Místo toho, aby datové schránky odesílání a přijímání dokumentů elektronickou cestou práci usnadnily, prodlužují ji úředníkům na dvojnásobek. Kromě jiných obcí na Brněnsku to tvrdí starosta Ivančic Vojtěch Adam.

Podle něj projekt nebyl dobře připravený. „Měl přinést úsporu času a zlepšit komunikaci. Ale to se vůbec neděje,“ uvedl Adam. Potíže podle jeho slov nezpůsobuje technika. Pracovníci úřadu se zkrátka nemůžou v systému vyznat, a to jim komplikuje práci. „Co jsme dřív měli hotové za deset minut, nám teď trvá dvacet,“ popsal situaci starosta.

Že problémy po určité době a s narůstající praxí pracovnic zmizí, starosta pochybuje. „Možná to za rok bude jiné, ale nevěřím tomu,“ řekl Adam a dodal, že miliardy korun investované do datových schránek kraj vyhodil zbytečně.

S jinými překážkami se potýkají telničtí úředníci. S provozem a správou datových schránek si poradili. Jenže některé úřady po nich stále vyžadují dokumenty v papírové formě. „Například statistický úřad od nás chce údaje na papíře. Asi ještě nový systém nezvládají,“ prohlásil starosta Telnice Ladislav Šustr.

Zpomalují práci

Místním úředníkům přitom více vyhovuje zařizování elektronickou cestou. Proto také byly schránky zřízeny. „Když nás nutí používat klasickou poštu, zpomalují nám práci. Doufáme, že se to spraví, investovali jsme do systému hodně peněz,“ podotkl Šustr.

Statistický úřad zdůvodnil svůj požadavek nedostatečným zpracováním systému. „Nepočítali jsme s tím, že statistické formuláře nepůjdou vyplnit elektronicky. Pro zpracování je musíme vždy vytisknout,“ vysvětlil mluvčí statistiků Ladislav Pištora.

Telnice však dodnes nemůže vybírat ani zprávy z kraje. „Na krajském úřadu špatně zaevidovali název schránky. Čekáme, kdy nám to opraví,“ dodal Šustr.

Některé obce zatím dokonce ještě nedostaly vše potřebné k elektronickému odesílání dokumentů. Do Modřic například dosud nedorazilo potvrzení oficiálního podpisu, který může obec v datových schránkách využívat. „Papíry, které rozesíláme firmám, nemají bez elektronického podpisu právní moc,“ vysvětlila Kateřina Homolková z obecního úřadu v Modřicích. Důležité zprávy tak obec sice dostává, sama ale dokumenty rozesílá jen na základě domluvy s tamními podnikateli. „Zatím je přijímají bez podpisu, brzy to snad napravíme,“ dodala Homolková.

Jinde jsou spokojeni

Na druhou stranu v jiných obcích si už na nový postup zvykli, a dokonce si ho pochvalují. „Byli jsme připravení a datové schránky u nás fungují bez zádrhelů,“ informoval starosta Rosic Petr Klíma.

Po menších potížích pracují se schránkami i Rajhradští. „Teď je to lepší, daří se nám,“ sdělil starosta Rajhradu František Ondráček.
Podle České pošty, která se na projektu podílela, funguje dnes informační systém bez větších problémů. „Dokládá to i počet odeslaných datových zpráv.

V republice jich do minulého týdne bylo odesláno přes tři miliony,“ uvedla mluvčí pošty Marta Selicharová.
Statistiky podle ní jasně dokládají, že naprostá většina uživatelů nemá s obsluhou datových schránek problémy. „K 17. lednu doručily úřady přes datové schránky více než pětadevadesát procent zpráv,“ upřesnila Selicharová.

Revoluce v papírování začala 1. listopadu loňského roku, kdy všechny úřady a instituce musely spustit své datové schránky. Klasické doručování úředních písemností poštou se díky nim přesunulo na internet.