VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Digitalizace jihu Moravy začíná. Už ve čtvrtek

Jižní Morava /ANKETA, INFOGRAFIKA/ – Začátek digitálního vysílání na jižní Moravě, který je naplánován na příští úterý, předznamenají změny v analogovém vysílání. Vysílače Barvičova a Kojál ve čtvrtek změní kmitočty ČT1 a ČT2. Prvního prosince přestane Kojál šířit ČT2 úplně.

23.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Chládek

Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v úterý ve 20:00, najdete ve středečním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

S nákupem set top boxů ale lidé váhají, spoléhají na to, že analogové vysílání bude souběžně s digitálním fungovat ještě dva roky.

Ve čtvrtek se změní kmitočty programů ČT1 a ČT2. A přesně za týden začnou tyto stanice vysílat v celém kraji digitálně. Změna šíření televizního signálu už přišla i na jižní Moravu.

„Záměna analogových kmitočtů se týká těch, kteří přijímají televizní signál z brněnských vysílačů Kojál a Barvičova. Musíme to udělat proto, abychom posledního listopadu ukončili analogové vysílání ČT2 a začali digitálně vysílat všechny naše čtyři programy,“ řekl mluvčí České televize Štěpán Janda.

Brňané využívající vysílač Kojál a Barvičova ztratí první i druhý program od čtvrteční půlnoci nejdéle do šesti hodin ráno. Při této výluce technici zamění kmitočty obou programů. „Jednička se na Kojálu přesune z devětadvacátého na šestačtyřicátý kanál, Dvojka opačně. Díky této změně můžeme prvního prosince začít na devětadvacátém kanálu vysílat digitálně a navíc tam zůstane analogové vysílání ČT1,“ vysvětlil Janda. Upřesnil, že na vysílači Barvičova se Jednička přesune z pětatřicátého kanálu na dvaapadesátý, Dvojka se s jedničkou vymění.

Přestože Česká televize diváky o změně informuje už několik měsíců, někteří o ní vůbec nevědí. „Nemám o tom přehled. Doufám, že se dozvím potřebné informace dříve, než úplně přijdu o oba programy,“ postěžoval si Jan Svoboda z Břeclavi. Dodal, že i když se na televizi moc nedívá, náhlá změna bez varování by ho nepotěšila.

Jiní lidé naopak televizi chválí. „Informace o digitalizaci nešlo nepostřehnout. Mluví se o tom už několik měsíců a viděla jsem i plakátky v tramvajích. Navíc v rohu obrazovky máme informaci o změnách. V tomto případě televize rozhodně nic nezanedbala,“ řekla Brňanka Radka Matulová.

S koncem listopadu skončí v Brně a okolí i analogové vysílání ČT2. „Stane se tak v pondělí v jedenáct hodin večer na vysílači Kojál a v úterý i na Barvičově,“ informoval Janda. Upozornil, že digitální signál ČT z Kojálu pokryje téměř celý Jihomoravský kraj a okrajové části sousedních regionů.

Prvního prosince začne digitální vysílání všech programů České televize i na vysílači Mikulov – Děvín, a to na devětadvacátém kanálu.
Lidé mohou na nový systém přejít různými způsoby. Buď si k televizi koupí set top box, nebo si rovnou pořídí novou televizi se zabudovaným digitálním tunerem. Pokud bydlí v paneláku, často jim změnu vysílání zařídí přímo majitel domu. Podmínkou ale je mít v pořádku anténu. „Myslím, že změnu lidé zvládnou většinou sami, není na tom nic složitého. Ale všem bych radil koupit si set top box už teď a nečekat na rok 2011, kdy analogové vysílání skončí úplně,“ uvedl mluvčí projektu digitalizace Rostislav Starý.

To, že lidé s nákupem set top boxu ještě váhají, potvrzují i někteří prodejci elektroniky. „Zájem o toto zboží roste jen pomalu. Největší nápor očekáváme až příští rok,“ uvedl prodejce a montér satelitů a set top boxů František Čalkovský. Podle něj lidé spoléhají na to, že analogové vysílání bude souběžně s digitálním fungovat ještě dva roky.

Nejlevnější modely set top boxů se dají pořídit od čtyř set korun. „Set top boxy s modulátorem, které jsou určené pro starší typy televizí, ale stojí mnohem více. Přibližně patnáct stovek,“ řekl Čalkovský.

Proč digitalizace

Digitální vysílání umožní lépe nakládat s frekvencemi, na nichž vysílají televize. Zatímco v analogové éře se do jednoho vysílacího kanálu vešel pouze jeden televizní program, u digitálního vysílání to je hned několik programů. K digitalizaci se přistupuje i proto, aby se televizní trh otevřel a přes zemské vysílače mohlo vysílat více provozovatelů. Na digitalizaci se dohodly členské státy Evropské unie, aby tak lépe využily televizní frekvence, jež jsou národním bohatstvím. Všechny informace lidé najdou na webových stránkách www.digitalne.tv nebo na bezplatné infolince 800 90 60 30.

Změna: lepší obraz i více programů

Velký výběr programů, nezávislost na počasí a terénu i zjednodušené možnosti nahrávání filmů. Digitalizace televizního vysílání přináší lidem podle odborníků mnoho výhod. „Rozšíříme spektrum programů. Na trh budou moct vstoupit nové stanice. Zatímco na jednom kanálu může analogově vysílat jen jeden program, digitálně to může být celý soubor různých programů,“ vysvětlil princip nového vysílání Jiří Vykydal z Českých Radiokomunikací.

Rozšířením programové nabídky výhody revoluce v televizním světě nekončí. „Vysílání teď bude mnohem modernější a interaktivnější. Přes televizi k lidem už nemusí proudit jen klasický program, ale v podstatě jakékoliv soubory. Televize jim umožní i jednoduše hlasovat v anketách, sázet do loterie nebo nakupovat na dálku,“ popsal další výhody digitálního vysílání Vykydal.

Velkým plusem je i kvalitnější příjem obrazu, který už nebude závislý na počasí nebo terénu. A také větší pokrytí jižní Moravy novým signálem. „Digitální televizi využíváme už půl roku, přijímáme ji přes internet. Díky tomu máme i různé rozhlasové stanice, které běžně nejdou naladit nebo videotéku některých televizních stanic. Všechno funguje bez nejmenší poruchy a jsme zatím moc spokojeni,“ řekl Vít Bednář z Jedovnic na Blanensku.

Přechod na digitální vysílání se ale v některých místech neobejde bez problémů. „Nastavení dobrého příjmu je v problematických oblastech těžší než nastavení analogové televize. Jsou totiž případy, kdy se signál tak odráží od různých překážek, že sám sebe vyruší. Tyto problémy musí vyřešit technici ze specializovaných firem,“ uvedl hlavní koordinátor digitalizace Pavel Hanuš.

Komplikace mohou nově mít i ti, kdo digitálně přijímají přes set top box už nyní. „Po zapnutí vysílačů Barvičova a Kojál se totiž zesílí signál, což může způsobit různé poruchy,“ upozornil Hanuš. Lidem radí, aby se v takovém případě informovali v elektronické podatelně stránek www.digict.cz.

Vedoucí technického úseku studia České televize v Brně Radomír Kos upozorňuje: Čekání se lidem rozhodně nevyplatí

ROZHOVOR – Spuštění digitálního televizního vysílání na jižní Moravě se nezadržitelně blíží. „Roky příprav na konec analogového přenosu se dost dobře nedají spočítat. Je to obrovský projekt, který teď v Brně vrcholí,“ říká šéf úseku techniky brněnského studia České televize Radomír Kos. 

V pátek se změní kmitočty kanálů, 1. prosince začíná digitální vysílání. Musí se na to lidé nějak speciálně připravit?

Ano, i ti, kteří už dnes mají set top box nebo televizi s digitálním tunerem, musí 1. prosince přeladit. Analogové vysílání poběží dál. S výjimkou ČT 2 na vysílači Kojál. Přesto bych doporučil přejít na digitální vysílání co nejdříve.

Proč?

Divák získá nejen větší nabídku programů, ale i další výhody. Například elektronického průvodce, který nahrazuje tištěný televizní program. Lidé si mohou naprogramovat jeho záznam – samozřejmě na odpovídajícím zařízení. A hlavně se jim zlepší kvalita obrazu. Zmizí jim takzvané duchy, které vznikají kvůli odrazům signálu.

Přehazujete kanály, začínáte digitální a končíte analogové vysílání ČT2 na Kojále. Není to mnoho změn naráz?

Možná ano, ale musíme se řídit celorepublikovým Technickým plánem přechodu. Je to jediná možnost, jak při nedostatku volných kmitočtů, které jsou mezinárodně koordinované, zajistit postupnou digitalizaci. Měníme kmitočty kanálů, aby diváci nepřišli o jeden program a druhý naopak neměli dvakrát. Česká televize jim vyšla vstříc a zkrátila toto přechodné období ze dvou měsíců na několik dnů, ve kterém se odehrají kompletní změny.

V prosinci 2011 definitivně skončí analogové vysílání v celém kraji. Čeká vás ještě hodně práce?

Ano, a nejdůležitější je samozřejmě dokončit stavbu digitální sítě.
Analogové převaděče ČT1 a ČT2 napojené původně na vysílač Kojál.

Autor: Aneta Šedá

Máte už doma set-top box?

Ano

67 %

Ne

33 %

Hlasovalo: 57

Anketa byla ukončena

23.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

O stávce řidičů autobusů rozhodnou odbory ve středu

Rudy Kovanda a Franta Kocourek (vpravo).
1

Lamželezo i Boris Tyger. Před 70 lety se narodil silák a bavič Franta Kocourek

Poslanec Tejc asi povede brněnskou sociální demokracii do voleb

Brno - Poslanec Jeroným Tejc zřejmě povede brněnskou sociální demokracii do voleb v Poslanecké sněmovně. V pondělí jej na pozici lídra schválilo užší vedení brněnské ČSSD. Návrh ještě musí potvrdit za týden konference okresní organizace strany, řekl Tejc.

Švancara na Jizerské padesátce ujel jen dva kilometry. Selhaly mu lyže

Brno – Na běžky nemá dobré vzpomínky, v neděli však na svou nechuť zapomněl. Brněnský fotbalista a známý bavič Petr Švancara společně se svým kamarádem, bývalým ligovým fotbalistou a nyní televizním komentátorem Luďkem Zelenkou, odstartovali do jubilejní Jizerské padesátky, ujeli však jen dva kilometry a pak ze slavného závodu odstoupili. „Mám rád rozhovory s běžkaři a řeknu to podobně. S Luďkem nám jednoduše selhaly lyže, promazali jsme," směje se Švancara.

Smogové jízdné zdarma: lidovci jsou proti, opatření vnímají jako populismus

Brno – Červenou dostane projekt městské hromadné dopravy při smogové situaci od brněnských křesťanských demokratů. „Lidovci nepodpoří populistická opatření na jízdné zdarma. Nezlepší to ovzduší ve městě, takže nemáme potřebu podobnou věc zavést," prohlásil v pondělí lidovecký náměstek primátora a člen rady města Petr Hladík. Téma protismogových opatření v úterý projedná jedenáctičlenná rada města, ve které lidovci mají kromě Hladíka ještě jednoho dalšího radního.

Podnikatel Zadeh zůstane ve vazbě, soud stížnost zamítl

Brno – Podnikatel Shahram Abdullah Zadeh obžalovaný z daňových úniků zůstane ve vazbě, Krajský soud v Brně stížnost proti ní zamítl. Zadehovi právníci se proto obrátí na Ústavní soud. V pondělí o tom informovala Zadehova obhájkyně Alena Kojzarová. Zadeh je od začátku prosince ve vazbě kvůli údajnému ovlivňování svědka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies