zbytek peněz si rozdělili domovníci. Alespoň tak to tvrdí vedení městské části v trestním oznámení.

Ekonom Ondřej Moravanský nad tím jen nevěřícně kroutí hlavou. „Že by se opravdu někde ztratilo tolik peněz a přišlo se na to až s takovým odstupem času je opravdu velmi nezvyklé. Pokud se to stalo, musely naprosto selhat vnitřní kontrolní mechanizmy“ uvedl Moravanský.

Podle Venclíka je jedinou možností chyba ve smlouvě, která byla příliš výhodná pro Bytasen a umožnila někomu ze společnosti peníze vzít. „Bytasen se totiž staral o byty dosti samostatně. Byl zřízen účet, na který chodily peníze a zároveň i výplaty a odměny pro zaměstnance Bytasenu. Ten spravovala firma. Městská část se o jejich hospodaření příliš nestarala. Audity, které probíhaly, kontrolovaly pouze materiály, které měla radnice k dispozici od Bytasenu,“ uvedl Venclík.

Potvrzuje to i vedoucí Odboru interního auditu a kontroly magistrátu Pavel Vavřík. „Smluvní vztahy mezi firmami a městskými částmi jsou prověřovány na základě dokladů, které má městská část k dispozici. Kontrolu hospodaření u soukromých firem nejsou pracovníci magistrátu oprávněni provádět,“ informoval Vavřík.

Ředitelka Bytasenu a jednička kandidátky za ODS Sabina Tomíšková bere obvinění jen jako politický útok před blížícími se komunálními volbami. „Je to snaha pošpinit mé jméno a jméno společnosti. Politický útok. Nic víc.“ prohlásila Tomíšková.

V současné době se stará o majetkový fond městské části 1. městská správní, která tvrdí, že podobná věc se u nich nikdy nemůže stát. „Nemáme žádný účet, na který by chodily platby od nájemníků. Nechali jsme zřídit pouze účet, kam posílá radnice odměny a také jeden provozní, ke kterému mají přístup pracovníci naší firmy i bytového odboru z Brna – sever,“ uvedl obchodní ředitel Tomáš Kreisl.a provozním účtu společnosti 1. městská správní jsou dva miliony korun, se kterými mohou zaměstnanci manipulovat a vyřizovat tak rychleji menší zakázky. „Každý týden však dáváme seznam objednávek bytovému odboru. O těch menších rozhodujeme sami, ty větší musí odsouhlasit příslušný úředník. Když částka na účtu klesne asi na čtyři sta tisíc korun doplní úřad peníze zase na částku dva miliony. Takže je tu několika stupňová kontrola financí, které využíváme,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Tomáš Kreisl. Systém kontroly v Bytasenu byl podle něj nedostačující.

Tomíšková však jakékoliv pochybení popírá. „Každý krok, který jsme udělali, byl v souladu se smlouvou. Je to jen útok,“ uvedla Tomíšková.

Také její stranický kolega a šéf jihomoravských Občanských demokratů Jiří Kadrnka si myslí, že je to jen útok na členy strany s cílem zdiskreditovat je před volbami. „Od načasování, přes ohromnou částku, která má šokovat až po vytáčky o zveřejnění, se jedná podle mě jen o mstu za to, že Venclík není na kandidátce. Pokud se peníze opravdu ztratily, dokazuje to jen neschopnost některých lidí na radnici,“ uvedl Kadrnka.

Venclík se obhajuje tím, že neexistovala pravidelná kontrola, která by odhalila únik peněz dřív. „Zpronevěru ukázal až poslední audit v listopadu 2008. Přípravy trvaly dlouho proto, že jsme si chtěli být svými tvrzeními jistí. Neradi bychom obvinili někoho z něčeho, co nespáchal,“ vysvětlil Venclík.

Nejasné platby
odměny 14 601 240 Kč
peníze, o kterých nikdo neví, kam zmizely 22 410 000 Kč
pravidelný úklid domů a chodníků 79 823 344 Kč
činnost domovníků 2 450 143 Kč
Celkem 119 284 727 Kč

HELENA ČTVRTEČKOVÁ