Místo bezmyšlenkovité střelby do vojáků žhaví mozkové závity pokládáním černých nebo bílých kamenů. Řeč je o dětech školou povinných, které o víkendu přijely měřit svou inteligenci do brněnských Bohunic. V tamní škole v Arménské ulici se totiž konalo šestnácté Mistrovství České republiky žáků a juniorů v go. Hře, která patří k nejstarším na světě.

„Klání se zúčastnilo bezmála třicet dětí. V go není nikdo favoritem, protože na hru vlastně neexistuje ani žádný fígl. Možností je totiž více než je počet atomů ve vesmíru,“ řekl organizátor akce Bohuslav Zmek. Přesto má go podle něj velice jednoduchá pravidla. Během několika minut se je prý naučí i malé děti. „Dva hráči střídavě pokládají hrací kameny na desku, která vypadá jako čtvercová síť. Cílem je ohraničit si co největší území a zároveň obklíčit co nejvíce soupeřových kamenů,“ přiblížil Zmek pradávnou hru.

Pravidla hry sice znějí jednoduše, ale variant k vítězství je nesčetně mnoho. Na rozdíl od šachů, které se naučily hrát i počítače. Ty pak dokonce obehrály i takového šachového velmistra, jakým je Garry Kasparov. U go se zatím umělé inteligenci nejlepšího hráče nepodařilo obehrát.

Mladí hráči svou taktiku odmítali prozradit. Už kvůli tomu, že by na ni mohl soupeř přijít a snížit jim tak šance na výhru. „Go hraji na průsečíky. Hlavně se snažím obklíčit co největší plochu,“ stručně shrnul svou metodu například třináctiletý Lukáš Podpěra. Ke hře ho přivedl otec. „Jeho spolužačka měla kroužek s go a hra mě zaujala. Táta byl dřív lepší, ale teď už ho s přehledem porážím,“ pochlubil se Podpěra.