VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První den voleb: 32 procent voličů a agresivní podnapilý muž v Brně

Jižní Morava – První volební den vhodilo svůj hlas do volební urny dvaatřicet procent Jihomoravanů. Stejné procento jako v první volební den při minulých komunálních volbách. Nejvyšší účast byla v Přibyslavicích na Brněnsku. „Volilo tam pětapadesát procent voličů," uvedla volební koordinátorka pro jižní Moravu Eva Sychrová. K volební urně se už na Vyškovsku dostavil i předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka.

10.10.2014 16 AKTUALIZOVÁNO 11.10.2014
SDÍLEJ:

Volby v brněnském Novém Lískovci.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

V Brně v pátek odvolilo osmadvacet procent voličů. „Nejvyšší účast bylo v městské části Kníničky," upřesnila Sychrová.

Brněnský politolog Pavel Šíma je účastí mile překvapen. „Očekával jsem nižší účast než při minulých komunálních volbách. Měl jsem obavu z toho, že lidé budou takzvaně převolbováni vzhledem k tomu, kolikrát museli jít volit v poslední době. Považuji to za úspěch," vyjádřil se.

Nezapomeňte sledovat online z komunálních voleb a kompletní výsledky jak je komise ve všech obcích sčítaly minutu po minutě na www.brnenskydenik.cz

V těchto volbách kromě zastupitelstev volí lidé ve čtyřech obvodech také senátora. V pěti obcích pak jsou referenda. První hlasovací lístky odevzdali lidé těsně po druhé hodině odpoledne, kdy se otevřely volební místnosti.

V pátek v podvečer si volební komise přivolala pomoc strážníků také do volební místnosti ve Stankově ulici v Brně. "Podnapilý muž tam hlasitě vykřikoval a byl agresivní. Na opakované výzvy volební komise místnost opustil ještě před příjezdem strážníků," informoval mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Hodinu po pátečním otevření volebních místností k urně se svými volebními lístky do komunálních a senátních voleb dorazil i předseda vlády Bohuslav Sobotka. Za doprovodu slavkovských kandidátů za ČSSD Michala Boudného a Petra Kostíka odvolil v místě svého trvalého bydliště ve Slavkově u Brna. „Koho jsem volil, není určitě žádným tajemstvím. Zaškrtnul jsem celou slavkovskou kandidátku sociální demokracie a také do Senátu jsem volil kandidáta sociální demokracie za Vyškov Ivo Bárka," svěřil se premiér po svém odchodu z volební místnosti.Komunální volby 2014 na Brněnsku.

Pokud by se měl Slavkov v nadcházejících čtyřech letech na něco soustředit, jsou to podle něj mateřské školy. „Slavkov trápí to, co řadu dalších dobře se rozvíjejících měst nebo vesnic, a to je nedostatek míst ve školkách. V minulých letech město hodně investovalo do rozšíření kapacit místních mateřských škol, ale ukazuje se, že to je pořád málo. Nedávno vznikl projekt na rozšíření místní školky a já doufám, že Slavkov využije peníze z Evropské unie, které by na tento záměr česká vláda měla vyčlenit," avizoval Sobotka.

Zároveň vyzval všechny obyvatele republiky, aby ke komunálním a senátním volbám přišli. „Byl bych velmi rád, kdyby volební účast překročila padesát procent. Tyto volby jsou pro lidi důležité i atraktivní tím, že se rozhoduje o jejich bezprostředním okolí. Lidé mají možnost dát důvěru těm, kteří určí, jak se obec bude starat například o jejich vzdělávací zařízení, zdravotnictví nebo veřejnou dopravu," vyzdvihl předseda vlády.

Současný brněnský primátor Roman Onderka se k volbám vypravil krátce po otevření volebních místností. Před základní školou Antonínská nedaleko centra Brna se objevil ve čtvrt na tři odpoledne. Sám, bez partnerky, se kterou šel k volbám před čtyřmi roky. „Po odvolení se převleču a vrátím se do práce," řekl. Dodal, že do sobotního večerního společného čekání na sčítání hlasů se z Brna vzdalovat nebude, jak to dělají někteří jiní politici, kteří chtějí relaxovat třeba na chatě.

Přiznal, že nevolil osobnosti napříč spektrem. "Hlas dávám straně. Té svojí, " usmíval se.

Brněnský primátor Roman Onderka u voleb.

Lídryně Strany zelených Jana Drápalová volila v Novém Lískovci, kde je zároveň starostkou. „Klidný zbytek pátku mě ještě nečeká, máme ještě v Novém Lískovci svolanou schůzi," podotkla Drápalová. Lídryně Strany zelených Jana Drápalová volila v Novém Lískovci, kde je zároveň starostkou. „Klidný zbytek pátku mě ještě nečeká, máme ještě v Novém Lískovci svolanou schůzi,“ podotkla Drápalová.

Petr Vokřál z hnutí ANO přišel volit do kníničské volební místnosti se svou malou dcerou. „Po všem tom shonu teď mám chvíli klid, takže se teď budu konečně věnovat dceři," řekl Vokřál poté, co do urny vhodil svůj hlas.

Petr Vokřál přišel volit do kníničské volební místnosti se svou malou dcerou. „Po všem tom shonu teď mám chvíli klid, takže se teď budu konečně věnovat dceři,“ řekl Vokřál poté, co do urny vhodil svůj hlas.

Lídr hnutí Žít Brno Matěj Hollan vyrazil do volební místnosti i se svými kolegy. „Odpočívat ještě nebudeme. Zítra budeme roznášet další noviny. Předpokládám, že se do zastupitelstva dostaneme," řekl Hollan. Matěj Hollan vyrazil dovolební místnosti i se svými kolegyz hnutí Žít Brno. „Odpočívat ještě nebudeme. Zítra budeme roznášet další noviny. Předpokládám, že se do zastupitelstva dostaneme,“ řekl Hollan.

Předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala volil v městské části Brno-sever. „Spokojený bude jedině s volebním vítězstvím své strany. Všechno ostatní jsou pro mě jen více, či méně přijatelné varianty," uvedl Fiala.

Předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala volil v městské části Brno-sever. „Spokojený bude jedině s volebním vítězstvím své strany. Všechno ostatní jsou pro mě jen více, či méně přijatelné varianty,“ uvedl Fiala.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek odevzdal hlas asi dvacet minut po otevření volebních místností na základní a mateřské škole Kotlářská v Brně. V souboji o primátorské křeslo podpořil svého stranického kolegu Romana Onderku a sociální demokracii volil i v městské části Brno-střed. „Věřím, že i v letošním roce budou mít lidé v Brně zájem o dění kolem nich, nezůstanou sedět doma a budou mít možnost ovlivnit to, jak bude vypadat jejich okolí příští čtyři roky," komentoval hejtman.

V kraji je podle mluvčí celkem 1404 okrsků. To znamená celkem 672 obcí. „Ve vojenském újezdu Březina se nevolí. Není tam zastupitelstvo," poznamenala Kapitančiková.

Místnosti se v pátek zavírají v deset večer. V sobotu pak budou otevřené mezi osmou ráno a druhou odpoledne.

Volit v komunálních volbách 2014 mohou všichni občané republiky a zemí Evropské unie, kteří zde mají povolení pobytu a nejpozději v sobotu dosáhli věku 18 let. Volič dostane úřední volební obálku po té, co prokáže svou totožnost a státní občanství České republiky, popřípadě státní občanství státu Evropské unie. Totožnost a státní občanství prokáže volič občanským průkazem nebo cestovním pasem České republiky, jde-li o cizince, průkazem o povolení k pobytu.

Výsledky budou jasné v sobotu večer, „V Brně počítáme s tím, že budou sečtené kolem desáté hodiny," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Loutocký.

Do senátu budou volit Jihomoravané v obvodech 54 Znojmo, 57 Vyškov, 60 Brno-město a 81 Uherské Hradiště. Křesla tam obhajují tři sociální demokraté a jeden komunista.

I s referendem

Zatímco většina voličů se dnes a zítra vydá k urnám rozhodnout o obsazení radnic či senátu, v pěti obcích dostanou o jeden hlasovací lístek navíc. Zúčastní se totiž referenda.

V Blansku lidé rozhodnou, zda zbourat, nebo zachovat zchátralý hotel Dukla, v Černé Hoře chtějí pomocí referenda vyřešit vysoké náklady na vodu. V Mikulově na Břeclavsku o tom, zda město přestaví starou hasičskou zbrojnici na tržnici.

Ve Vranově řeší, zda dovolí rozšíření obce o satelitní městečko. Proti stavbě je například Pavel Mlýnek. Upozornil, že ve Vranově funguje pouze první stupeň základní školy a chybí například kanalizace. „Vesnice se sedmi sty obyvateli náhlý přísun desítek nových lidí nezvládne," prohlásil. Referendum o nových rodinných domech vyvolala petice se zhruba dvěma sty podpisy.

V Pasohlávkách pak lidé rozhodnou o dvou tématech. Prvním z nich je definitivní zákaz hazardu v obci. Zastupitelé sice loni výherní automaty zakázali, ale provozovatelé je stále žádají o výjimky. Definitivní slovo tak dostanou lidé. Druhým tématem je dodržování nedělního a svátečního klidu, tedy zákazu sekání trávy, řezání dřeva a jiných hlučných činností.

V pohotovosti jsou během voleb policisté. „Jako vždy budeme spolupracovat s okrskovými volebními komisemi a s jejich členy budeme v úzkém kontaktu, abychom mohli bezprostředně činit opatření k zamezení možného narušení příprav a průběhu voleb. Do opatření budou nasazeni jak uniformovaní policisté, tak příslušníci v civilu. Cílem policie bude zajištění veřejného pořádku, bezpečnosti a nerušeného průběhu voleb," uvedla mluvčí Petra Vedrová.

V Brně policii pomáhají také strážnici. Již tři hodiny po otevření volebních místností museli řešit první problém. V husovické základní škole někdo ukradl jedné ze zapisovatelek mobilní telefon. „Položila si ho na lavici vedle sebe. V nestřežený okamžik zmizel. Případ jsme předali republikovým kolegům," informoval mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Nejlepší volební zpravodajství z vašeho okresu, kompletní výsledky ze všech obcí a vizitky zastupitelů okresního města, analýzy možných koalic v dalších obcích. To vše v pondělním vydání Deníku Rovnost

Autor: Petr Jeřábek, Michaela Římanová

10.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
Marta Kurková u soudu.
AKTUALIZOVÁNO

Nezletilé na útěku ubytovávali za prostituci. Soud je poslal na 8 let do vězení

SOS tlačítko. Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
1

Mohou zachránit život. Nová SOS tlačítka přivolají pomoc díky GPS navigaci

SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na slepou degustaci českých ležáků v Brně

Brno /SOUTĚŽ/ - Soutěžte s Deníkem Rovnost a Piváriem Zelená kočka o vstupenky na výjimečnou slepou degustaci českých ležáků v pivním baru na brněnské Dvořákově ulici.

Přehrady drží stavy řek, zvěř ale ohrožují tropy

Brno /INFOGRAFIKA, ANKETA/ – Sázky na to, kam až vystoupá rtuť v teploměrech, by mohli v posledních dnech uzavírat Brňané. Pod třicet stupňů se totiž nejvyšší denní teploty nepodívaly a ani v nejbližších dnech pravděpodobně nepodívají.

Hluk při demonstracích? Odpovědnost ponesou místo radnice organizátoři

Brno – Vykřičet své názory z plných plic mohou lidé na shromážděních na brněnském náměstí Svobody. Minulý týden totiž Krajský soud v Brně rozhodl, že radnice Brna-středu nemůže organizátorům demonstrací nařizovat, jak moc mohou být hluční. „Nemůžeme do shromáždění svolavatelům nijak zasahovat ani omezovat," potvrdil redakci Brněnského deníku Rovnost tajemník radnice Petr Štika.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies