„Žádost o vydání územního rozhodnutí nesplňovala požadavky stanovené vyhláškou. Stavební úřad se nedočkal jednoznačného stanoviska týkajícícho se statické bezpečnosti stavby. Přesto územní rozhodnutí na umístění nástavby na dům Húskova 6, 8, 10 vydal,“ shrnula hlavní důvody svého rozhodnutí vedoucí magistrátního odboru územního a stavebního řízení Eva Řehořková.

Argumentovala především tím, že příslušný spis obsahuje několik různých znaleckých posudků se zcela rozdílnými závěry. „Závěry znaleckých posudků jsou zcela vágního charakteru a neobsahují jednoznačnou odpověď na zásadní otázku možnosti narušení statiky domu, zvláště když se jedná o budování nástavby při plném obsazení domu uživateli bytových jednotek,“ upozornila Řehořková.

Narušení statiky je také hlavní příčinou obav, které kvůli záměru firmy Cooptel mají obyvatelé domu. „Dům má špatnou statiku, teď se objevily i praskliny na chodbě. Jsme rádi, že nám magistrát dal alespoň částečně za pravdu, ale pořád máme strach o svoje životy. Většina lidí totiž je v bytech po celý den,“ řekl člen Sdružení nájemníků Húskova 6, 8, 10, který si nepřál zveřejnit své jméno. Sdružení založili nájemníci kvůli plánované nástavbě už minulý rok.

Zástupci firmy se zatím k rozhodnutí úřadu vyjadřovat nechtějí. „Magistrát vydal stanovisko, které však není pravomocné. Nedá se tedy říct, že je územní rozhodnutí zrušené. Jsme připraveni proti němu podat odvolání,“ nastínil jen stručně další postup firmy Cooptel manažer projektu Pavel Vokřínek.

Dokud zrušení územního rozhodnutí nebude definitivní, stále platí. A firma Cooptel jej využívá a ve stavbě svižně pokračuje. „Dělníci teď sundávají pokrytí střechy,“ upozornil nejmenovaný obyvatel domu. Podle něj stačilo jen málo aby se objevily problémy. „Stačily dva prudší deště, aby byl dům celý podmáčený. Voda vyplavila pět pater včetně suterénu,“ postěžoval si.

O kauze informoval Brněnský deník Rovnost už letos v únoru. Obrátili se na něj totiž obyvatelé domu, kteří se střešní nástavby obávali. „Před dvaceti lety nám řekli, že budova má špatné podloží, posouvá se a padá na stranu. Dokonce hrozilo, že se budeme stěhovat. Nechci, aby nám pak dům spadl na hlavu,“ svěřila se tenkrát Alena Holková.

I přes výhrady obyvatel se ale černovičtí zastupitelé rozhodli, že stavební úpravy nad domem povolí. „Vybrali jsme společnost Cooptel, která nástavbu postaví, a pak jsme zajistili všechny potřebné posudky. Podle geologického průzkumu a statistického rozboru je vše v pořádku,“ podotkl místostarosta Černovic Ludvík Kadlec.

Zmíněný posudek však lidé z domu zpochybňovali. „V suterénu před časem přibyly další byty. Dělníci tam kvůli tomu řezali panely a statika domu se změnila. Podle rozhodnutí brněnského magistrátu měl navíc statik navštívit a prozkoumat všechny byty. To ale neudělal,“ tvrdil obyvatel domu Miroslav Luňák. Za svá slova si pak v březnu vysloužil trestní oznámení pro pomluvu od manažera Cooptelu Pavla Vokřínka.

Ze sporu ale vyšel jako vítěz. „Trestní oznámení na člena našeho sdružení Miroslava Luňáka policie odložila. Bylo to předem jasné, jen citoval zprávy statiků,“ řekl výše citovaný zástupce sdružení nájemníků.