A právě první ročník mistrovství České republiky žáků tohoto oboru se v pátek uskutečnil v Brně. Zúčastnila se ho i sedmnáctiletá Barbora Papežová z Vrbice na Břeclavsku.

„Máme za úkol z dřevěného rámu vyrobit taburety. Musíme na něj připevnit výplň a pomocí hřebíčků i potah. Hotové výrobky nakonec získá dětský domov ve Vranově,” vysvětluje dívka, kterou čalounictví bavilo už od útlého věku.

„Věnuje se mu i moje máma, proto pro mě bylo jednoduché rozhodnout se na jakou školu jít. Vybrala jsem si učiliště v brněnských Bosonohách, kde tento obor vyučují,” říká dívka.

O své budoucnosti má také jasno. „Doufám, že bude místo u mámy v práci, ráda bych nastoupila tam. Už před školou jsem jí často pomáhala, čalounictví mě zkrátka baví a chci se jím i živit,” vysvětluje.

O odbornou péči o nábytek mají podle ní lidé stále zájem. „Je přece mnohem lepší nechat si opravit starou pohovku, kterou máte oblíbenou, než si zvykat na zcela novou. Byť ve velkých řetězcích se dá nový nábytek sehnat za nízké ceny, kvalitou se určitě nevyrovná tomu staršímu. A křeslo, které má jen odřené potahy přece může sloužit další desítky let,” říká Papežová.

Stoupající zájem je i o její učební obor. „ Například u nás na škole jsem sice ve třetím ročníku pouze s jednou spolužačkou, do prvního ale letos nastoupilo hned osm nových učňů. Není to nijak fyzicky náročná práce a po člověku zůstanou nějaké hodnoty,” uvádí dívka.

Podle ní má kvalitní čalouník vliv i na lidské zdraví. „Špatně odvedená práce může lidem způsobit například bolesti zad. Každý polštář musí dobře sedět a být i kvalitně přišitý, aby se neměnil jeho objem,” vysvětluje Papežová.

A to, že zrovna ona dobrou čalounicí bude, také potvrzuje. Včerejší první ročník mistrovství totiž se svým spolužákem Radkem Havlíčkem vyhrávají.