Ředitel Galerie hlavního města Milan Bufka se nechal slyšet, že Krumlov je pro něj definitivně uzavřená kapitola. Představitelé města připravují další jednání o budoucnosti zámku. Starosta Tomáš Třetina chystá návrhy, které předloží městským zastupitelům.

„Je mi smutno a zůstává ve mně ohromná pachuť. Epopej z Moravského Krumlova odjíždí poté, co jsme prohráli v boji, který jsme vedli čestně, slušně a v mezích stanovených zákony České republiky, “ řekl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Pro Krumlov podle něj ztráta Muchova cyklu znamená začátek nové kapitoly života města. „Přemýšlel jsem nad tím, že je to snad největší změna od druhé světové války. Z okna vidím silnici na průtahu městem, kterou jsme nedávno opravili, poprvé od války. A po válce přišla do Krumlova také Epopej,“ hledal srovnání Třetina.

Ředitel pražské galerie Milan Bufka dal najevo, že v jeho knize je Moravský Krumlov už jednoznačně uzavřenou kapitolou. „Historie Slovanské epopeje v Moravském Krumlově skončila. V současné době s ním nijak nepočítáme,“ uvedl Bufka.

Výstava se zpožděním

Potvrdil současně, že plátna míří do Velké dvorany Veletržního paláce. Ovšem dlouho ohlašovaná a odkládaná výstava začne zřejmě s dalším zpožděním.

„Dvoranu jsme převzali až prvního listopadu. Musíme tam zařídit vytápění, klimatizaci a nainstalovat nosné rámy. Přípravné práce chceme zvládnout do konce roku, výstava však začne zřejmě až v lednu. Plánujeme ji na dva roky. Během příštího roku pak očekávám o Epopeji další diskuse,“ dodal ředitel.

Předmětem debat bude mimo jiné trvalé umístění Muchova monumentálního cyklu. „Na stole také pořád leží žádost o zapůjčení pláten na výstavu do Tokia, o které musí Praha rozhodnout,“ připomněl Bufka.

Starosta Třetina se naopak znovu přihlásil k rozpracovanému záměru obnovy a rozšíření výstavních prostor na zámku. „Zda se ovšem podaří, za současného vedení Prahy a její galerie, Epopej do opravených prostor vrátit, v tuto chvíli ovšem netuším,“ připustil první muž krumlovské radnice.

Představitelé města současně začínají dávat na papír plány na to, jak v příštích letech Moravský Krumlov prezentovat. A na co do města návštěvníky zvát, když na zámku Epopej nejméně dva roky nebude. „Začíná nové období života města a bude trvat nějaký čas, než se vše usadí. Máme několik nápadů a plánů, které chceme rozvíjet. Sbírám k nim relevantní podklady a pak je předložím k rozhodnutí zastupitelům města,“ naznačil starosta Třetina.

Inspiraci Krumlovští hledají v historii města.

„Po tři století byl Krumlov a zdejší zámek spojený s rodem Lichtenštejnů, v Krumlovském lese je význačné archeologické naleziště. To jsou některé ze zdrojů inspirace, kterými se nyní zabýváme,“ dodal starosta.

Představitelé Incheby jsou se zástupci města v kontaktu a situaci zatím spíše sledují. „Pro nás odvoz pláten fakticky žádnou změnu neznamená. Pokračujeme ale s jihomoravským hejtmanem a představiteli Krumlova v jednáních o rekonstrukci zámku. Opravy budou velmi nákladné, proto je zřejmé, že se neobejdou bez využití různých grantů a fondů,“ řekl markentingový ředitel pražské Incheby Radovan Ježovič.