Dravci mají snížit počet takzvaných bílých ryb, jako jsou cejni nebo plotice. Ty víří bahno na dně a pomáhají tak množení sinic. Tento krok je součástí projektu Čisté povodí Svratky.

Povodí Moravy, spolupracující se třemi kraji, kterými protéká řeka Svratka, plánuje letos použít i další opatření proti sinicím, které odzkoušelo v minulém roce. „Loňský rok byl startovací. Zkušenosti a poznatky z něj letos použijeme například při nastavení provzdušňovacích věží. Víme, jestli je potřeba jejich výkon zvýšit, nebo snížit,“ řekl ředitel Povodní Moravy Radim Světlík.

V přehradě je od minulého roku patnáct takovýchto věží. Snížit objem fosforu v nádrži, který nejvíc podporuje množení sinic, má i dávkování síranu železitého. Podle vedoucí odboru životního prostředí jihomoravského krajského úřadu Anny Hubáčkové budou síran do přehrady vlévat po celou dobu trvání projektu do roku 2015.

Může za to zdržení výstavby čističek odpadních vod v obcích v povodí Svratky o dva roky. „Síran železitý je látka, která se používá při úpravě pitné vody. Snažíme se však do ekologického prostředí Brněnské přehrady co nejméně zasahovat,“ podotkla Hubáčková.

Práce, které začaly minulý rok, jsou vyvrcholením projektu čištění povodí. Na něm se začalo pracovat už v roce 2004.