Mušketýři i dělostřelci švédské a císařské armády se do sebe pustili s vervou. Císařští bránili rajhradský klášter, Švédové útočili od svého ležení u mlýna. Na poli ve vedru bojovali před zhruba dvěma tisíci návštěvníky skoro hodinu. „Máme zde tři stovky účinkujících z Česka, Polska, Slovenska a Maďarska,“ uvedl jeden z pořadatelů Josef Mátl.

Výstřely z kanónů, palby z pušek a střety s bodáky podkreslovala stylová hudba a komentář vypravěče. V dobových uniformách v okolí bojiště nepobíhali jen dospělí, ale i děti. A ženy v dlouhých lněných sukních a halenkách s čepci na hlavách chvíli před bitvou vázaly ze slámy na poli povřísla.

Pátý ročník bitvy, kterou pořádala rajhradská šermířská skupina Asmodeus, vyhráli Švédové. „Historicky to podložené nemáme, ale v okolí Brna se uskutečnilo tolik bitev, že je možná, že nějaká taková podobná té naší se u Rajhradu také odehrála,“ dodal Mátl. U Rajhradu v roce 2010 nikdo nezemřel, vojáci ale po výkonu na slunku potřebovali stín a pití. „Dnes to bylo strašně náročné. Bitvy se většinou nedomlouvaly na léto, ale na období dešťů nebo zimu. Myslím, že už vím proč,“ konstatoval vyčerpaně Karel Janoušek z poražené císařské armády.

Když pole za klášterem vyklidili vojáci, vzali lidé útokem stánky dobového jarmarku. Děti dospělí si tam mohli zakoupit makety dobových zbraní, keramiku nebo šaty a košíky.