Parlamentní prohra ČSSD v boji proti poplatkům však bude mít zřejmě dohru i v Jihomoravském kraji. Pro nový návrh na celoplošné zrušení poplatků totiž chtějí sociální demokraté získat podporu v krajích. Jihomoravský hejtman a šéf Asociace krajů Michal Hašek z ČSSD tak už ve čtvrtek zkoumá postoje svého koaličního partnera, jihomoravské ODS, při mimořádném jednání krajské rady.

„Jednání může mít vliv na budoucí podobu koalice. Osobně ale nečekám žádnou revoluci. Věřím, že půjde o debatu, která pouze připomene závazky mezi ODS a ČSSD v kraji,“ uvedl ve středu pro brněnský Deník Rovnost Hašek. To, že může postoj k celoplošnému rušení poplatků změnit podobu vedení krajů, potvrdil ve středu i předseda ČSSD Jiří Paroubek.

„Bude to prubířský kámen budoucnosti řady krajských koalic,“ podotkl Paroubek. Podle šéfa jihomoravské ODS a náměstka hejtmana Milana Venclíka je téma poplatků ryze parlamentní věc. „Krajská koalice na regulačních poplatcích není závislá,“ uvedl Venclík.

Plánovaná jednání se budou týkat i dalších krajů. Podle Haška v nejbližších dnech nebo týdnech zasedne ke kulatému stolu například rada v Olomouckém či Pardubickém kraji. Krajské reprezentace ČSSD se také dohodnou, který kraj do sněmovny pošle nový návrh na úplné zrušení poplatků.

Do městských nemocnic bez poplatku?

Primátor Roman Onderka chce se zastupiteli jednat o zrušení poplatků v městských nemocnicích. Brno by to stálo 25 milionů. Už téměř dva týdny lidé z jihu Moravy nemusí platit poplatky v krajských nemocnicích. Brzy by se k nim mohli přidat i pacienti městských nemocnic, za které by poplatek zaplatilo Brno. Brňané by pak ušetřili při návštěvě Nemocnice Milosrdných bratří, Úrazové nemocnice a poliklinik Zahradníkova a Bílý dům.

Podle ekonomické analýzy, kterou si nechal zpracovat primátor Roman Onderka, by na to město potřebovalo pětadvacet milionů korun. „Není to málo, ale dalo by se to v městském rozpočtu najít. Chystám se teď proto osobně jednat s jednotlivými zastupiteli,“ uvedl Onderka.

Částka se nezmění ani poté, co ve středu poslanci schválili zákon o regulačních poplatcích. Podle něj třicetikorunové poplatky nebudou platit děti do osmnácti let za vyšetření v nemocnici. „Městské nemocnice ale děti většinou neléčí. Těm v Brně slouží Dětská nemocnice, která je státní,“ vysvětlil Onderka.

Občanské demokraty Onderkův návrh příliš nenadchnul. Podle předsedy klubu zastupitelů za ODS Lea Venclíka by se měly z rozpočtu přidat peníze spíš na městskou hromadnou dopravu nebo snížení cen za vodu. „Nevidím logiku v tom, že bychom za pacienty platili poplatky. Nakonec se stejně ty peníze musí odněkud vzít a lidé si to sami zaplatí na daních,“ tvrdí Venclík.

Jednoznačně však nepodpořil proplácení poplatků v městských zařízeních ani koaliční partner vedení Brna KDU–ČSL. Podle šéfa lidoveckého klubu Jana Holíka takové řešení přinese komplikace. „Není to nejšťastnější. Rozpočet na rok už je schválený, takže by se muselo říct, odkud se peníze vezmou,“ myslí si Holík. Podobný názor mají i brněnští zelení.

Oliver Pospíšil z ČSSD tvrdí, že je možné peníze ještě najít. „Rozpočet má jedenáct miliard, pětadvacet milionů je řešitelná suma, pokud by bylo proplácení poplatků politickou prioritou. Museli bychom však samozřejmě získat peníze na úkor něčeho jiného,“ naznačil Pospíšil.

Pokud by město nakonec skutečně platilo poplatky za pacienty svých nemocnic, byl by nejvíce spokojený jihomoravský hejtman Michal Hašek. Tomu se už podařilo zrušit poplatky v krajských nemocnicích. „ Momentálně už s městy na jihu Moravy jednáme, jestli by se k nám přidala a platila za pacienty. Pokud se tak stane, rozhodně to uvítám,“ uvedl Hašek.

Spokojení by byli zřejmě i Brňané. Zrušení poplatků v krajských nemocnicích si totiž moc neužívají. V Brně totiž žádná krajská nemocnice není. „Byla bych ráda, kdyby se to týkalo konečně i Brna. Nevidím důvod, proč bychom měli být takto znevýhodněni,“ myslí si například Andrea Spratková z Brna.