Tvrdí také, že zastupitelé si při nedávném hlasováním odsouhlasili prodej právě těch domů, ve kterých sami žijí. Většinu dalších žádostí odmítli.

O seznamu bytů určených k privatizaci rozhodli zastupitelé minulý týden. Její postup kritizuje například Petr Vernýř, který se jednání zúčastnil. „Je podivné, že jednotlivé domy ve kterých zastupitelé bydlí si sami doporučili pro privatizaci, zatímco ostatní ne. Vypadá to, jako by si chtěli byty výhodně koupit a pak je prostě prodat za tržní ceny,” uvedl Vernýř.

Radnice však jakékoliv nesrovnalosti popírá. „Máme jednotný klíč pro přidělování bytů do privatizace. Nyní jsme doporučili pouze ty, jejichž uživatelé už založili společná družstva vlastníků jednotek. Další byty, o které mají jejich uživatelé zájem, zařadíme do privatizace až v roce 2014,” uvedl starosta Kohoutovic Petr Šafařík.

Právě v polovině tohoto roku totiž kohoutovická radnice splatí úvěr, který si vzala v roce 2001 na opravy veškerých svých domů. „Některé z nich domy ještě slouží jako zástava tohoto úvěru. Do privatizace je tak chceme dát, až ho splatíme,” vysvětlil starosta.

Postup radnice kritizuje i opozice „Už na zářijovém jednání zastupitelstva jsme koaliční návrh dokázali stáhnout z jednání. Bohužel teď v listopadu už prošel, i když si myslím, že byl nedodělaný. Stále nechápu, proč se některé byty prodávají a další ne,” uvedl opoziční zastupitel za TOP 09 Jaroslav Kalousek. I jeho byt však nyní posílá radnice do privatizace. „Nabídnou mi ho ale až v roce 2014. Nechápu to, když polovina bytů v našem bloku bude zprivatizována už nyní a další až později. Ty pak už magistrát ale prodá za zcela jiných podmínek,” sdělil Kalousek.

Se způsobem privatizace není spokojená ani Jana Konečná z občanského sdružení Pro Kohoutovice. „Zatím radnice prodala jen třináct procent bytů. Přitom je lidé chtějí a sami do nich byť jen nájmem vlastně investují. Ten navíc má v dalších letech stoupat,” sdělila Konečná.

Starosta Šafařík však tvrdí, že nájmy výrazně neporostou. „V současnosti lidé platí 50 korun na metr čtvereční měsíčně. To si může dovolit většina lidí a my zatím nepotřebujeme tuto částku zvyšovat. Navíc lidé často nechtějí byty zprivatizovat. Na jejich nákup by v současnosti neměli peníze,” vysvětlil Šafařík.

Spory mezi radnicí a nespokojenými Kohoutovickými zatím vyvrcholily právě na posledním zastupitelstvu. „Bylo svolané mimořádně. Nejspíš proto, aby se o něm dozvědělo co nejméně lidí. I tak jsme se samozřejmě chtěli veřejného jednání zúčastnit. Bohužel nám to radnice neumožnila, nevešli jsme se prostě do sálu. Lidé se tak nemohli vyjádřit k projednávaným bodům, a to je zcela nemyslitelné a protizákonné,” uvedla Konečná.

Podle starosty Šafaříka však nenastal při zastupitelstvu vážnější problém. „Uznávám, že tam bylo poněkud těsněji a mohli jsme zajistit důstojnější prostory. Nepočítali jsme s tím, že dorazí tolik lidí. Všichni ale prostor k diskuzi dostali, jednali jsme několik hodin,” sdělil Šafařík.